Dick Whittington (TV film)

Pohádka

Česko, 1993, 74 min

Obyčejný příběh na oblíbené téma z bídy k bohatství přišel skrze náhodu a dobré srdce. Pokud někde potkáte mluvící kočku, nelitujte, že to není nějaké kloudné zvíře, třeba pes, nebo něco tradičně kouzelného, třeba ryba, a chyťte kočku za ocas, tedy příležitost za pačesy, protože natuty už za rohem číhá štěstí. Protože štěstí nemá na práci nic jiného, než číhat ausgerechnet na vás.(27.1.2013)

"Vy jste čím dál vousatější, kapitáne !!" ;) Tak jsem si přece jen nevšiml jen já, jak vlastně v každé pohádce Vlasta Janečková svého bývalého manžela Petra Štěpánka vyzdobila nějakým pořádným knírem !! ;) Co na to Freud ?? To by jistě stálo za nějaký psychologický rozbor..;) Nicméně Dick(ens) by byl jistě spokojen.. Janečková totiž přišla s výborně zahranou i obsazenou záležitostí, z níž ta dickensovská atmosféra přímo čiší.. A ten Eduard Cupák jako vypravěč, byť jen prostřednictvím voiceoveru, to je prostě lahůdka !!(7.3.2015)

Téhle pohádce jsem se dlouho vyhýbal a bylo to chyba. Ačkoli to nemá vůbec žádné tempo, vystupuje tam šíleně slizký kočičkový děda Lubor Tokoš s otřesným oslovením hlavního hrdiny "miláčku" a vlastně to nemá pořádně zápornou postavu, je to nesmírně mile pohádkové, herecké projevy jsou na úrovni a celé to má neskutečně pozitivní vyznění. Sice tak dlouhé stmívačky jsem v pohádce už hodně dlouho neviděl, ale krásný Hradec nad Moravicí jako Londýn mi to vynahradil. A stejně tak i fešná Hana Ševčíková. Jedna z těch nejlepších porevolučních televizních pohádek.(4.3.2015)

Pracovitému a prostému sirotkovi Dickovi sedl na ruku pták při šmírování a to bylo spolu se znovuobjevením toulavé kočky, kterou původně nechtěl, počátkem jeho štěstí. I přes ústrky kuchařek nepohádkových čarodějnic, nakonec získal za ženu poctivou bohatou nevěstu, která sice nečte, zato ráda chodí po zahradě.(13.4.2017)

Pohádka pro kočkomily, starší děti nebo děti se čtenářskou zkušeností! Mně se to líbí. Nevím, jestli to děti bude bavit, možná, že se tu spíš zastaví dospělí... Řemeslně bravurně udělané, výborné herecké výkony. Dobrý výběr lokací a kulis, které skutečně evokují starý Londýn a nikoli českou Lhotu - taktéž i Hlaváčová a Merunková tu nebyly za žádné krasavice v chudých, ale čistých šatech, ale pěkně špinavé, neupravené dračice (skvělé!). Možná to chtělo trochu víc vtipu, ale v Anglii Charlense Dickense a Marka Twaina asi moc legrace pro děti nebylo. Pohádku budu pouštět našim kočkám, jelikož se miciny vždycky aspoň na chvíli vyděsí, že je chceme poslat pryč, a jsou hodné. Jen škoda, že tenhle příběh nefunguje v lidském životě pokaždé...(7.3.2015)

• - Pohádka se natáčela v Hradci nad Moravicí. (M.B)