O Držgrešlovi a Drždukátovi (TV film)

Pohádka

Česko, 1997, 58 min

• Jezinka.Jezinka

Lenoch překoná lenost, aby se dostal někam, kde nebude muset nikdy pracovat, za což je vytrestán tím, že je donucen tvrdě makat. Úskalí jeho nápravy je v tom, že on má tvrdě makat, aby ho divák litoval a zároveň to má být vtipné. Vidíme tak, že jde asi čtyřikrát někam pro mísy a talíře s jídlem, z nichž jedí dva padouši této pohádky, kteří jsou stejně tak zlí a škodolibí jako práskaní, a to je celé. To by ten špajz od kuchyně musel být ve vzdálenosti jak z Berouna do Prahy a místo koláčů by na těch talířích musel být trpasličí chléb, aby se té únavě dalo věřit. Ten námět se dal zpracovat i líp, kdyby ti padouši působili rafinovaně chytře a ne úlisně jak úchyl s pytlíkem bonbónů před školou, bylo by to o dvě třídy lepší.(5.1.2016)

Moc dobrý nápad. Ale potenciál byl daleko vyšší, škoda, že nebyl využit maximálně. Někteří herci šíleně přehrávali, možná, že to tak měli napsáno ve scénaři. Ovšem, poučení plynoucí z pohádkového příběhu si po shlédnutí odnese každý(26.2.2012)

Jedna z těch lepších televizních pohádek, která je vtipná a koukatelná.(14.7.2008)

• Pitryx

Nic moc. Taková polomrtvá studiovka, s blbým začátkem. Já totiž strašně miluji zdlouhavé monology. A děti je jistě také zbožňují. Naštěstí je tu jen jeden. Občas se dá pousmát, ale celkově je to pod psa.(21.8.2017)

Porevoluční pohádky už pro mě nemají takové kouzlo jako ty, které vznikaly v 80. letech. Možná nejsou řemeslně horší, ale chybí mi u nich to nostalgické vzpomínání, které mám s těmi "starými" spojené. Konkrétně ale tahle pohádka určitě patří mezi to lepší, co se v 90. letech natočilo. A to jak příběhem, humorem, tak i hereckými výkony.(28.8.2016)