Volavka II

無間道II

Volavka 2

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Hong Kong / Čína / Singapur, 2003, 119 min

Zcela zbytečný film, který se snaží vysvětlit některé věci ze skvělého prvního dílu. Ve skutečnosti však nikoho, kdo viděl první díl nezajímají. Z tohoto hlediska je takový film k ničemu. Zároveň se na něj asi ani nedá dívat jako na samostatný subjekt. Nezvratitelným aspektem jsou však určité kvality, které však v kontextu vzniku nemohou působit lépe než průměrně.(11.5.2009)

Dvojka ide inou cestou ako prvý diel, z thrilleru mení žáner na mafiánku, ktorá dosť pripomína Krstného otca. Z postáv sa dostáva do popredia dvojica vedľajších z jednotky (policajný šéf v podaní výborného Anthonyho Wonga a mafián Erica Tsanga medzi ktorými je v tomto prequeli načrtnutý pozitívnejší vzťah ako v jednotke). Okrem nich je zaujímavý Francis Ng v úlohe šéfa triády. Mladšie verzie postáv práskačov z prvej časti Tonyho Leunga a Andrewa Laua sú žiaľ hodne nevýrazné. Príbeh je spočiatku veľmi komplexný a pohybuje sa v ňom veľké množstvo postáv, čo sa časom však vykryštalizuje a v druhej časti sa pridá aj slušné tempo a zopár vydarených akčných scén (silne Godfatherovská scéna popráv bossov, letisková scéna, záverečná prestrelka). V podstate však tej akcie je pomenej (niežeby jednotka ňou bola prepchatá) a skôr sa film venuje vykresleniu postáv a oveľa menej buduje napätie na úkor atmosféry a načrtnutia postáv. Zato je však docela vydareným a dosť iným pokračovaním.(23.8.2005)

Rozpačité pokračování, jež mě nedokázalo chytit za srdce ani z poloviny tak, jako fantastický první díl. Vinu nepřičítám překombinovanosti, ale spíš nezajímavosti scénáře. Už u prvního dílu mě postava Sama moc nezajímala (zvláštní, když je to hlavní badass), ale tam jsem měl možnost nechat se strhnout soubojem dvou infiltrátorů. Dvojka je jen skvěle natočená, lehce nadprůměrně zahraná a bez znalosti prvního dílu naprosto zbytečná. 70%(2.3.2007)

První Volavka byla do detailů perfektní film, který by žádné rozšiřování nepotřeboval, ale úspěšné filmy pokračování budou mít vždycky tak jako tak, takže tentokrát přišli autoři s prequelem začínajícím přibližně deset let před dějem prvního filmu a sledujícím teď především inspektora Wonga a tehdy ještě menšího mafiánského šéfíka Sama, který se tehdy s Wongem ještě kamarádil. Yan a Lau jsou ještě mrňaví kadeti, ale taky je do příběhu zapojená jejich minulost, nebo spíš v rámci děje tohoto prequelu současnost, propletená dohromady se všemi ostatními postavami. Není to tak našlápnuté jako první film a nese se to mnohem spíš ve stylu klasických mafiánských filmů o rodinných klanech, které žijou ze zločinu a tady je to rodina strýčka Kwana, jehož vraždou se celá zápletka filmu odstartuje, protože do čela rodiny nastoupí jeden z jeho synů Hau, který rozjede svoje obchody velmi razantním a nekompromisním způsobem. Hau Ngai je vůbec velmi charismatický mafiánský boss, který se chová velmi decentně, dodržuje svoje pravidla a dodržuje rodinné tradice, protože rodina je pro něj to nejdůležitější, jenže když dojde na prosazování těch jeho pravidel, tak má vždycky přesný plán a nejlíp několikrát pojištěný a hlavně se s nikým nemaže. Sam je tu ještě takový veselý dobrák na špatné straně zákona a i inspektor Wong působí tak trochu rozpolceně a zoufale v určitých částech děje a k tomu ještě propletení různých rodinných a vztahových vazeb v epizodkách s Lauem, Mary, Yanem a Hauem z toho dělá možná trošku takovou překomplikovanou zápletku, ale naštěstí ne moc. Film by i fungoval samostatně a rozhodně je to silný film mezi těmi tradičními filmy o mafiánských rodinách, ale člověk si ho mnohem spíš vychutná, když viděl první Volavku, protože si pak může spojit různé zajímavé detaily a vztahy mezi postavami, které by sice jinak perfektní Volavku vůbec doplňovat nemusely, ale určitě jsou hodně zajímavé. A taky v některých scénách z toho jde až taková osudová melancholie, když člověk vidí, jak to bylo před tolika lety a přitom ví jak se vztahy těch postav změní a kam jejich životy povedou po těch letech. Obsazení super, hlavně ta nová postava Haua, to je prostě výborný mafiánský boss, který je velmi nebezpečný, ale přitom to není žádný agresivní blboun, a pak samozřejmě Anthony Wong a Eric Tsang :), akorát ti herci co hrajou mladýho Yana a Laua jsou prostě takový jelítka :). Viděla jsem Volavku 2 milionkrát, ale zase je to ten případ, kdy i když se mi to pokaždé moc líbí, tak nevím jestli mám dát pětku nebo ne, protože je to sice super, ale trošku bych z toho asi mohla mít rozporuplné pocity, kdybych dala pětku dvojce, která není tak našlápnutá a nemá takové tempo jako jednička, ale zároveň je to brané trošku z jiného podžánru a zpracované jinak a dobře, tak nevím no :). Každopádně je to super ať už se čtyřkou nebo pětkou a určitě je to přinejmenším zajímavé jako doplnění příběhů těch sympatických a dobře napsaných postav z prvního filmu. !!!!!! Tak nakonec potom co jsem konečně viděla i Volavku 3 dávám dvojce pětku taky, protože i přes nějaké ty nedostatky Volavky 2 a 3 všechny díly patří do jednoho úžasného a provázaného celku s výborným závěrečným vyzněním, takže je to tak :).(20.1.2011)

Slušný prequel k výbornej policajnej dráme. Ale predsa len v jej tieni. Snímka síce úspešne rozširuje okolnosti okolo postáv, ktoré boli v prvom filme na druhej koľaji, no je koncipovaná skôr ako doplnkový informačný zdroj k originálu, než plnohodnotná dráma. Je moc prekombinovaná, nedáva toľko priestoru vzťahom a bez znalosti prvého filmu je bezpredmetná.(19.10.2005)

• - Český dabing obsahuje dvě chyby. Za prvé mluví o Pekingu, městě, resp. pobočce kriminální organizace, jako o postavě, za druhé slovo „chivalry“, tedy statečnost, rytířství resp. charakter či vychování v přeneseném slova smyslu, nechává zcela bez překladu. [Zdroj: G.cz] (asdfasdf)