Blueberry

Renegade

Dobrodružný / Western

Francie / Mexiko / Velká Británie, 2004, 124 min

• Orlau32

Tak nevím, zda to je westernový horror nebo horrorový western. V každém případě se mi to vůbec nelíbilo. Přeplácané světelnými efekty, téměř žáden děj o nějakém dialogu se nedá ani uvažovat. Jan KOUNEN zřejmě chtěl udělat nějaký neobyčejný western a povedla se mu udělat obyčejná slátanina. Dal tam trochu sexu, chlastu a drogových halucinací a na původní záměr děje ve filmu se jaksi pozapomělo. Indiánská "hatmatilka" která je titulkama překládána do češtiny vybočuje z děje, takže kdyby Indiáni drželi hubu o nic bychom nepřišli. Western má své zákonitosti a pokud tady někdo chce něco "vylepšovat", tak na to musí mít. Tohle rozhodně neumí ani Francie ani Mexiko.(23.6.2009)

„Hehe, to je tabáček.“ Tato víceméně závěrečná věta filmu je asi nejvýstižnějším vyjádřením hlavní myšlenky, dá-li se tu o nějaké mluvit. Ostatně ušklebující se šaman Runi to svou gestikulací potvrdil i za Kounena. Jan Kounen je Holanďan, což mluví za mnohé, ale já, nejsa hulič ani nizozemský patriot, bych měl asi vysvětlit ty 4 hvězdičky. Ještě podotýkám, že jsem nečetl předlohu.            Distributor vydal DVD s podtitulem „Když andělé líbají démony“ a vyzdvihl „úžasné obrazové zpracování“ - no nekupte to. Takže nejprve varování pro věčné optimisty: TOTO NENÍ ŘEŽBA ŽÁDNÝCH POSLŮ. Co se týče toho obrazového zpracování, distributor mohl mít na mysli buďto časté letecké záběry divokých hor a plání, nebo, což je pravděpodobnější, mluvil o zapojení funkce vizualizačních rozšíření, známých z přehrávačů hudebních souborů, jež má režisér evidentně v oblibě. U obého méně by bylo více a kdyby se Kounen trochu krotil, možná by mu to prošlo. Především digitální kaleidoskopy v psychedelických představách postav poměrně jasně vymezily cílovou skupinu (no aspoň že byly celkem vkusné) a tak trochu příliš svým podáním vybočovaly z mezí hlavního žánru. Ehm, tak snad abych začal s tím, co se mi líbilo.            Příběh začíná vcelku nijace a tak trochu předjímá určitou dějovou řídkost. Prvotní iniciace hlavního hrdiny má dvě fáze - jednu divokou v civilizaci (je neuvěřitelně plytká, což je, jak se naštěstí nakonec ukáže, fígl) a druhou mírumilovnou v divočině mezi indiány. Potom je časový skok a hlavní hrdina je nám představen jako ruka zákona, v jedné ruce flašku, v druhé podezřelé cigáro (které neupustí až do konce filmu). Přitom se začne rozehrávat postranní linka o hledání pokladu, jímž je, skryté za roušku zlata, indiánské umění ovládat duchy… Ono tady opravdu o příběh jde až v druhé řadě a to je to, co mnohé diváky silně mate. Kameraman nepředvádí sobecky své znalosti příruček a většinou výborně navozuje atmosféru, hudba se vyvine do skvělé klidové formy, Cassel je sympatický a vlastně neméně sympatický je i rozpolcený, ale zlu propadlý Madsen. Svou atmosférou film opravdu silně připomíná Proposition, které je však pohříchu mladší a má za sebou Nicka Cavea (byť ne režijně), který je mnohem silnější než Kounen a udrží myšlenku po celý film - asi to bude tím, že své drogové období má za sebou. A právě atmosféra je to, na čem tento snímek stojí, je syrová, klidná a přitom víří, je tak nějak orientální - mohou za to možná režisérovy sklony k experimentování, ale to mi neva, účel v tomto případě světí prostředky. Abych to shrnul, Blueberry není pro každého, vyžaduje trochu trpělivosti, na ČSFD je značně nedoceněné, trpí několika mouchami, má výbornou atmosféru a je to bonbónek.(10.8.2010)

Klasická jednoduchá westernová story obohatená o mystické rituály a halucinogénne scény. S " Moebiusovým" komiksom to, domnievam sa, veľa spoločné nemá. Slušne nakrútená westernová rovina filmu, nie úplne sedí s CGI efektami pri scénach v rauši . Zaujímavý experiment, ktorý ale nedopadol úplne najlepšie. Pri sledovaní mi príšiel namysel film Rona Howarda The Missing, tiež mystický western, ktorý ma ale zaujal podstatne viac.(17.11.2009)

Western (respektive spis subzanrovy mysticky film s westernovou kulisou, co ma vic nez treba k Pravemu poledni bliz k dejmetomu Jarmuschove Dead manovi, nebo k Jodorovskemu) podle komiksove serie, ilustrovane znamym francouzskym kreslirem a tvurcem komiksu Jeanem Giraudem aka Moebiem, ktery se ve filmu mimochodem taky mihne. Nejen odbornici jiste oceni sceny s ayahuscovym / peyotlovym tripem, ktere jsou udelane dechberoucim zpusobem. Videt je Stanley Kubrick pri priprave finale Vesmirne Oddysei, zrejme by propadl depresi. Osobne nechapu zdejsi nizka hodnoceni (v tuhle chvili ma film 54%), film to neni zjevne pro kazdeho.(18.5.2008)

• lekr

Nehorázně zmatečná slátanina, která svým provedením doslova uráží western jako takový a nad kterou zůstává rozum stát. Co tím chtěli tvůrci říct je mi opravdu záhadou, ale já osobně jsem dlouho nic tak hrozného neviděl. Slabá jedna hvězdička za Michaela Madsena, který byl jediným důvodem, proč jsem se na tenhle film díval a proč jsem ho také vydržel sledovat až do konce.(21.3.2011)

• - Film měl premiéru na Filmovém festivalu Lund konaném ve Švédsku 2004. Režisér Jan Kounen si odnesl třetí místo za Zvláštní uznání. (Terva)

• - Film vznikl na motivy slavného komiksu Jeana Girirauda a Jeana-Michela Charliera. (Vitason)

• - Val Kilmer uctivě odmítl hlavní roli Mika (Vincent Cassel). Milla Jovovich musela odmítnout roli Marie (Juliette Lewis), protože se to neshodovalo s jejím pracovním programem. (Terva)