Synové a dcery Jakuba skláře

Československo, 1985, 12 h 45 min (Minutáž: 53–67 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Alois Nožička

Luděk Munzar, Eva Jakoubková, Jaroslav Moučka, Slávka Hozová, Radovan Lukavský, Jana Štěpánková, Petr Kostka, Jana Preissová, Jiří Krampol (více)

Epizody(13)

V roku 1899 odkiaľsi z Kašperských hôr prichádza do albrechtickej huty slobodný mládenec Jakub Cirkl (Luděk Munzar) a dostane prácu pri sklárskej peci. Majster ihneď spozná, že získal nesmierne zručného a šikovného sklára, ktorý dokáže vyfúkať krásne a dobre predajné sklo. Jakub je tvrdohlavý a s nikým sa nechce deliť o tajomstvá svojho výnimočného umenia. Chce ich odovzdať len svojim potomkom. A tých bude mať veru neúrekom... Jakub sa dostáva do sporu s rodinu hutného majstra, situáciu mu pomôže zvládnuť sused Florián. Vianočné sviatky strávi Jakub uprostred veľkej rodiny hutníkov a s milovanou Terezkou. Oslavy príchodu nového roku v hostinci U pošty sa vydaria a nepokazí ich ani Jakubovo oznámenie budúcemu svokrovi, že bude deduškom. trinástich častiach ohromujúcej rodinnej ságy spoznáme pohnuté osudy veľkého množstva postáv a postavičiek mnohočlennej robotníckej dynastie. Členovia širokej rodiny sklárskeho majstra Jakuba podstupujú nespočetné skúšky osudu a previerky svojich charakterov, ktoré im prinášajú valiace sa dejiny a nezvratné historické udalosti - Prvá svetová vojna, prvá republika, Druhá svetová vojna, znárodnenie, vyvlastňovanie a päťdesiate roky. Budeme sledovať osudy rodín detí Jakuba Cirkla. Jeho synovia sú - Jakub (Petr Kostka), Josef (Jiří Krampol), Vojta (Jaromír Hanzlík), Antonín (Svatopluk Skopal), dcéry Terezka (Jana Preissová), Vilemínka (Daniela Kolářová) a Anna (Marta Vančurová). Autor Jaroslav Dietl rozpráva jednoducho ale s veľkým citovým nábojom príbehy ľudí, ktorí hľadajú, zápasia aj pochybujú, no predovšetkým sa aktívne podieľajú na celospoločenskom dianí. Trinásťdielna rodinná sága sa končí po oslavách stého výročia založenia albrechtickej huty, kedy otec Jakub, zakladateľ rodu slávnych sklárskych majstrov, zomiera pri sklárskej peci, kde sám kedysi začínal. Podobne, ako seriály Nejmladší z rodu Hamrů (1975), Povstalecká história (1984), Gottwald (1986) a Rodáci (1988), aj seriál Synové a dcery Jakuba skláře (1986) vznikol na politickú objednávku. Jeho úlohou bolo opísať novodobú históriu Československa ako dejinný zápas robotníckej triedy o novú socialistickú spoločnosť či historický zápas našich národov za národné a sociálne oslobodenie. Skúsený autor Jaroslav Dietl v ňom však politiku často zamietol pod koberec a napísal krásnu rodinnú ságu plnú človečiny, hoci neúprosná dobová cenzúra mnohé jeho motívy, scény či dialógy úplne vyškrtla, zosekala alebo aspoň výrazne skrátila. V seriáli uvidíme celú plejádu českých hercov, z ktorých mnohí v seriáloch účinkovali len celkom výnimočne (Daniela Kolářová) a niektorí herci práve v tomto seriáli podali výkony, ktoré sú v celej ich kariére ako jediné hodné povšimnutia (Jiří Krampol). Seriál nakrúcali v mestečku Tasice (neďaleko Ledeče nad Sázavou), kde v roku 1796 založili jednu z najstarších sklární v strednej Európe. Časom tu vznikol sklársky skanzen, obľúbený cieľ návštev českých i zahraničných turistov, kde si sami môžu vyfúknuť sklený výrobok. Dnes sklárska huta nesie meno Jakub, podľa krstného mena ústrednej postavy seriálu Synové a dcera Jakuba skláře, ktorý tu nakrúcali v roku 1985. Od roku 1990 ju ministerstvo kultúry ČR zaradilo medzi kultúrne pamiatky. (oficiální text distributora)

superzurda

Všichni to vědí, ale nikomu to nevadí a mně také ne. Že Dietl psal pro komáry není chvályhodné, nicméně nám vytvořil taková díla jako jsou Synové a dcery ........... . A vlastně proč ne. Možná nejlepší rodinná sága, která v našich luzích vznikla. Málokterý seriál mu může konkurovat. Mě prostě baví, jak Dietl psal své postavy a jak rozvíjel jejich životy a ukazoval jejich chyby a jen z povzdálí sledoval jejich rozhodnutí, která se vždy hodila k jejich charakteru. ()

miza

Dietlův cit pro dobrý seriál,který udrží diváka byl úžasný.Dokázal rozehrát spoustu osudů lidí a postaviček v jeho tvorbě.Osudy Jakuba Cirkla a jeho rodiny a sklářů jsou toho dokonalým důkazem.Tento seriál je natočen tak,aby zaujal,což v mém případě se určitě povedlo. ()

SZYslak

Synové a dcery Jakuba žháře (TV seriál) ... A co rici zaverem? Krampol byl DOKONALY a jeho postava by se i dnes mohla stat jakousi ikonou podnikatelu. Jaroslav Dietl /opet/ ukazal, ze by dokazal napsat serial i z prostredi vyrobny PET NEvratnych lahvi. Nikdy jsem nechapal, ze si lide dokazou ztotoznit filmovou postavu s osobnosti herce, kteremu pak klidne ve fronte na kubanske pomerance nadavaji, ze je hajzl a nebohy herec nechape. Nuze, mne se toto stalo se soudruhem Hanicincem a dodnes se tohoto syndromu nemuzu zbavit. Boris Schlapke Rosner byl dokonaly nacek, vlastne ... vsichni byli dobri, vsechno dobre, co jsme si, to jsme si. ()

zigy

Seriál, který Vás po pomalejším prvním díle už od druhého dílu musí chytit za srdce, pokud nejste zatvrzelý cynik...Pokud je však tento seriálový klenot na čsfd v modrých číslech, pak buď jeho uživatelé nemají srdce,....anebo spíš seriál vůbec neviděli, a automaticky jej řadí mezi ostatní Dietlovy počiny....ale POZOR - tohle není obyčejný seriál z pera Dietlova. Zachycuje dlouhé období - skoro šedesát let života jedné velké rodiny, a to na pozadí historických událostí....možná to trochu tímhle pojetím může připomínat třeba Zdivočelou zemi, ale ve Sklářovi jsou větší dějové skoky. Někdy až moc, protože při kvalitě tohoto díla bych uvítal ještě více podrobnější vyprávění. Oceňuji zejména množství opravdu silných scén, které jsou skvěle zahrány a působí na city (jedna za všechny - "když je to kyselý, tak ať je to jako vocet!!) Co je nejdůležitější - tohle není komunistická agitka ani náhodou, některé díly vyznívají dokonce silně protikomunisticky! Jen pár věcí k zamyšlení - největší padouch Haničinec je nejmocnější komunista v kraji, Brzobohatý je v podstatě politický vězeň, Krampolovi ukradnou komunisti hospodu atd. atd. Co na tom, že tam pár věcí musel Dietl propašovat jako úlitbu straně, jinak by se to samozřejmě nenatočilo, např. přihláška Jakuba skláře do strany, nebo Skopal jako komunista odbojář. A koneckonců, fakt, že komunisti byli hojně zastoupeni v odboji, je pravda. Což mě přivádí k myšlence, jestli se nakonec nebude jednat o pravdivé zobrazení naší minulosti, protože všechny ostatní seriály, ať už před revolucí, nebo po ní, jsou svým způsobem tendenční. P.S: Krampol se jako hostinský snad narodil:) ()

rytir1

Lidi nečtěte tady kometátorské bláboly o komunismu v seriálu. Stačí přečíst dva. První říká Dietl je prostě Dietl. Druhý píše Velká rodinná sága a oslava rodinného života. Více vědět nepotřebujete. Plný souhlas s uživatelem monolog, kam se hrabou nějaké dvě slepice s pitomou new yorskou školou scénáristiky. Tohle je prostě pan autor. A nebýt Nemocnice, bylo by to jeho životní dílo. Takhle v uvozovkách jen druhé :-) ()

LadyRainier

Některé "komentátory" bych tu s chutí poslala foukat do hutí, aby nepsali takové kydy ... U mě je to jeden z lepších, ne-li nejlepší seriál ...Herci hrají na výbornou a kdo tvrdí, že ne, tak je slepej nebo blbej ...Jako sága je to pojato naprosto skvěle a že Munzar holt každýmu nesedne neznamená, že to není PAN HEREC ...Je a tady to i dokazuje, a nejen on ... Jediný, co mě nadzvedává je to maskování ..to je fakt děs a hrůza, to se musí uznat ..proto už dneska první dva a poslední díl přeskakuju ,-) ()

rigby

Solidní seriál, který trochu kazí až přílišné politické vlivy. Sledujeme životy několika generací hodně rozvětveného rodu, ale často bohužel není na co koukat, protože autorovi jako by docházel dech. Snažit se za každou cenu mít třináct dílů není vždy účelné a v tomto případě je to hodně znát. Nicméně i dnes se na to dá s přivřením oka stále dívat a to se cení. ()

Kontryhelka odpad!

