poster

Gottwald (TV seriál)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1986, 5x85 min

Kamera:

Alois Nožička

Hudba:

Jiří Šust

Hrají:

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler, Jaroslava Obermaierová, Petr Haničinec, Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Marcel Vašinka, Rudolf Jelínek, Věra Budilová, Miriam Hynková, Oldřich Slavík, Miroslav Masopust, Antonín Hardt, Zdeněk Kutil, Dana Morávková, Čestmír Gebouský, Libuše Štědrá, Ivan Vyskočil, Jiří Schwarz, Michaela Dolinová, Stanislav Zindulka, Karel Hlušička, Stanislava Bartošová, Milan Riehs, Ludmila Roubíková, Viktor Maurer, Adolf Filip, Ota Sklenčka, Václav Švorc, Vladislav Beneš, Elo Romančík, Jiří Klem, Jiří Koutný, Soběslav Sejk, Gustav Opočenský, Gabriela Osvaldová, Jiří Pleskot, Hana Davidová, Otto Budín, Otto Ševčík, Karel Urbánek, Leoš Kaltofen, Rudolf Pechan, Jan Přeučil, Jindřich Hinke, Miroslav Moravec, Petr Svárovský, Bronislav Poloczek, Stanislav Fišer, Vladimír Krška, Václav Bouška, Zdeněk Buchvaldek, Ladislav Kazda, Zdeněk Mucha, Bořivoj Navrátil, Martin Růžek, Vladimír Salač, Jiří Samek, Mirko Musil, Petr Pelzer, Valérie Zawadská, Zdeněk Ornest, Václav Stýblo, Svatopluk Beneš, Josef Větrovec, Alois Švehlík, Josef Somr, Michal Pešek, Oldřich Janovský, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Gustav Heverle, Jan Cmíral st., Josef Vondráček, Karel Hovorka st., Karel Koloušek, Miloslav Homola, Jiří Havel, Karel Hábl, Otakar Brousek ml., Vítězslav Jirsák, Vladimír Bičík, Vladimír Hrubý, Rudolf Vodrážka, Antonín Brtoun, Svatopluk Skládal, Josef Velda, Jiří Vala, Viktor Vrabec, Karel Greif, Milan Mach, Ján Gubala, Peter Rúfus, Vlado Kostovič, Alfréd Swan, Jan Pohan, Ladislav Křiváček, Jiří Valšuba, Petr Sedlák, Josef Karlík, Jozef Cút, Jiří Plachý ml., Josef Bláha, Zdeněk Hess, Dalimil Klapka, Ladislav Županič, Karel Želenský, Jaroslav Tomsa, Petr Jákl st., Radoslav Brzobohatý, Antonín Kaška, Stanislav Hájek, Jiří Pomeje, Ivan Gübel, Václav Kotva, Bohumil Vávra, Alexander Kučerenko, Jakub Zdeněk, Jiří Untermüller

Střih:

Miroslav Hájek

Scénografie:

Jaroslav Krška
(další profese)
 • Hans.
  *

  Opravdu jenom ze zvědavosti jsem se na to musel podívat. A že se z tohoto ,,veledíla" dá ale dovědět zajímavejch věcí... Netušil jsem, že i v roce 1986 mohl někdo natočit takovou prolhanou frašku. Bejt Sokolovským tak doteď chodim kanálama, ten si musel u soudruhů nehorázně šplhnout, když zobrazí Gottwalda jako největšího trpitele a hrdinu, kterej se nikdy nevzdá a jde za svým. Kam se na něj hrabe Ježíš... Štěpničková se musí ještě teď převalovat v hrobě jestli tohle vidí... S hodnocením počkám až s vypětím všech sil dokoukám všechny díly i když silně pochybuju, že svůj názor změním. 19.8. Jedna hvězda z lítosti všichni herci tam přece jenom nejsou jen trapný figurky.(15.8.2011)

 • MM_Ramone
  odpad!

