Doktorská pohádka (TV film)

Pohádka / Komedie

Scénografie:

Ivo Houf

Kostýmy:

Božena Lesáková

Skvělá Čapkova předloha byla neméně dobře převedena na televizní obrazovku. Málokdy se stane aby televizní film vystihl poetiku literární předlohy. Ve vší úctě k režisérce Libuši Koutné musím podotknout, že s takovým hereckým obsazením se člověk ani moc snažit nemusel a dobrá pohádka byla na světě raz dva.(24.5.2013)

Jedna z nejlepších studiových pohádek. Její výprava je sice chudičká, ale o tak kvalitní předloze a špičkových hereckých výkonech si řada dnešních výpravných pohádek může nechat jen zdát. Součástí tohoto hereckého koncertu plného nesmrtelných hlášek je i právě zesnulý Michal Pešek... Mimochodem, pohádka hezky motivuje k výpravě na Hejšovinu. Tato nádherná hora v bývalém hrabství kladském bývala po staletí součástí českých zemí, dnes je při cestě k ní nutno překročit polské hranice.(10.5.2012)

Opět skvostný Menšík, kterého krásně doplňuje Lipský a v zápřahu Nárožný, herecký koncert těchto velikánů v klasické Čapkovské pohádce. V délce 3/4 hodiny se vyskytnou i jména jako Dvořák, nebo Cízler, spousta herců, popř. scénáristů by se zde mohlo učit, jak se správně nakládá se stopáží, aby se divák bavil.(15.3.2015)

Pohádka protkaná slovním humorem, ten si ale užijí spíš dospělí – z pohledu dětí asi nic moc. "Špatný, půl šestý," zakončuje Nárožný rozmrzele měření tepu. :) A koketnice Molavcová je bezchybná, následný pozdrav medvědovi taktéž. Děj je ale přece jenom notně chudý a místy otravný (hlavně když je na plátně Vincek). "Let kolik je vám? Jak jste starej jako?" - "Já nevim, pane doktor." - "No... to je přece požehnanej věk. To zase to revma na ty roky neni tak špatný." :)(26.3.2017)

Animovanou už jsem dlouho neviděl tak nemůžu bohužel říct jestli byla lepší, nicméně tuto a ještě Pošťáckou považuji jednak za úplně nejlepší od režisérky Libuše Koutné a pak i za jedny z nejpohádkovatějších od Karla Čapka co se vůbec podařilo podle původních adaptací zfilmovat. Krásné a vtipné herecké výkony bych vyzdvihl především, chvílemi to vypadalo že se ti tři doktoři předvádějí, ale posléze jeden druhého trumfoval svými krkolomnými lékařskými výrazy a vtipy. Jen si vzpomeňte na ten dlouhý z úst Petra Nárožného... Bylo o jak v nějaké velmi povedené scénce. Kulisy byli také hezké, namalované a velmi povedené a hudba byla dostačující. Přeci jenom se mi nakonec podařilo zachytit několik skvělých glosů z této troufám si říct jedné z nejpovedenějších TV-pohádek. Menšík vs. vodník Dvořák. "Já od včerejška nekouřím, a jak vám to vidím tak vám to závidím". "Proto on je takový nedomrlec !" Povídá o kouzelníkovi Magiášovi doktor Lipský. "Vemte si švestičku?" "Ne děkuji, to vypadá že už je někdo měl !" Lipský vs. Menšík. A naposledy bych se tu ještě zmínil o opravdu skvělé a vtipné vyšetřující scénce doktora Vladimíra Menšíka, když prohlížel kouzelníka Magiáše. Hruď-velmi propadlá, nevyvinutá tzv. kachní. Svalstvo-ochablé, rosolovité, neboli sulcósní. Končetiny-zbytečné, poněvadž nepoužité. Oči-velmi neupřímné. Nos-zatím průchodný. Uši-ropuchovité a celkový vzhled velmi nevzhledný ! A navíc víle kterou zde představovala Jitka Molavcová, to zde nějak slušelo, tak i za ní konečných 4,5/5*.(2.4.2007)

• - Hejšovina (Szczeliniec Wielki), kde sídlí kouzelník Magiáš, je pískovcová stolová hora v Polsku stojící kousek od českých hranic. Karel Čapek ji zmiňoval ve svých pohádkách, neboť pochází z blízkých Malých Svatoňovic. (rakovnik)