Hnusnej seriál se starejma vykopávkama, který namaskovali na puberťáky, protože v seriálu pochopitelně zestárly. Výsledek je hroznej a ty masky jsou prostě znát. ()

Winster

Bošek se povedl. Děti...některé víc a některé míň. Munzar (Jakub) je sklář a ne herec co hraje skláře. Par postav jsou opravdu svine.... Ten průřez 20. stoletím je neskutečnej....6* kdyby to šlo. ()

pold

Sága rodu lopat. Hlavní postava je tupá lopata, jejíž jedinou schopnosti je vyrobit sklínku. Tento drn usouloží svou ženu k smrti, ale ještě než to stihne, naseká sedm neméně tupých smradů: 1. Tupá lopata, slaboch který je neschopný dokonce i vyrobit sklínku, a posere na co sáhne,  od práce přes manželství a odboj až po činnost komančského funkcionáře. 2. Štětka, která lehne pod prvního morálně defektního přiandrovalce, navíc hnusná. 3. Nablblej pingl. 4. Štětka, kterou nikdo nechce, tak se nechá sbalit i od nerudného kulaka.  5. Další tupej lopaťák,  kterej papuškuje kokoušské bláboly a vrcholem jeho úspěchů je, že se nechá zastřelit v lese. 6. Totální štětka, kterou si už nevezme vůbec nikdo, takže se spustí i s tuberákem a následně i s kriminálníkem.  7. Lopata, která má ambice být ředitelem, ale zcela dle očekávání podělá na co sáhne. Samostanou kapitolou je první díl, kdy dost životem opotřebovaný dědek hraje "mladého svobodného chasníka". Světlým bodem seriálu jsou momenty, kdy této podařené lůze někdo ukáže jejich místo, ať už je to účetní nebo vrchní tavič. Nejlepší postava, které nelze neudržet palce, je Haničincův Bošek, chytrý, přizpůsobivý, schopný a úspěšný v každé době. Kdyby seriál skončil jeho úspěchem,  dal bych 5/5. ()

Jay---

Tento Dietlův seriál je skutečným balzámem pro mou zálibu v České historii.Od mladých let Jakuba Cirkla,přes obě války až po komunistický režim,vše dokonale ztvárněno skvělými herci v čele s Luďkem Munzarem,Jaromírem Hanzlíkem,Jiřím Krampolem,Petrem Kostkou a dalšími.Dá se skutečně říci,že se jedná o jednu z mých srdcovýh záležitostí. ()

S120

Nemám rád styl Dietla a jeho seriály, ale toto byla ta pověstná výjimka v jeho tvorbě. Velmi pěkné a koukatelné dílo, kterému dominuje dvojice Munzar a Haničinec. Zejména druhý jmenovaný v roli nejprve burana, pak fašisty, revolučního gardisty a posléze komunisty podal svůj životní výkon a vytvořil prototyp klasického člověka, který je na všechno levý, a tak se dá na politiku a který následně dokáže škodit a ubližovat vždy a všude. Seriál nabídl životní roli i Jirkovi Krampolovi, Uršule Klukové či Zdeňku Řehořovi ()

Hombre8

Ve své době úspěšný seriál, který se líbil. Jedna z nejlepších rolí Krampola. Po čtvrtstoletí jsem se k němu zkusil vrátit a už to nějak nebylo ono. ()

sparrow1

Tak jsem to znova shlédl letos rok 2022. A za mě je to spíš optikou dneška lepší než dřív. Dost mě překvapilo že to zase neni až tak o komunistech. Jako o lidech a vztazích. Hlavně ta stará svině co ho hraje pan Haničinec to je teda neskutečný. ()

coulismoulis

CS komunisticke serialy v sobe maji en bloc hodne absurdnich veci, kdyz pominu tu hlavni ideologickou linku, ale jedna z nejvetsich je to, jaky duraz davaji na to, aby vytvorili dojem kontinuity generaci, ktera si mezi sebou predava revolucni pochoden - no a pak to vzdycky obsadi podobne jako klan Jakuba Zhare, kde ma Munzar zastat ty generace sam asi 4, podle poctu potomstva a pribuznych linii, ktere ztvarnuji postupne lide, kteri jsou k sobe vekove jak Pat a Patachon a jen se jim namatkou prodluzuji fousy a belaji paruky. A pritom si soudruzi mohli vybirat z celeho soucasneho hereckeho katalogu, kde by jim prakticky nikdo nemohl ucast odmitnout (cest vyjimkam). Kazdopadne jinak je tohle veledilo hrozna nuda, srovnatelna tak max se Stribrnou pilou... ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar