poster

Dick Whittington (TV film)

Pohádka

Česko, 1993, 74 min

 • dogrose
  ****

  Pohádka pro kočkomily, starší děti nebo děti se čtenářskou zkušeností! Mně se to líbí. Nevím, jestli to děti bude bavit, možná, že se tu spíš zastaví dospělí... Řemeslně bravurně udělané, výborné herecké výkony. Dobrý výběr lokací a kulis, které skutečně evokují starý Londýn a nikoli českou Lhotu - taktéž i Hlaváčová a Merunková tu nebyly za žádné krasavice v chudých, ale čistých šatech, ale pěkně špinavé, neupravené dračice (skvělé!). Možná to chtělo trochu víc vtipu, ale v Anglii Charlense Dickense a Marka Twaina asi moc legrace pro děti nebylo. Pohádku budu pouštět našim kočkám, jelikož se miciny vždycky aspoň na chvíli vyděsí, že je chceme poslat pryč, a jsou hodné. Jen škoda, že tenhle příběh nefunguje v lidském životě pokaždé...(7.3.2015)

 • Tommassi3
  ****

  "Vy jste čím dál vousatější, kapitáne !!" ;) Tak jsem si přece jen nevšiml jen já, jak vlastně v každé pohádce Vlasta Janečková svého bývalého manžela Petra Štěpánka vyzdobila nějakým pořádným knírem !! ;) Co na to Freud ?? To by jistě stálo za nějaký psychologický rozbor..;) Nicméně Dick(ens) by byl jistě spokojen.. Janečková totiž přišla s výborně zahranou i obsazenou záležitostí, z níž ta dickensovská atmosféra přímo čiší.. A ten Eduard Cupák jako vypravěč, byť jen prostřednictvím voiceoveru, to je prostě lahůdka !!(7.3.2015)

 • rakovnik
  ***

  Pracovitému a prostému sirotkovi Dickovi sedl na ruku pták při šmírování a to bylo spolu se znovuobjevením toulavé kočky, kterou původně nechtěl, počátkem jeho štěstí. I přes ústrky kuchařek nepohádkových čarodějnic, nakonec získal za ženu poctivou bohatou nevěstu, která sice nečte, zato ráda chodí po zahradě.(13.4.2017)

 • slunicko2
  ***

  Poněkud bizarní pohádková báchorka. 1) Dickensoidní trochu rozvláčná pohádka není špatné hlavně vzhledem k hercům - ti starší jsou skvělí, ti mladí kapku nevýrazní._____ 2) Pěkný byl 23letý Martin Sobotka s chlupatou hrudí (Dick) a v maličké roli 15letý Pavel Mang (Sam) a 16letý Jan Müller (Jack)._____ 3) Zaujalo mě, jak si scenáristka představuje odměnu pro doma chovaného ptáka: Zítra ti postavím klec doprostřed palouku.(27.11.2020)

 • sportovec
  *****

  Vnějšková "obyčejnost" této pohádky je víc než vyvažována neobyčejností anglické předlohy, místy nabývající až dickensonovského mravně naléhavého rázu, kvalitním scénářem a řadou skvělých hereckých výkonů. Příběh o triumfu lidské slušnosti, lásce, která hory přenáší, i úspěchu, který se díky tomu všemu prostě nemohl nedostavit, je barvotiskový jen zdánlivě. Právě proto, že je pohádkou. Klíčem, brankou, cestou, která vede k srdci. K srdci každého z nás, k srdci těch, kteří nikdy ze svých ideálů nevymýtili možná naivní, ale zato o to víc poetickou touhu po štěstí a lásce. A zůstali tak - v tomto smyslu - dětmi.(26.4.2009)

 • - Pohádka se natáčela v Hradci nad Moravicí. (M.B)