poster

The Mask of Fu Manchu

Dobrodružný / Horor / Sci-Fi

USA, 1932, 68 min

 • ancientone
  ****

  Film je úžasný vo vlastnej detinskosti a naivite, ktorá sa prejavuje najmä v zápletke, vedení dejovej línie, vykreslení postáv a obzvlášť vo vykreslení Ďalekého východu (nemyslím si, že je to osobitý znak filmu - takéto vykreslenie je pre dobové dobrodružné (hororové) filmy bežné). __ Ďaleký východ predstavuje exotické, mýtické miesto hemžiace sa nebezpečenstvami, bizarnými postavičkami a zlými silami. Najvýraznejším produktom tohoto zobrazenia je samozrejme teatrálne démonický zloduch-génius Fu-Manchu. ___ Viac než napínavosťou snímka zaujme infantilnosťou, spracovanej v symetrických záberoch, vyčančanej mizanscéne a zlovestnom svietení (vďaka týmto formálnym prvkom - a aj vďaka postave Fu-Manchu - môže film pripomenúť o dekádu staršie nemecké expresionistické snímky). __ The Mask of Fu Manchu pripomína akúsi usmievavo fantastickú, dospelácku detskú hru.Živí a prebúdza dieťa hlboko v nás. Pamätáte sa na kolekciu Lego - Orient Expedition z roku 2003? Sledovanie filmu vo mne navodzovalo podobné pocity, aké som mal pri hraní sa so stavebnicami zo spomenutej kolekcie.(27.11.2016)

 • anais
  ***

  Ďábelský doktor Fu Machu představovaný tu Borisem Karloffem se za pomoci své neméně zrádné dcery pokouší sjednotit Asijce a ovládnout svět. Do cesty se mu připlete skupinka Britů, kteří se za cenu ohrožení vlastních životů pokusí nejen zachránit svého přítele z doktorových spárů, ale v podstatě zachránit svět před zotročením. Boris Karloff je hlavním trumfem klasického brakového dobrodružství ve stylu Indiany Jonese (i když s inspirací je to právě naopak). Na druhou stranu obsazování bělochů do rolí Asijců je místy do očí bijící a nepříjemné. Za zmínku stojí zajímavé nasvícení některých scén a hlavně moment se zajímavým efektem v němž Fu Manchu zkouší, zda pradávný meč není falsifikát. Zatímco mu z ruky srší energie (ve fyzice nejsem zběhlý, tak odpusťte mé nepřesné vyjádření), vystřídá Borise Karloffa jedním jediným střihem dvojník, který vypadá úplně, ale úplně jinak než Karloff! Pravděpodobně to s ohněm umí lépe. Díky několika dalším podobným kiksům se Mask OF Fu Machu pohybuje na příjemné hranici braku a kvalitní dobrodružné zábavy, na kterou se dá příjemně koukat i dnes.(30.10.2007)

 • Javert
  ***

  I na svoji dobu dosti průměrný horor, který už nikoho nevyděsí - hlavně také díky absenci hudby, která by v určitých momentech (otevření hrobky Čingischána atd. atd.) sedla jako prd*l na hrnec. Chválu ovšem zaslouží Karloff, jako hlavní záporák tradičně téměř dokonalý - jeho "terapie zvonem" neměla chybu.(30.3.2009)

 • Ironfood
  ***

  Asi nejvíc mě zaujalo počáteční uvedení do děje, při kterém se divák během minuty a půl minuty dozví to, co by dnešní film vyprávěl nejméně tři čtvrtě hodiny. Jinak Fu Manchu vypadá stejně jako císař Ming od Flashe Gordona a díky archeologické výpravě se tu najdou i nějaké ty indianojonesovské prvky...(23.7.2019)

 • Oktavianus
  ****

  Zajímavé a zábavné klasické dobrodružství, kterému dominuje fantastický Boris Karloff a Čingischánův meč, kterej vypadá tak moc z umělý hmoty, až to ani víc nešlo. Dějově to sice není moc bohaté, vlastně jediné, co se tam děje, je to, že ďábelský a sadistický Fu Manchu jednoho kladného hrdinu po druhém unáší, uvězní, aby jej chtěl nějak rafinovaně zavraždit, ale zase to vyváží několik jemných krutostí: smrt hrdinčina otce po "zvonové terapii", jak to tu kdosi pojmenoval, závěrečné vyvraždění snad několika stovek bojechtivých Asiatů elektrickým dělem (či co to bylo), když tam hrdinové "milionem voltů" pokropili celé Fu Mancheho shromáždění; atd. Ale to je vlastně jedno - důležité je, že se na film dobře kouká, vzhledem ke stopáži rychle utíká, místy je cítit napětí, takže skutečnost, že to vlastně vůbec není horor, není vůbec podstatná.(17.11.2013)