O Držgrešlovi a Drždukátovi (TV film)

Pohádka

Česko, 1997, 58 min

Moc dobrý nápad. Ale potenciál byl daleko vyšší, škoda, že nebyl využit maximálně. Někteří herci šíleně přehrávali, možná, že to tak měli napsáno ve scénaři. Ovšem, poučení plynoucí z pohádkového příběhu si po shlédnutí odnese každý(26.2.2012)

• MM_Ramone

Eugen Sokolovský mladší sa počas svojej režisérskej kariéry sústredil výhradne na točenie televíznych rozprávok. Na svojom konte ich mám niekoľko desiatok. Sú to také tie lacné, nízkorozpočtové šunty točené v televíznych štúdiách s papundeklovými kulisami, chabými kostýmami a afektovanými hereckými výkonmi. Je to v podstate taký shit značkový produkt českej verejnoprávnej televízie. Typickým príkladom tejto tvorby je snímok "O Držgrešlovi a Drždukátovi", ktorý pán Sokolvský natočil v roku 1997. *(1.8.2019)

Jedna z těch lepších televizních pohádek, která je vtipná a koukatelná.(14.7.2008)

• Jezinka.Jezinka

Lenoch překoná lenost, aby se dostal někam, kde nebude muset nikdy pracovat, za což je vytrestán tím, že je donucen tvrdě makat. Úskalí jeho nápravy je v tom, že on má tvrdě makat, aby ho divák litoval a zároveň to má být vtipné. Vidíme tak, že jde asi čtyřikrát někam pro mísy a talíře s jídlem, z nichž jedí dva padouši této pohádky, kteří jsou stejně tak zlí a škodolibí jako práskaní, a to je celé. To by ten špajz od kuchyně musel být ve vzdálenosti jak z Berouna do Prahy a místo koláčů by na těch talířích musel být trpasličí chléb, aby se té únavě dalo věřit. Ten námět se dal zpracovat i líp, kdyby ti padouši působili rafinovaně chytře a ne úlisně jak úchyl s pytlíkem bonbónů před školou, bylo by to o dvě třídy lepší.(5.1.2016)

Porevoluční pohádky už pro mě nemají takové kouzlo jako ty, které vznikaly v 80. letech. Možná nejsou řemeslně horší, ale chybí mi u nich to nostalgické vzpomínání, které mám s těmi "starými" spojené. Konkrétně ale tahle pohádka určitě patří mezi to lepší, co se v 90. letech natočilo. A to jak příběhem, humorem, tak i hereckými výkony.(28.8.2016)