Blueberry

Renegade

Dobrodružný / Western

Francie / Mexiko / Velká Británie, 2004, 124 min

• klima777

Celé je to takové "rádoby & jakoby". Kamera je hodně zvláštní, nervní, občas rušivá, občas zajímavá. Co se týče reálií, chvilku jsme v Mexiku, případně v Novém Mexiku, chvilku v Peru. Račte si vybrat... Meskalinové úlety a průlety jsou sice pěkné, ale nestačí. Zřejmě záměrně neucelený počin, jenž je natočen na půl plynu. Škoda, komixová předloha je vážně vydařená. Filmový Blueberry však připomíná podivného křížence mezi Arsenem Lupinem a Mrtvým mužem. A co je hlavní: Převážně nudí.(6.2.2011)

Psychedelický western, ve kterém není prvořadý příběh, ale obraz, aspoň tak to tedy vidím já. Kvůli neuvěřitelně krásným přírodním exteriérům jsem dokonce chvíli vážně uvažoval o čtyřech hvězdách. Ovšem ten rádoby opojně halucinační a mysticky iniciační konec mě nebavil, ba nudil. M.Madsen byl standardně svůj, V.Cassel toho bohužel mnoho nepředvedl, T.Morrison jako Čirikava příjemně překvapil a J.Lewis byla nesympatická a otravná jako vždy.(18.5.2013)

Western s šerifem "žabožroutem", který si rád a celkem často zafetuje s indiány? No není to originální zábava? Originální ano, ale zábava už moc ne. A když člověk čeká, že to celé uondané "něco" spasí aspoň nějaké solidní finále, dočká se akorát digitálních orgií, resp. finální fet-párty... No na druhou stranu lze kladně hodnotit pěknou kameru a solidní herecké výkony v čele s Juliette Lewis. Takže se vlastně v hodnocení plně ztotožňuji se zdejším generálním průměrem.(12.7.2009)

Tenhle snímek snad nemohl být v mých očích očekávanější - kultovní komiksová předloha (žel bohu jsem nikdy neměl možnost číst, Moebius česky prakticky nevyšel), oblíbený Jan Kounen v pozici někoho, kdo má společně s matkou vždycky pravdu a plejáda slavných herců, z nichž velkou část řadím mezi své velmi oblíbené (Cassel, Madsen, Lewis, Morrison...). I když komiks neznám, je jasné, že Kounen si z původní předlohy musel vzít jen fragmenty a ne nadarmo titulky začínají heslem A JAN KOUNEN SESSION. Jan si z tématu udělal vlastní vizuální show, promítl do něj svůj zvýšený zájem o šamanismus a psychedelii (ve stejný rok natočil dokument Other worlds právě o těchto tématech) a naservíroval nám skvostný westernový trip. Který ovšem chvílemi může nudit a je scénáristicky velmi slabý, na což pak ve finále doplácí atmosféra, neboť divák se musí zákonitě ptát po motivaci jednotlivých postav, všímat si děr a nedostatků a ve finále samozřejmě zažehrat i na to, proč Kounen v tomto případě nezůstal u svého oblíbeného středometrážního formátu. Film navíc působí značně vytrženě z kontextu tím, že si z předlohy zřejmě bere jen co mu přijde zrovna pod ruku a nahrazuje nahodilými novinkami. Na druhou stranu vizuální a mystická stránka vrcholící "jízdou" v jeskyních a vůbec celý závěr filmu můj celkový dojem hodně pootočily směrem k nadprůměrnému dojmu a tudíž i hodnocení - nejen, že velice připomíná FONTÁNU (vizuálně a ve finále vlastně i obsahem), ale je znát, že tvůrce/i nebyli psychedeličtí panicové. Blueberry je originální western, jaký jste asi ještě neviděli, je však otázkou, zda to byla škoda, moje odpověď ve finále zní : ano, byla. PS: Je smutný, že si tímhle dílkem Kounen zřejmě zavřel hodně dveří...(čirá spekulace)(11.11.2008)

To je opravdu slušný kousek vypovídající mnohé o hluboké duchovní cestě, o síle myšlenek, vyrovnávání se s vlastními démony, překonávat strachy, podívat se pravdě tváří v tvář a léčení ovlivněném šamanskou kulturou. Během filmu jsem si říkala co je lepší, koulet to den za dnem a čekat na překvápko, kdy se zase objeví nějaký ten kostlivec a pěkně se s ním vypořádávat až do bodu zlomu, s některými i několik let a nebo hodit do sebe frťana neidentifikovatelného moku a potkat se se vším marastem, který sebou vláčím přímo v obrazech a čekat jestli z toho nezcvoknu dřív, než to s láskou vykopnu. Znám pár odvážných magorů, kteří zvolili druhou cestu, a znám je proto, abych dál pokračovala jistější tam, kde jsem začala. Mě se to líbilo moc, pár velmi silných myšlenek, poselství a dokonale podmanivá hudba, která provede diváka smyslem každé části příběhu. A že to byl slabý western? Vůbec ne, byl skvělý a měl ještě něco navíc,jiný žánr by byl v tomto případě chybou.......(13.6.2016)

• - Natáčelo se převážně v Mexiku v lokalitách Chihuahua, Coahuila, Tabernas, Durango nebo Zacatecas. Pár scén bylo natočeno ve Francii. (Terva)

• - Val Kilmer uctivě odmítl hlavní roli Mika (Vincent Cassel). Milla Jovovich musela odmítnout roli Marie (Juliette Lewis), protože se to neshodovalo s jejím pracovním programem. (Terva)

• - Film měl premiéru na Filmovém festivalu Lund konaném ve Švédsku 2004. Režisér Jan Kounen si odnesl třetí místo za Zvláštní uznání. (Terva)