Tajemství vynálezce (festivalový název)

The Man Who Changed His Mind

Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 1936, 66 min

Michael Balcon

Alfred Roome

Celý děj filmu je vystavěný na vynálezu bláznivého vědce ztvárněného Borisem Karloffem. Ten mi přišel na celém filmu nejzajímavější, protože snad jako jediný mi přišel uvěřitelný - oproti hlavní hrdince, která byla občas až úsměvná (ale to je dáno hlavně dobovou šablonou hrdinek hororů - podle dnešních stereotypů by určitě byla minimálně psychicky labilní). Jinak je celý děj velmi jednoduchý a dosti předvídatelný a milovníci futuristických hejblátek, budíků a blesků si také přijdou na své.(7.7.2008)

Jistě, z našeho pohledu dnes už nejde o horor, děj je průhledný, konec předvídatelný a aktéři velmi, ale opravdu velmi naivní. Jenže pořád nelze upřít kvality, zejména vynikající námět a morální podtext, které jsou aktuální i v dnešní době, možná ještě víc než ve 30. letech minulého století. Bát se sice člověk nebude, ale pořád jde o napínavý film, který má hlavu a patu a na tehdejší dobu je zpracovaný, jak nejlépe bylo možné.(14.7.2008)

Tohle nikdy neměl být tradiční horor. Proto i jeden ze scénáristů byl expertem na komedie. Kombinace hororu s komedií způsobila, že výsledek zastaral méně, než se to stává klasickým hororům z téže doby. Boris Karloff je jako šílený vědec (opět) perfektní, režisérova manželka Anna Lee je mu báječnou partnerkou s perfektním citem pro načasování. Navíc její vědkyně byla na svou dobu až překvapivě nezávislá.(14.7.2008)

Tento snímek jsem viděl na 43. MFF a musím uznat, že to byla bomba! Po pravdě řečeno vidět ho v roce kdy byl vydán, tak ho hodnotím jako perfektní horor, o 25 let později jako hrozné „Bčko“ a nyní ho hodnotím jakožto perfektní komedii. Dialogy byli občas hodně komické (což nebyl jen můj názor, ale podle reakcí lidí v kině to bylo kolektivní). Navíc miluju ty neuvěřitelně trapné scény, kde figuruje herec s naprosto kamennou tváří a dělá, že to nic opravdu něco je. Celkově tak 90%.(10.7.2008)

Výborný Karloff v né tak moc výborném filmu. Scénář je klišé a já si po čase ťukal na čelo proč se v 30 až 60 letech tolik zajímaly o takovýhle nápady. Film sice příjemně uteče ale sem tam jsou scény které vyloženě uspávají. Aspoň že konec je skvěle vygradovaný a patří k tomu lepšímu co film nabízí. Ale Karloff je bez tak v tomhle filmu famózní.(26.11.2013)