Gottwald (TV seriál)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1986, 5x85 min

Alois Nožička

Jiří Šust

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler, Jaroslava Obermaierová, Petr Haničinec, Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Marcel Vašinka, Rudolf Jelínek, Věra Budilová, Miriam Hynková, Oldřich Slavík, Miroslav Masopust, Antonín Hardt, Zdeněk Kutil, Dana Morávková, Čestmír Gebouský, Libuše Štědrá, Ivan Vyskočil, Jiří Schwarz, Michaela Dolinová, Stanislav Zindulka, Karel Hlušička, Stanislava Bartošová, Milan Riehs, Ludmila Roubíková, Viktor Maurer, Adolf Filip, Ota Sklenčka, Václav Švorc, Vladislav Beneš, Elo Romančík, Jiří Klem, Jiří Koutný, Soběslav Sejk, Gustav Opočenský, Gabriela Osvaldová, Jiří Pleskot, Hana Davidová, Otto Budín, Otto Ševčík, Karel Urbánek, Leoš Kaltofen, Rudolf Pechan, Jan Přeučil, Jindřich Hinke, Miroslav Moravec, Petr Svárovský, Bronislav Poloczek, Stanislav Fišer, Vladimír Krška, Václav Bouška, Zdeněk Buchvaldek, Ladislav Kazda, Zdeněk Mucha, Bořivoj Navrátil, Martin Růžek, Vladimír Salač, Jiří Samek, Mirko Musil, Petr Pelzer, Valérie Zawadská, Zdeněk Ornest, Václav Stýblo, Svatopluk Beneš, Josef Větrovec, Alois Švehlík, Josef Somr, Michal Pešek, Oldřich Janovský, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Gustav Heverle, Jan Cmíral st., Josef Vondráček, Karel Hovorka st., Karel Koloušek, Miloslav Homola, Jiří Havel, Karel Hábl, Otakar Brousek ml., Vítězslav Jirsák, Vladimír Bičík, Vladimír Hrubý, Rudolf Vodrážka, Antonín Brtoun, Svatopluk Skládal, Josef Velda, Jiří Vala, Viktor Vrabec, Karel Greif, Milan Mach, Ján Gubala, Peter Rúfus, Vlado Kostovič, Alfréd Swan, Jan Pohan, Ladislav Křiváček, Jiří Valšuba, Petr Sedlák, Josef Karlík, Jozef Cút, Jiří Plachý ml., Josef Bláha, Zdeněk Hess, Dalimil Klapka, Ladislav Županič, Karel Želenský, Jaroslav Tomsa, Petr Jákl st., Radoslav Brzobohatý, Antonín Kaška, Stanislav Hájek, Jiří Pomeje, Ivan Gübel, Václav Kotva, Bohumil Vávra, Alexander Kučerenko, Jakub Zdeněk, Jiří Untermüller

Miroslav Hájek

Scénografie:

Jaroslav Krška
  • PatoP

Keby tento seriál vznikol v sedemdesiatych rokoch, tak by som sa nečudoval, ale v druhej polovici osemdesiatych rokov si ho už režisér Sokolovský mohol odpustiť. Som rozhodne proti akémukoľvek trezorovaniu filmových a televíznych diel, no pri tomto seriáli by som si asi 10 krát rozmyslel, či ho niekedy odvysielať. Tie dve hviezdičky odo mňa dostáva Jiří Štěpnička za to, ako sa ujal tejto nevďačnej úlohy a svojmu hereckému umeniu nezostal nič dlžný.(22.6.2009)

Asi budu za svůj názor vlačen, ale ono je to dobře natočené. Herecké výkony na dobré urovni. Scénaristé vhodně zvolili období, hlavně to utli v roce 1948, takže Klema mohl být čístější než byl. Ale spousta věci v seriálu je podle pravdy. Ono kdyby Klement Gottwald umřel v roce 1939, byla by jeho historická stopa mnohem pozitivnější než je teď. Třeba by jsme si ho pamatovali třeba jako zastánce obrany republiky. A hlavně si myslím, že plno lidí hodnotí osobu a ne kvality seriálu.(10.8.2012)

• xaver

Viděl jsem z tohoto seriálu pouze jeden díl a stačilo mi to. Přesto ho ale nebudu hodnotit jako odpad, unisono jako moji předchůdci. Upřímně řečeno, nebudu ho hodnotit vůbec. Ono to dost dobře ani nejde. Režii a hereckým výkonům nelze totiž nic vyčítat, ale k posouzení historických souvislostí nemá nikdo z hodnotitelů dostatek informací. Gottwald byl nesporně velmi rozporuplnou osobností našich dějin, nicméně byl jejich spolutvůrcem. Dnes už je téměř nesporné, že jeho role byla převážně negativní, nicméně doposud se nenašel jediný solidní historik, který by komplexně a hlavně objektivně posoudil jeho roli v relativně krátkých dějinách Československa. Je velmi jednoduché ohodnotit tento seriál jako odpad, ale kdo z hodnotitelů to byť jen trochu kvalifikovaně odůvodnil?(4.3.2012)

• Přemek

Už jen za tu scénu, v níž si jde Vančura (Moravec) sednout k Nezvalovi (pámbuví, kdo to hrál) a řekne: "Podepsal jsem prohlášení proti straně. Myslím, že jsem udělal velkou chybu" - a to řekne prosím dvacet sekund poté, co podepsal!!!! Ach, Matějko, ty... scénáristo! Poslední hřebík do rakve dávné umělecké mohoucnosti Evžena Sokolovského seniora. A navíc jedna z nejhorších prasáren čs. televizní dílny osmdesátých let.(12.10.2007)

• klúčik

Režisér soc.seriálov opäť nesklamal. Klement Gottwald bol politik o ktorom sa nedá jasne povedať, aký to bol človek. Pre komunistov , hlavne pred vojnou to bol dobrý človek . Po vojne to už asi bolo úplne iné a aj komunisti ho nemali moc v láske , hlavne v 50tych rokoch. Pre ostatných to bola úplná hrôza. Ako tento seriál. ODPAD!!!(9.11.2010)

• - Jiřina Štěpničková, matka Jiřího Štěpničky, byla v 50. letech v zinscenovaném procesu odsouzena k patnácti letům ve vězení. (Rondon)

• - Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (M.B)

• - Režisér roli Gottwalda nabídl Jiřímu Štěpničkovi, aby mu pomohl vylepšit pošramocený kádrový profil. Způsobil mu stejně jako sobě trauma na celý život. (BoredSeal)