poster

Doktorská pohádka (TV film)

Pohádka / Komedie

Československo, 1982, 46 min

Režie:

Libuše Koutná

Předloha:

Karel Čapek (povídka)

Scénář:

Jarmila Turnovská

Hudba:

Otmar Mácha

Scénografie:

Ivo Houf

Kostýmy:

Božena Lesáková
(další profese)
 • lubospoti
  *****

  Skvělá Čapkova předloha byla neméně dobře převedena na televizní obrazovku. Málokdy se stane aby televizní film vystihl poetiku literární předlohy. Ve vší úctě k režisérce Libuši Koutné musím podotknout, že s takovým hereckým obsazením se člověk ani moc snažit nemusel a dobrá pohádka byla na světě raz dva.(24.5.2013)

 • Jozka7
  *****

  Jedna z nejlepších studiových pohádek. Její výprava je sice chudičká, ale o tak kvalitní předloze a špičkových hereckých výkonech si řada dnešních výpravných pohádek může nechat jen zdát. Součástí tohoto hereckého koncertu plného nesmrtelných hlášek je i právě zesnulý Michal Pešek... Mimochodem, pohádka hezky motivuje k výpravě na Hejšovinu. Tato nádherná hora v bývalém hrabství kladském bývala po staletí součástí českých zemí, dnes je při cestě k ní nutno překročit polské hranice.(10.5.2012)

 • Romanstekl
  ****

  Opět skvostný Menšík, kterého krásně doplňuje Lipský a v zápřahu Nárožný, herecký koncert těchto velikánů v klasické Čapkovské pohádce. V délce 3/4 hodiny se vyskytnou i jména jako Dvořák, nebo Cízler, spousta herců, popř. scénáristů by se zde mohlo učit, jak se správně nakládá se stopáží, aby se divák bavil.(15.3.2015)

 • duddek
  ***

  Pohádka protkaná slovním humorem, ten si ale užijí spíš dospělí – z pohledu dětí asi nic moc. "Špatný, půl šestý," zakončuje Nárožný rozmrzele měření tepu. :) A koketnice Molavcová je bezchybná, následný pozdrav medvědovi taktéž. Děj je ale přece jenom notně chudý a místy otravný (hlavně když je na plátně Vincek). "Let kolik je vám? Jak jste starej jako?" - "Já nevim, pane doktor." - "No... to je přece požehnanej věk. To zase to revma na ty roky neni tak špatný." :)(26.3.2017)

 • Karlos80
  ****

  Animovanou už jsem dlouho neviděl tak nemůžu bohužel říct jestli byla lepší, nicméně tuto a ještě Pošťáckou považuji jednak za úplně nejlepší od režisérky Libuše Koutné a pak i za jedny z nejpohádkovatějších od Karla Čapka co se vůbec podařilo podle původních adaptací zfilmovat. Krásné a vtipné herecké výkony bych vyzdvihl především, chvílemi to vypadalo že se ti tři doktoři předvádějí, ale posléze jeden druhého trumfoval svými krkolomnými lékařskými výrazy a vtipy. Jen si vzpomeňte na ten dlouhý z úst Petra Nárožného... Bylo o jak v nějaké velmi povedené scénce. Kulisy byli také hezké, namalované a velmi povedené a hudba byla dostačující. Přeci jenom se mi nakonec podařilo zachytit několik skvělých glosů z této troufám si říct jedné z nejpovedenějších TV-pohádek. Menšík vs. vodník Dvořák. "Já od včerejška nekouřím, a jak vám to vidím tak vám to závidím". "Proto on je takový nedomrlec !" Povídá o kouzelníkovi Magiášovi doktor Lipský. "Vemte si švestičku?" "Ne děkuji, to vypadá že už je někdo měl !" Lipský vs. Menšík. A naposledy bych se tu ještě zmínil o opravdu skvělé a vtipné vyšetřující scénce doktora Vladimíra Menšíka, když prohlížel kouzelníka Magiáše. Hruď-velmi propadlá, nevyvinutá tzv. kachní. Svalstvo-ochablé, rosolovité, neboli sulcósní. Končetiny-zbytečné, poněvadž nepoužité. Oči-velmi neupřímné. Nos-zatím průchodný. Uši-ropuchovité a celkový vzhled velmi nevzhledný ! A navíc víle kterou zde představovala Jitka Molavcová, to zde nějak slušelo, tak i za ní konečných 4,5/5*.(2.4.2007)

 • - Hejšovina (Szczeliniec Wielki), kde sídlí kouzelník Magiáš, je pískovcová stolová hora v Polsku stojící kousek od českých hranic. Karel Čapek ji zmiňoval ve svých pohádkách, neboť pochází z blízkých Malých Svatoňovic. (rakovnik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace