Křesadlo (TV film)

Pohádka

Československo, 1968, 86 min

Malá čarodějnice ve své hrané předpodobě s rozverným culíčkem, ovšem tady se ještě nesnaží být dobrou čarodějkou, princezna, která hvězdnoválečnou princeznu Leu předběhla o celou generaci (a v půvabu o několik kategorií), laškovný král a přísná chůva hlídačka a k tomu všemu statečný, ač trochu lehkomyslný, voják. Jen pár výtek a právě k tomu vojákovi. To se dělá, aby dělostřelec jen tak opustil svoje dělo? Závěr je velmi upřímný, jak se všichni bezsrkupulózně vrhnou na svatební hostinu (vzácně to jídlo vypadá, že není z umělé hmoty). Nápad princezny, křesadlo schovat dětem, shledávám moudrým. Dětem schovejte nejen křesadlo, ale i zapalovač a sirky, zejména jsou-li ty děti zádumčivé.(12.3.2016)

Herecké obsazení bylo dokonalý. A na konci se mi líbilo jak to napálil Král čarodějnici. Pohádka měla spoustu vtipných rozhovorů hlavně od Lubomíra Lipskýho st. A Jiřina Bohdalová si taky zaslouží pochvalu.(12.7.2009)

Cha, dávná vzpomínka se mi prodrala do vědomí, ale nyní jsem si tuto pohádku určitě užil více než v dětství. Všechny ty poťouchlosti v dialozích jsem jako dítě ani nemohl chápat. Hezké zpracování s vynikajícím obsazením. Pan režisér udělal z pochmurné Andersenovy severské pohádky pěknou frašku. A král je politik každým coulem.(1.3.2011)

Bláznivé království s bláznivým králem v čele. Jana Šulcová hrála princezny? No, to je pro mně velké překvapení. Čarodějnice Jiřiny Bohdalové byla poněkud netradiční. Jsem přece jenom zvaklá na šeredné babice s kočkou nebo hadem a létající na košťatech všeho druhu případně na vysavači. Nicméně, obsazení si zaslouží pochvalu, stejně tak vtipné dialogy.(18.11.2016)

• MJMilan

Plejáda známých herců v Andersenovské pohádce. Normálně tato pohádka působí dosti pochmurně, ale Jiřina Bohadlová z ní udělala celkem vlídnou pohádku, avšak myslím, že pro cílovou skupinu dětí dosti nudnou, stejně jako i pro všechny ostatní.(15.7.2009)