Východ z továrny (festivalový název)

• Francie

Sortie des usines Lumière, La

Employees Leaving the Lumière Factory

Krátkometrážní / Dokumentární

Francie, 1895, 1 min

Louis Lumière

Co ten pes tam? :D Ne musíte uznat, že tohle už bylo něco. Ženy jdou pěšky z továrny, muži na kole.. prošli/projeli tam jen tři... a pak další na voze s koňmi, no dobře dva jsem tam zahlédla jít pěšky, aby se neřeklo no. Parádní první film bratří Lumiérů má alespoň dokumentární charakter a od roku 1895 už si ty snímky dovolím hodnotit... dřívější ale opravdu nejdou, protože kromě historické hodnoty a toho, co způsobily, tak skutečnými filmy ještě nejsou. Zde: http://www.youtube.com/watch?v=nsVsFfEgWzM(28.11.2013)

S tak velkým odstupem času těžko k hodnocení ale už jen proto, že se jedná o úplné počátky kinematografie si to jistě zaslouží plnou poctu. Vzpomínám si, když jsem byl malé dítě a byl jsem snad poprvé známým natočen na videokameru, jaký byl můj úžas, když jsem se o pár minut později viděl v televizi. Pro ty lidi to tehdy musel být ohromný zážitek, vidět pohybující se obrázky.(3.1.2014)

I já jsem rád, že se první filmy dochovaly. Můžeme je obdivovat díky youtube.com. Všem za to díky a hlavně pánům Lumierum, kteří vynalezli takový stroj, který nám všem k dnešnímu dni dělá radost a pomáhá v komunikaci a kulturní sféře. Vzhledem k dobovým šatům, podobnosti se současností a vrátnému, který zavírá dveře Lumierovy fabriky musím silně přitvrdit. 4 hvězdičky by měli být optimální.(26.9.2008)

Ani jeden z 33 svědků prvního veřejného promítání filmu v pařížské kavárně Grand Café už nám o svém zážitku nedokáže nic povědět. Viděli tehdy totéž, co nyní já, dělníky, kterak opouštějí závod Antoina Lumièra na výrobu fotografických desek a papírů v Lyonu. Tehdy, 28. prosince 1895, kdy se film poprvé promítal na veřejnosti, to musel být ohromný zážitek. Dnes nám nezbývá než obdivně kroutit hlavou a říkat si, jak to bratry Lumièrovy vůbec mohlo napadnout, že sestavili kinematograf.(24.11.2013)

• Frajer42

Zkouška kamery...kamera funguje! No ty vole, to je vážně nápad za všechny prachy. Na tomhle 38 vteřinovém nesmyslu můžeme maximálně ocenit to, že se vůbec zachoval a neskončil založen někde mezi starými krámy, kde dle mého nejúpřímnějšího úsudku je zcela nepochybně jeho jediné vhodné místo. Jedno z prvních videí, které si trouflo honosit se označením film. Všechna čest. Jsem umělecky a esteticky omámen!(25.8.2014)

• - Film byl natočen v březnu 1895, veřejně byl poprvé předveden 22. 3. 1895 v Paříži. (raininface)

• - Pôvodne sa myslelo že krátky film má iba dve verzie. Posledné zistenia priniesli ďalšie dve kópie tejto scény, kde sa všetkým pracovníkom nepodarilo včas opustiť továreň. Vo všetkých štyroch sa objavuje veľký pes. Jedna verzia zo štyroch sa počas druhej svetovej vojne stratila a dodnes sa nepodarilo vypátrať, či bola zničená, alebo ukradnutá. (Raccoon.city)

• - Celý názov filmu je La sortie des usines Lumière à Lyon, nakoľko bol natáčaný v Lyone pred továrňou na výrobu fotodosiek a papierov v svojej dobe najväčšej v Európe, ktorá patrila rodine Lumière. (Raccoon.city)