Gottwald (TV seriál)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 5x85 min)

Jaroslav Matějka

Alois Nožička

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler, Jaroslava Obermaierová, Petr Haničinec, Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Marcel Vašinka, Rudolf Jelínek, Věra Budilová, Miriam Hynková, Oldřich Slavík, Miroslav Masopust, Antonín Hardt, Zdeněk Kutil, Dana Morávková, Čestmír Gebouský, Libuše Štědrá, Ivan Vyskočil, Jiří Schwarz, Michaela Dolinová, Stanislav Zindulka, Karel Hlušička, Stanislava Bartošová, Milan Riehs, Ludmila Roubíková, Viktor Maurer, Adolf Filip, Ota Sklenčka, Václav Švorc, Vladislav Beneš, Elo Romančík, Jiří Klem, Jiří Koutný, Soběslav Sejk, Gustav Opočenský, Gabriela Osvaldová, Jiří Pleskot, Hana Davidová, Otto Budín, Otto Ševčík, Karel Urbánek, Leoš Kaltofen, Rudolf Pechan, Jan Přeučil, Jindřich Hinke, Miroslav Moravec, Petr Svárovský, Bronislav Poloczek, Stanislav Fišer, Vladimír Krška, Václav Bouška, Zdeněk Buchvaldek, Ladislav Kazda, Zdeněk Mucha, Bořivoj Navrátil, Martin Růžek, Vladimír Salač, Jiří Samek, Mirko Musil, Petr Pelzer, Valérie Zawadská, Zdeněk Ornest, Václav Stýblo, Svatopluk Beneš, Josef Větrovec, Alois Švehlík, Josef Somr, Michal Pešek, Oldřich Janovský, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Gustav Heverle, Jan Cmíral st., Josef Vondráček, Karel Hovorka st., Karel Koloušek, Miloslav Homola, Jiří Havel, Karel Hábl, Otakar Brousek ml., Vítězslav Jirsák, Vladimír Bičík, Vladimír Hrubý, Rudolf Vodrážka, Antonín Brtoun, Svatopluk Skládal, Josef Velda, Jiří Vala, Viktor Vrabec, Karel Greif, Milan Mach, Ján Gubala, Peter Rúfus, Vladimír Kostovič, Alfréd Swan, Jan Pohan, Ladislav Křiváček, Jiří Valšuba, Petr Sedlák, Josef Karlík, Jozef Cút, Jiří Plachý ml., Josef Bláha, Zdeněk Hess, Dalimil Klapka, Ladislav Županič, Karel Želenský, Jaroslav Tomsa, Petr Jákl st., Radoslav Brzobohatý, Antonín Kaška, Stanislav Hájek, Jiří Pomeje, Ivan Gübel, Václav Kotva, Bohumil Vávra, Alexander Kučerenko, Jakub Zdeněk, Jiří Untermüller
  • xaver

Viděl jsem z tohoto seriálu pouze jeden díl a stačilo mi to. Přesto ho ale nebudu hodnotit jako odpad, unisono jako moji předchůdci. Upřímně řečeno, nebudu ho hodnotit vůbec. Ono to dost dobře ani nejde. Režii a hereckým výkonům nelze totiž nic vyčítat, ale k posouzení historických souvislostí nemá nikdo z hodnotitelů dostatek informací. Gottwald byl nesporně velmi rozporuplnou osobností našich dějin, nicméně byl jejich spolutvůrcem. Dnes už je téměř nesporné, že jeho role byla převážně negativní, nicméně doposud se nenašel jediný solidní historik, který by komplexně a hlavně objektivně posoudil jeho roli v relativně krátkých dějinách Československa. Je velmi jednoduché ohodnotit tento seriál jako odpad, ale kdo z hodnotitelů to byť jen trochu kvalifikovaně odůvodnil?(4.3.2012)

• kingik

Jak může hrát Štěpnička, totální antikomunista, komunistického prezidenta Gottwalda, to tedy nechápu. Pak se raději k tomu nikdo z herců nehlásí. Pokud odhlédnu od všech pro a proti, je seriál poměrně pojatý velmi zkresleně, ale Sokolovský byl celkem řemeslně schopný režisér. Kdyby se víc pracovalo s fakty a méně se drželo ikonického pohledu na kontroverzního státníka, byl by seriál přijatelnější z diváckého hlediska. Takhle až tak mnoho nenabídl, co by nebylo známo, a stala se z toho oslavná exhibice muže bez chyb a slabin, která se u současných diváků nesetká s pochopením. 40%(26.4.2012)

• Hennes

Asi nejhorší osobní role pro Jiřího Štěpničku. Taková role ovšem tenkrát odmítnout nešla. To vše musel "přijmout" bezprostředně po tom, co pochoval svou matku Jiřinu. Ta jedna hvězdička je pro něj, jinak za ten debilní nápad vůbec něco takového natočit a ještě v tomto smyslu !!! Samozřejmě palec dolů = ODPAD.(12.2.2011)

Stačilo mi to vidět jednou. Bylo mi z toho hodně špatně, když jsem věděl, jak to skončí. Ale natočen byl seriál dobře a herecké výkony vynikající. Atmosféra té doby mě pohltila. Hlavně v posledních dílech bylo až moc schůzování, ale bohužel je na tomhle seriálu vidět, proč došlo k únoru 1948. Už TGM v 1. díle říkal, že je třeba se komunistů bát, ale neposlechli ho. A hodně mi vadilo, když Růžek, jakožto bývalý policejní prezident stál v davu s vnoučkem a radoval se z nástupu komunistů :-( Seriál skončil těsně před "sebevraždou" Jana Masaryka, který v seriálu nebyl moc vidět, na to jak na něj všichni politici spoléhali. A přišlo mi, že herci byli vybíráni hodně i podle fyzické podoby skutečných politiků.(11.12.2008)

• Drom

Ten Kléma, to byl opravdovej borec borců. Kléma zamyšlený. Kléma vizionář. Kléma zatracovaný a vysmívaný. Kléma vůdce a ochránce. Kléma nedoceněný, silný, spravedlivý. Ach ten Kléma, hodnota z nejvzácnějších! No povedená taškařice, od tradičně stejného Štěpničky, po veselé spekulace a škádlivé manipulace, až hanba. Výborná politická telenovela o největším z největších (který má rudé i rty, ach Klémo...) říznutá srdcervoucím příběhem rodiny starého socdemáka, soudruha Pláteníka. Jak on to Kléma s tou republikou myslel dobře, kdyby mu jen ti zákeřní buržousti, fašisti a oportunisti neházeli klacky pod nohy. A ten sovětský svaz v čele se strýčkem Stalinem, přítelem nejbližším. Škoda, že tam nebyly i ty zajímavé epizody ze života tohoto náckobijce, na druhou stranu Ivan Vyskočil byl (tradičně) fakt strašnej, takže se to vyrovnalo. Samozřejmě propaganda-alert, ale fakt víc než rafinované je to úsměvné a trapné. Práškový Topinkář hadr! Můj hrdino!(8.4.2014)

• - Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (M.B)

• - Režisér roli Gottwalda nabídl Jiřímu Štěpničkovi, aby mu pomohl vylepšit pošramocený kádrový profil. Způsobil mu stejně jako sobě trauma na celý život. (BoredSeal)

• - Ve čtvrté části ve scéně, kdy vláda jedná o znárodňování, se v čase 46:59 v záběru mihne klapka. (Ganglion)