Reklama

Reklama

Gottwald

(seriál)
všechny plakáty
Drama / Životopisný / Historický
Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 84–123 min)

Scénář:

Jaroslav Matějka

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler (více)
(další profese)

Epizody(5)

Pětidílný seriál podle scénáře Jaroslava Matějky o vůdci československého proletariátu je dramatickou rekonstrukcí života a zápasu dělnické třídy v letech 1928-1948, kdy osobnost K. Gottwalda v čele KSČ dovedla dějinný zápas k vítěznému završení. Seriál byl připraven k 90. výročí narození Klementa Gottwalda, představuje také celou řadu významných postav našich dějin. (woody)

(více)

Recenze (123)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Hodnotím veskrze pozitivně. Je hrozně dobře, že něco takového vzniklo. Vidíme jasně, že nejoblíbenější činností komunistů je tleskání rukama. K práci ty ruce rozhodně nikdy neměli. Ale teď vážně. Je dobré si uvědomit, že tuto seriálem prezentovanou verzi dějin se učila ve škole většina současných občanů naší země. Je zajímavé jak málo stačí přizpůsobit výklad dějin, aby se úplně všecko změnilo. Rozhodně je v seriálu dobře nastíněna atmosféra "třetí republiky", nemožnost demokratických stran cokoliv v rámci Národní fronty dělat. Byla to dobře vymyšlená past. Gottwald nasedl na vlnu populismu a ta ho za podpory Sovětů a voličů vynesla k absolutní moci. Povedená záležitost, pokud má člověk k dispozici skutečná fakta ke srovnání. Komunisté se v tomto seriálu vlastně sami "odkopávají" a přiznávají k rozvracení demokracie, jasným cílům diktovaným Moskvou. Poučný seriál. Závěrečná slova Klementova o stavění chrámu pravdy jen předznamenávají to následné popravování, mučení a vůbec. 85% ()

Elden75 

všechny recenze uživatele

Stačilo mi to vidět jednou. Bylo mi z toho hodně špatně, když jsem věděl, jak to skončí. Ale natočen byl seriál dobře a herecké výkony vynikající. Atmosféra té doby mě pohltila. Hlavně v posledních dílech bylo až moc schůzování, ale bohužel je na tomhle seriálu vidět, proč došlo k únoru 1948. Už TGM v 1. díle říkal, že je třeba se komunistů bát, ale neposlechli ho. A hodně mi vadilo, když Růžek, jakožto bývalý policejní prezident stál v davu s vnoučkem a radoval se z nástupu komunistů :-( Seriál skončil těsně před "sebevraždou" Jana Masaryka, který v seriálu nebyl moc vidět, na to jak na něj všichni politici spoléhali. A přišlo mi, že herci byli vybíráni hodně i podle fyzické podoby skutečných politiků. ()

Reklama

vegetol.mp 

všechny recenze uživatele

Úplně stejně jednostrunná tupá sračka jako nedávná Milada. Jediný rozdíl je ten, že tady primitivně pějí ódu na komunistického zločince, zatímco v Miladě se úplně stejnými prostředky snaží popsat život jedné z nejznámějších obětí komunismu. Ve finále to ale vyjde na stejno. Ale pokud se chce člověk pobavit, je Gottwald ideální volba. ()

dawid odpad!

všechny recenze uživatele

Jojo, Jirka Štěpnička byl vždycky charakter... Pamatujete ještě na to, jak Ilja Racek vysvětlovatl svou roli ve filmu Reportáž psaná na oprátce? "Byli jsme mladý, blbí a chtěli jsme hrát." - Tohle chápu a myslím, že pan Racek už nemá co vysvětlovat a proč se obhajovat. Aby ale Štěpnička hrál v druhé (!) polovině osmdesátých let (a v téměř 40 letech věku!!!) Gottwalda - s příhlédnutím k tomu, co uděli komunisti jeho matce - to zůstává rozum stát, to mi hlava nebere... V SSSR byl u vesla Gorbačov, komunismus se drolil a hroutil, ale Jirka si ještě stihl střihnout hlavní roli v oslavném seriálu Evžena Sokolovského na jednu z největších zrůd našich dějin... ()

Kovaja 

všechny recenze uživatele

Myslím si že tenhle seriál se dá hodnotit z více pohledů.At už z pohledu toho že Gottwald, jeho poskoci a tehdejší KSČ byli opravdu pěkné hovada ale vzato z jiného uhlu to jak vedl republiku Beneš se muselo rozhodně změnit a nikdo jiný na to neměl dost síly než Gottwald.No a tak se nedivme že když se pak dostal k moci tak nepohodlné osoby které mu při cestě vzhůru hazeli klacky pod nohy prostě odstranil.Vždyt to nedělal jen Gottwald to se děje dodnes akorat se lidi nevěšejí a nepopravují.Holt byla jiná doba.Vím že to odnesli dobří lidé kterých je škoda ale bohužel a tím my nic nenaděláme.Já rozhodně nejsem zastáncem komunismu ani ho nechci nijak omlouvat ale bohužel s minulostí už nic neuděláme.Druhý uhel pohledu je výborný scénář který hodně dobře ukazuje postupně historické události té doby a taky skvělé herecké výkony(Teplý,Lakomý,Brousek,Vyskočil)No a především Štěpnička který zahrál Gottwalda naprosto skvěle a to jak se do role vžil bylo přímo ukázkové.Takže nevím proč skoro všichni tenhle seriál hodnotíte jako odpad???Vždyt i na tom špatném se dají najít pozitiva ()

Galerie (2)

Zajímavosti (13)

  • Píseň, kterou českoslovenští vojáci zpívají po slavnostní přísaze, má název „Směr Praha“ a jejími autory jsou Ervín Toman a Jan Mareš. Jednalo se o „pochod československé vojenské jednotky v SSSR“. (majky19)
  • Ve scéně, kdy je vyhlášena všeobecná mobilizace a vojáci rukují ke svým útvarům, zpívají za pochodu píseň „U našich kasáren“. (majky19)
  • Původním scenáristou seriálu měl být Jiří Hubač, ten ale tlaku odolal, dokonce mu dovezli z archivu KSČ spoustu dokumentů, ale on je vrátil. Věděl, že o tomhle člověku psát nechce a riskoval, že bude potrestán, což se stalo. Jako dramaturg v Československé televizi skončil a musel odejít na „volnou nohu“. (sator)

Související novinky

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (více)

Reklama

Reklama