poster

Gottwald (TV seriál)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 5x85 min)

Scénář:

Jaroslav Matějka

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler, Jaroslava Obermaierová, Petr Haničinec, Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Marcel Vašinka, Rudolf Jelínek, Věra Budilová, Miriam Hynková, Oldřich Slavík, Miroslav Masopust, Antonín Hardt, Zdeněk Kutil, Dana Morávková, Čestmír Gebouský, Libuše Štědrá, Ivan Vyskočil, Jiří Schwarz, Michaela Dolinová, Stanislav Zindulka, Karel Hlušička, Stanislava Bartošová, Milan Riehs, Ludmila Roubíková, Viktor Maurer, Adolf Filip, Ota Sklenčka, Václav Švorc, Vladislav Beneš, Elo Romančík, Jiří Klem, Jiří Koutný, Soběslav Sejk, Gustav Opočenský, Gabriela Osvaldová, Jiří Pleskot, Hana Davidová, Otto Budín, Otto Ševčík, Karel Urbánek, Leoš Kaltofen, Rudolf Pechan, Jan Přeučil, Jindřich Hinke, Miroslav Moravec, Petr Svárovský, Bronislav Poloczek, Stanislav Fišer, Vladimír Krška, Václav Bouška, Zdeněk Buchvaldek, Ladislav Kazda, Zdeněk Mucha, Bořivoj Navrátil, Martin Růžek, Vladimír Salač, Jiří Samek, Mirko Musil, Petr Pelzer, Valérie Zawadská, Zdeněk Ornest, Václav Stýblo, Svatopluk Beneš, Josef Větrovec, Alois Švehlík, Josef Somr, Michal Pešek, Oldřich Janovský, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Gustav Heverle, Jan Cmíral st., Josef Vondráček, Karel Hovorka st., Karel Koloušek, Miloslav Homola, Jiří Havel, Karel Hábl, Otakar Brousek ml., Vítězslav Jirsák, Vladimír Bičík, Vladimír Hrubý, Rudolf Vodrážka, Antonín Brtoun, Svatopluk Skládal, Josef Velda, Jiří Vala, Viktor Vrabec, Karel Greif, Milan Mach, Ján Gubala, Peter Rúfus, Vladimír Kostovič, Alfréd Swan, Jan Pohan, Ladislav Křiváček, Jiří Valšuba, Petr Sedlák, Josef Karlík, Jozef Cút, Jiří Plachý ml., Josef Bláha, Zdeněk Hess, Dalimil Klapka, Ladislav Županič, Karel Želenský, Jaroslav Tomsa, Petr Jákl st., Radoslav Brzobohatý, Antonín Kaška, Stanislav Hájek, Jiří Pomeje, Ivan Gübel, Václav Kotva, Bohumil Vávra, Alexander Kučerenko, Jakub Zdeněk, Jiří Untermüller
(další profese)
 • lukasd
  ***

  Tenhle seriál je z mnoha úhlů velmi zajímavý. Ano, samozřejmě to určité věci hodně překrucuje tak, aby sloužily "ke cti" komunistickému režimu. Ovšem všichni, co hodnotí tento seriál jako odpad! jen kvůli tomu, že to oslavuje zločince Gottwalda, by si měli sáhnout do svědomí a porovnat své hodnocení třeba u Mlčení jehňátek, kde je masový vrah Lecter také spíše kladnou postavou:) Co se týče kvalit, tak je to dost nevyrovnané. Divák, který nezná reálie československé politické scény v letech 1929 - 1948, se vůbec nebude chytat - ty desítky postav prostě bez jejich alespoň částečné znalosti nelze podchytit. Seriálu chybí pevnější dramaturgické vedení, díly jsou zbytečně natahované a mnoho schůzí by klidně mohlo vypadnout. Za co seriál velmi chválím je zpracování některých nekomunistických postav - zvláště Beneše (i když myslím, že ho ještě dost šetří), Šrámka či Majera. Tři hvězdičky jsou trochu nadhodnocené, ale průměr 11% si ten seriál určitě nezaslouží. 50%(6.12.2010)

 • MM_Ramone
  odpad!

