Východ z továrny

(festivalový název)
  • Francie Sortie des usines Lumière, La (více)
Krátkometrážní / Dokumentární
Francie, 1895, 1 min

Louis Lumière

Jeden z prvních filmů bratří Lumiérů. Byla to právě továrna jejich otce, kde natáčeli. Je to krátkometrážní jednominutový snímek odchodu dělníků z fabriky. Vše v dobových kostýmech, procházejí muži i ženy. Na konci vrátný zavře za továrnou i filmem vrata. (RadimFišer)

dwi

Jedno z prvních děl průkopníka kinematografie Louise Lumiéra dnes budí spíše naivní úsměv. Byl to ale právě on, kdo vynalezl kinematograf, jenž byl zároveň kamerou, projektorem a kopírkou (ve srovnání se zooskopem, vitaskopem a dalšími přístroji přímo revoluční vynález). Ten mu umožnil nejen zvýšit finanční kapitál (který byl už takto velký), ale umožnil mu hlavně tvořit další a další filmy. Své fotografické zkušenosti zúročoval i ve svých filmech (smysl pro kompozici...), což je vidno na některých jeho snímcích. Ve srovnání s ostatními jeho současníky působí jeho dílo vynalézavostí a inovativností. V tomto krátkometrážním filmu zachytil odchod lidí z továrny. Můžeme vidět dělnice oblečené v dobových šatech, následně vycházející muže, vše uzavřeno vrátným, který zavírá bránu. Hodnotit toto dílo z nějakého estetického či dějového hlediska vůbec nelze. Spíše můžeme být potěšeni, že takové rarity se vůbec dochovaly. I tak dávám za ***. ()

Frajer42 odpad!

Zkouška kamery...kamera funguje! No ty vole, to je vážně nápad za všechny prachy. Na tomhle 38 vteřinovém nesmyslu můžeme maximálně ocenit to, že se vůbec zachoval a neskončil založen někde mezi starými krámy, kde dle mého nejúpřímnějšího úsudku je zcela nepochybně jeho jediné vhodné místo. Jedno z prvních videí, které si trouflo honosit se označením film. Všechna čest. Jsem umělecky a esteticky omámen! ()

PetrPan

Tímhle kratičkým filmem to vlastně všechno začalo a dokážu si představit úžas tehdejších diváků při sledování tak převratné novinky jakou film představoval. Podle české wikipedie existují dvě verze, ve skutečnosti jsou tři :-) V první není celý odchod zaznamenán, ale objeví se tu bryčka s jedním koněm a pes leží u dveří vrátnice, na kterých je nějaká cedule, ve druhé je za dveřmi vrátnice vidět dětský kočárek a pejsek tu pobíhá, na konci vyjede bryčka s dvěma koňmi a ve třetí se za dělníky a filmem zavřou vrata. Asi nejvíc mne fascinovalo dobové oblečení , zejména dam, kočárek na vrátnici a odchod dámy s dítětem v náručí z pracovní směny. Krásné svědectví doby a milník na poli kinematografie, nelze než opětkovat. Všechny tři verze ke zhlédnutí zde - https://www.youtube.com/watch?v=ch85QD6UhkI&index=1&list=PLYcWUx7oeKbBJXjx_yNC7HTqA25DKCIYk ()

Snorlax

Ani jeden z 33 svědků prvního veřejného promítání filmu v pařížské kavárně Grand Café už nám o svém zážitku nedokáže nic povědět. Viděli tehdy totéž, co nyní já, dělníky, kterak opouštějí závod Antoina Lumièra na výrobu fotografických desek a papírů v Lyonu. Tehdy, 28. prosince 1895, kdy se film poprvé promítal na veřejnosti, to musel být ohromný zážitek. Dnes nám nezbývá než obdivně kroutit hlavou a říkat si, jak to bratry Lumièrovy vůbec mohlo napadnout, že sestavili kinematograf. ()

SOLOM.

Další rarita stará už 123 let. Jde vidět, že doba i kvalita filmařské aparatury sice už zdárně pokročila, ale ten pocit radosti, když konečně valíte z „roboty“ domů je pořád stejný a neměnný. Jako bych viděl sám sebe, kterak zdrhám po dvanáctce domů, akorát že oni valili makat ještě domů a já zahnat žízeň do hospody. Jinak popravdě tohle se ani ve skutečnosti moc hodnotit nedá… ()

• Celý názov filmu je La sortie des usines Lumière à Lyon, nakoľko bol natáčaný v Lyone pred továrňou na výrobu fotodosiek a papierov v svojej dobe najväčšej v Európe, ktorá patrila rodine Lumière. (Raccoon.city)
  • Vzhledem ke skutečnosti, že bratři Lumiérovi byli při natáčení limitováni délkou filmového pásu, existuje snímek ve dvou verzích. V první není natočen celý odchod z továrny, díky čemuž vznikla posléze verze druhá, kde byl zaznamenán celý odchod. V druhé verzi se také poněkud změnilo postavení kamery. (SeanBean)
  • Film byl natočen v březnu 1895, veřejně byl poprvé předveden 22. 3. 1895 v Paříži. (raininface)