Frankenstein 1970

Paul Dunlap

Aubrey Schenck

Scénografie:

Jack T. Collis

Po svém největším úspěchu v roli Frankensteinova monstra si na sklonku kariéry Boris Karloff střihl i roli samotného Frankensteina, který se baví sestavováním a oživováním umělých lidí. Je to však Frankenstein z blízké budoucnosti (samozřejmě v době vzniku filmu, pro nás je rok 1970 dost vzdálená minulost), baron sám má za sebou nehezké zkušenosti z druhé světové, kde si ho podali náckové, a tak je trochu zjizvenej, přesto ho vědecké choutky neopustily. jenže nemá peníze, a tak svolí, aby v jeho sídle natáčel filmový štáb o jeho démonických předcích, zatímco baron se zabývá... čím? Výzkumem? No nevím, spíš je to od začátku gauner, který umí hypnotizovat lidi a donutit je udělat všechno, co sám chce. Karloff sám je ve své roli skvělý, snad až na závěr, kde se v něm něco přece jen hne; zbytek ansámblu ale hraje dost mizerně (potěšila mě jedna nepřesvědčivě vřískající dívka, kterou jsem znal právě z toho nereálného záběru ze Skeleton Farm Helloween Horrorshow). Samostatnou kapitolou je monstrum: s pohyby golema a celé zafačované vypadá jako mumie (ha, další Karloffova epická role), leč ne nijak strašidelně, spíš dost směšně. Pointa ledacos vysvětlí, ale tu zde nebudu ani naznačovat. Film to není zlý a navzdory nízkému hodnocení na IMDb jsem se docela bavil: začátek jak z filmu Eda Wooda, aby se pak ukázalo, že to je vážně jen film ve filmu. A další zábavný scény pokračujou - okamžik, kdy filmař s herečkou zkouší nějaké záběry, zatímco za ní se už už natahují ruce monstra, je nervydrásavá (v rámci možností) a zábavná - jen kdyby se nahoře na obraze nehoupal mikrofon, který tam nepatřil. Vůbec ne špatný film se spoustou chyb, ale (minimálně pro mě) docela hodně zábavný.(16.10.2015)