Berenika (TV film)

Československo, 1989, 49 min

Jana Pacnerová

Milan Dostál
  • blackrain

Abych řekla pravdu, tak dávám přednost raději klasickým pohádkovým příběhům. Na mě tohle bylo tak nějak moc moderní a umělecké. Nechápu, proč jsou tam užita ta zvláštní jména. U toho Arxe bych to pochopila, ale u ostatních mi přišla divná.(12.8.2012)

• otík

Temná pohádka s čarodějem, který si svou sílu skrývá do kamene a dává mu nadlidskou sílu spolu s nesmrtelností. Zničit jej může pouze měsíční paprsek. Po zklamání v lásce do královny zakleje její dvě děti - když se jeden ožení, druhé dítě v den svatby umře. Ale princ s princeznou se postaví osudu. Nic moc pohádka, poměrně strašidelný Rösner nedostal dostatek místa, Vaculík odehrál standard stejně jako Preissová a zbytek ansáblu. Čekal jsem rozhodně víc. Hudba: Ladislav Simon(12.9.2015)

Mně se tahle pohádka námětem a docela temným laděním hodně líbí. Je v ní láska, napětí, i velmi dobře zapracované dilema. Svatava Simonová TV pohádky docela uměla.(11.7.2013)

• choze

BERENIKA je de facto PAVOUK SE SMARAGDOVÝMA OČIMA v bledě modrém - opět mírně strašidelná studiová pohádka o krásné královně (Preissová), která se snaží chránit své děti (princeznu hraje opět Kateřina Urbancová) před dávným prokletím spojeným se smrtí jejího manžela a jejich otce, kterou po nocích návštěvuje tentokrát nevítaný návštěvník. Dalším záhadným návštěvníkem na zámku je pak půvabná dívka Berenika (Pleštilová), která roste jako z vody, umí čarovat a zjevně sem byla nasazena za nějakýám nepěkným účelem. I když se na Preissovou a Pleštilovou dobře kouká a Urbancová je roztomilá, PAVOUK se mi líbil víc.(21.12.2014)

Královští sourozenci, kteří se mají rádi a cíleně jdou porušit zákaz - potud dobré. Najdou dítě a odnesou ho do hradu - potud dobré. Dítě roste jako z vody, jediný, komu to je podezřelé je stará služka - a tady to začíná haprovat. Proč do příběhu montovali kromě čaroděje další čarodějnou bytost, navíc zjevně související se zlým čarodějem, ač má být dobrá? Proč zápletka s třemi dny? Provázání sourozenců dobré, kletba, dávná láska, fajn. Proč čarodějovu nesmrtelnost jde hledat sama Noemi? Projev některých herců, vlastně jen královských sourozenců, občas trochu drhnul, to by se dalo přejít bez povšimnutí, kdyby hrubě nedrhla prostá logika.(4.1.2012)