  Klement Gottwald sa narodil ako nemanželský synek chudobnej dedinčanke Márii Gottwaldovej. V dospelosti sa z neho stal oduševnelý, zarputilý komunista. V roku 1948, keď KSČ samozvane prebrala moc v povojnovom Československu, bol menovaný do funkcie prezidenta. Jeho pôsobenie v úlohe najvyššieho predstaviteľa totalitného štátu je poznačené krvou mnohých politických oponentov. Vykonštruované súdne procesy, stovky rozsudkov smrti, tisíce doživotných alebo dlhoročných trestov, pracovné tábory s neľudskými podmienkami. Tvrdá normalizácia celej spoločnosti. Atmosféra strachu a temna. Nepriečilo ma mu urobiť ani radikálnu čistku v radoch svojich najbližších spolupracovníkov. Bol to bezcitný, despotický pajác, ktorý precízne a s radosťou plnil veškeré príkazy všemocných súdruhov z Moskvy. Verný, poslušný Stalinov pes. Navyše to bol alkoholik nakazený syfilsom. Taký bol náš prvý robotnícky prezident. Tento televízny seriál, čo o ňom natočili v roku 1986, je len úbohá fraška, ktorá ho doslova glorifikuje. Hnus, propaganda, klamstvo, odpad!(29.7.2012)

 • Enšpígl
  odpad!

  Komunistický prasata se nerozpakovali natočit agitku ve prospěch zločince Klementa Gottwalda . Pokud se natočí něco jako Chalupáři, kde se ukazuje krása socialistické vesnice, nejsem v zásadě proti a budu hodnit filmové nebo TV dílo, ale pokud je nějaké dílo děláno jako oslava zločinů nebo zločince a vraha, pak nemohu jinak než odsoudit takovéto nechutnosti. Odpad, ten patří tomu dílu. Odpad patří tehdejší KSČ . Opad patří Klementu Gottwaldovi . Opad patří i dnešní KSČM.(17.10.2006)

 • SoolenJV
  odpad!

  Peklo má reálné obrysy. Mizerně natočená ukázka toho, jak lze manipulovat s historií, z pošahaných bláznů dělat geniální osobnosti a vytvářet lidí schopných neschopné zbabělce. Skutečná "perla" české seriálové tvorby, dnes už díkybohu zapomenutá a nereprízovaná. Chce to hodně trpělivosti se touhle neskutečně ukecanou agitkou prokousat...(16.12.2011)

 • Coliseum
  odpad!

  Člověk, intenzivně se zajímající se o ten čas, kdy carské Rusko padlo vší svou těžkopádnou tonáží na zadek a Evropa začala pomalu vstřebávat nastoupivší trend východního komunismu (nemluvím zde o Cabetovu komunistickém prenatálu), musí objektivně konstatovat, že tehdy tomu tak bylo. Prostý fakt, neoddiskutovatelný. Filmařsky to není špatná práce, reálie víceméně sedí, nemalé procento postav s jejich charaktery a rolemi v té době také, snad i některé dialogy se dají chápat jako věrohodné. Problém nevidím ani tak v tom, že ústřední postavu hraje syn Té matky, již režim vysál, vyždímal, zkroutil a pohodil. Taktně se dá přejít i obsazení tehdy půvabné Obermaierové do role Marty (snad ji tak sám Gottwald chtěl vidět). Tím neodpustitelným je rok, ve kterém bylo posvěceno natáčení a scénáristicky ad absurdum vygradovaný nový charakter hlavní postavy. Proto se nedá, viz výše, dívat na tuto opulentní oslavu s ohleduplným mhouřením očí, proto nemohu přihlédnout k některým opravdu dobrým, hereckým výkonům, či poctivě odpracované kameře (leč masově převládající diskursní scény mohly být stejně dobře nasnímány z pevně ukotveného stativu). Proto, právě proto, že seriál tou nejdrastičtější formou přepisuje dějinnou podstatu jednoho mizivého prevíta, který shodou okolností, nikoliv vlastními schopnostmi, ke štěstí a vysokému postu přišel, a tím nesmyslně, bohužel ale čekaně degraduje jakoukoliv výpovědní hodnotu, kterou MOHL a MĚL mít. Říkalo se cosi o nastavení zrcadla, pamatuji-li se dobře. Tohle nastavení stojí na zatraceně vratkém soklu, nastavujíc svou odrazovou část kdoví čemu a komu. Snad egům prorežimního packala Sokolovského a národního zapisovatele Matějky(6.7.2011)

 • - Ve čtvrté části ve scéně, kdy vláda jedná o znárodňování, se v čase 46:59 v záběru mihne klapka. (Ganglion)

 • - Roli v seriálu měla ztvárnit i Ludmila Zábršová-Molínová, ale ze svého přesvědčení ji odmítla. (JoranProvenzano)

 • - Režisér roli Gottwalda nabídl Jiřímu Štěpničkovi, aby mu pomohl vylepšit pošramocený kádrový profil. Způsobil mu stejně jako sobě trauma na celý život. (BoredSeal)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace