Dozvěděli jsme se, co si nadporučík Ráž myslí o politrucích. Je otázkou, zda to oku cenzury uniklo, anebo bylo účelem seriálu, aby ukázal, jak může být takový politruk užitečný. Zřejmě to druhé, jenže to se scénáristům jaksi rozplynulo v dalším ději, neboť poručík v dalších dění promlouval vojákům do duše, kámošil s nimi, zakládal s nimi kapelu a zvládl i závěrečný výcvik, leč na Marxe a Lenina už se mu moc času nedostalo. Začínají machrovat mazáci v čele s Hasmanem, kterému poté, co mu dal málem přes hubu Rutkaj i Guláš, nezbude, než se v dalších dílech vytahovat jenom na Kyslíka... To vysoké hodnocení je za to, jak mě pobavili Kreuzmann s Halbichem, díky nimž jsem se půl dílu řezal smíchy, zatímco druhé půlce dominovala na poměry režiséra Sokolovského velmi působivě (pro mě jako čerstvého otce ještě více) zpracovaná tragédie Vlada Rutkaje.(26.11.2018)