Gottwald (TV seriál)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1986, 5x85 min

Alois Nožička

Jiří Šust

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler, Jaroslava Obermaierová, Petr Haničinec, Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Marcel Vašinka, Rudolf Jelínek, Věra Budilová, Miriam Hynková, Oldřich Slavík, Miroslav Masopust, Antonín Hardt, Zdeněk Kutil, Dana Morávková, Čestmír Gebouský, Libuše Štědrá, Ivan Vyskočil, Jiří Schwarz, Michaela Dolinová, Stanislav Zindulka, Karel Hlušička, Stanislava Bartošová, Milan Riehs, Ludmila Roubíková, Viktor Maurer, Adolf Filip, Ota Sklenčka, Václav Švorc, Vladislav Beneš, Elo Romančík, Jiří Klem, Jiří Koutný, Soběslav Sejk, Gustav Opočenský, Gabriela Osvaldová, Jiří Pleskot, Hana Davidová, Otto Budín, Otto Ševčík, Karel Urbánek, Leoš Kaltofen, Rudolf Pechan, Jan Přeučil, Jindřich Hinke, Miroslav Moravec, Petr Svárovský, Bronislav Poloczek, Stanislav Fišer, Vladimír Krška, Václav Bouška, Zdeněk Buchvaldek, Ladislav Kazda, Zdeněk Mucha, Bořivoj Navrátil, Martin Růžek, Vladimír Salač, Jiří Samek, Mirko Musil, Petr Pelzer, Valérie Zawadská, Zdeněk Ornest, Václav Stýblo, Svatopluk Beneš, Josef Větrovec, Alois Švehlík, Josef Somr, Michal Pešek, Oldřich Janovský, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Gustav Heverle, Jan Cmíral st., Josef Vondráček, Karel Hovorka st., Karel Koloušek, Miloslav Homola, Jiří Havel, Karel Hábl, Otakar Brousek ml., Vítězslav Jirsák, Vladimír Bičík, Vladimír Hrubý, Rudolf Vodrážka, Antonín Brtoun, Svatopluk Skládal, Josef Velda, Jiří Vala, Viktor Vrabec, Karel Greif, Milan Mach, Ján Gubala, Peter Rúfus, Vladimír Kostovič, Alfréd Swan, Jan Pohan, Ladislav Křiváček, Jiří Valšuba, Petr Sedlák, Josef Karlík, Jozef Cút, Jiří Plachý ml., Josef Bláha, Zdeněk Hess, Dalimil Klapka, Ladislav Županič, Karel Želenský, Jaroslav Tomsa, Petr Jákl st., Radoslav Brzobohatý, Antonín Kaška, Stanislav Hájek, Jiří Pomeje, Ivan Gübel, Václav Kotva, Bohumil Vávra, Alexander Kučerenko, Jakub Zdeněk, Jiří Untermüller

Miroslav Hájek

Scénografie:

Jaroslav Krška
  • Hennes

Asi nejhorší osobní role pro Jiřího Štěpničku. Taková role ovšem tenkrát odmítnout nešla. To vše musel "přijmout" bezprostředně po tom, co pochoval svou matku Jiřinu. Ta jedna hvězdička je pro něj, jinak za ten debilní nápad vůbec něco takového natočit a ještě v tomto smyslu !!! Samozřejmě palec dolů = ODPAD.(12.2.2011)

• Přemek

Už jen za tu scénu, v níž si jde Vančura (Moravec) sednout k Nezvalovi (pámbuví, kdo to hrál) a řekne: "Podepsal jsem prohlášení proti straně. Myslím, že jsem udělal velkou chybu" - a to řekne prosím dvacet sekund poté, co podepsal!!!! Ach, Matějko, ty... scénáristo! Poslední hřebík do rakve dávné umělecké mohoucnosti Evžena Sokolovského seniora. A navíc jedna z nejhorších prasáren čs. televizní dílny osmdesátých let.(12.10.2007)

• PatoP

Keby tento seriál vznikol v sedemdesiatych rokoch, tak by som sa nečudoval, ale v druhej polovici osemdesiatych rokov si ho už režisér Sokolovský mohol odpustiť. Som rozhodne proti akémukoľvek trezorovaniu filmových a televíznych diel, no pri tomto seriáli by som si asi 10 krát rozmyslel, či ho niekedy odvysielať. Tie dve hviezdičky odo mňa dostáva Jiří Štěpnička za to, ako sa ujal tejto nevďačnej úlohy a svojmu hereckému umeniu nezostal nič dlžný.(22.6.2009)

• gabin(a)

Víc než odpad!!!A Štěpnička, kterého jsem nikdy neměla ráda, se u mě propadl až na samé dno. Když ho vidím, je mi fakt špatně, protože hrát Gottwalda, za něhož chtěli dát popravit Jiřinu Štěpničkovou, tedy vlastní matku, na to člověku musí chybět mozek, srdce, žaludek a musí být vpodstatě jen schránkou z hroší kůže s řitním otvorem. Ještě se podívejme na ostatní zúčastněné - v roce 1986 snad proboha nikomu nehrozila za odmítnutí účinkování v této hrůze perzekuce! Haničince a Švorcovou tam samozřejmě čekáte, ale ta dnes nesmiřitelná Gabriela Osvaldová?(23.3.2010)

• martins

Škoda, zajímavý námět, ale dopadlo jako vždy, populistické době vzniku a navíc naprosto překroucená historie skutečností. Vcelku obrazně jsou vystiženy scény demokratických ministrů v období února 48 a chování uvnitř ČSSD, která de facto pohřbila naděje na úřednickou vládu a nové volby, které by komunisti už nevyhráli. Navíc herecký pěkně obsazeny Jirka Štěpnička jako Kléma naprosto dokonalý a Dočolomanský jako mladý Husák, sám prezident ho prý za to pochválil, Pleskot na Beneše taky dobrý a velmi dobrý Karel Hlušička jako novinář Peroutka.(7.2.2014)

• - Roli v seriálu měla ztvárnit i Ludmila Zábršová-Molínová, ale ze svého přesvědčení ji odmítla. (JoranProvenzano)

• - Režisér roli Gottwalda nabídl Jiřímu Štěpničkovi, aby mu pomohl vylepšit pošramocený kádrový profil. Způsobil mu stejně jako sobě trauma na celý život. (BoredSeal)

• - Jiřina Štěpničková, matka Jiřího Štěpničky, byla v 50. letech v zinscenovaném procesu odsouzena k patnácti letům ve vězení. (Rondon)