  Klement Gottwald sa narodil ako nemanželský synek chudobnej dedinčanke Márii Gottwaldovej. V dospelosti sa z neho stal oduševnelý, zarputilý komunista. V roku 1948, keď KSČ samozvane prebrala moc v povojnovom Československu, bol menovaný do funkcie prezidenta. Jeho pôsobenie v úlohe najvyššieho predstaviteľa totalitného štátu je poznačené krvou mnohých politických oponentov. Vykonštruované súdne procesy, stovky rozsudkov smrti, tisíce doživotných alebo dlhoročných trestov, pracovné tábory s neľudskými podmienkami. Tvrdá normalizácia celej spoločnosti. Atmosféra strachu a temna. Nepriečilo ma mu urobiť ani radikálnu čistku v radoch svojich najbližších spolupracovníkov. Bol to bezcitný, despotický pajác, ktorý precízne a s radosťou plnil veškeré príkazy všemocných súdruhov z Moskvy. Verný, poslušný Stalinov pes. Navyše to bol alkoholik nakazený syfilsom. Taký bol náš prvý robotnícky prezident. Tento televízny seriál, čo o ňom natočili v roku 1986, je len úbohá fraška, ktorá ho doslova glorifikuje. Hnus, propaganda, klamstvo, odpad!(29.7.2012)

 • PatoP
  **

  Keby tento seriál vznikol v sedemdesiatych rokoch, tak by som sa nečudoval, ale v druhej polovici osemdesiatych rokov si ho už režisér Sokolovský mohol odpustiť. Som rozhodne proti akémukoľvek trezorovaniu filmových a televíznych diel, no pri tomto seriáli by som si asi 10 krát rozmyslel, či ho niekedy odvysielať. Tie dve hviezdičky odo mňa dostáva Jiří Štěpnička za to, ako sa ujal tejto nevďačnej úlohy a svojmu hereckému umeniu nezostal nič dlžný.(22.6.2009)

 • MikO_NR_1909
  odpad!

  Mňa ako kritického ironistu fascinuje samoľúbosť a sláva ľudí, ktorí majú toho najviac na rováši a miesto toho aby im boli zmazané všetky existujúce i neexistujúce historické záznamy ako napr. tejto morálne VEĽKEJ NULY, opilec, hajzel a neviem čo ešte všetko, tak tu na je snáď ešte vykreslený ako mesiáš :-). To je vše súdruzi!(3.5.2014)

 • Ampi
  ***

  Asi budu za svůj názor vlačen, ale ono je to dobře natočené. Herecké výkony na dobré urovni. Scénaristé vhodně zvolili období, hlavně to utli v roce 1948, takže Klema mohl být čístější než byl. Ale spousta věci v seriálu je podle pravdy. Ono kdyby Klement Gottwald umřel v roce 1939, byla by jeho historická stopa mnohem pozitivnější než je teď. Třeba by jsme si ho pamatovali třeba jako zastánce obrany republiky. A hlavně si myslím, že plno lidí hodnotí osobu a ne kvality seriálu.(10.8.2012)

 • - Režisér roli Gottwalda nabídl Jiřímu Štěpničkovi, aby mu pomohl vylepšit pošramocený kádrový profil. Způsobil mu stejně jako sobě trauma na celý život. (BoredSeal)

 • - Roli v seriálu měla ztvárnit i Ludmila Zábršová-Molínová, ale ze svého přesvědčení ji odmítla. (JoranProvenzano)

 • - Jiřina Štěpničková, matka Jiřího Štěpničky, byla v 50. letech v zinscenovaném procesu odsouzena k patnácti letům ve vězení. (Rondon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace