Životopisný film o jednom z najväčších géniov dejín maliarstva Vincentovi Van Goghovi rozpráva o jeho vzťahu s bratom Theom. Napriek Vincentovým neúspechom a búrlivému životu Theo svojho brata celý život podporoval a veril v jeho talent. (oficiální text distributora)

emma53

Zatím nejpovedenější a nejrealističtější verze Vincentova života s jeho démony, špínou, obrazy a odtažitostí ostatních malířů a obchodníků s obrazy té doby. Kdyby tak věděli, co my víme dnes. Tim Roth tady exceloval, tyhle role mu vysloveně sednou. ()

Morien

Neznám historické reálie natolik dobře, aby mi jejich nedodržování kazilo požitek z filmu. Začátek je naprosto, naprosto, naprosto skvostný. Smutek potrvá navždy. ()

Radko

Altman sa vzdialil od sladkasto idylickej verzie vzťahu Vincenta van Gogha k bratovi Theovi, ako ju opísal Irving Stone v Smäde po živote a neskôr sfilmoval Vincente Minnelli spolu s Georgeom Cukorom. Odvrátená strana umeleckého úspechu je odkrytá cez životné epizódy súrodencov záverečnej etapy ich života (Theova syfilitída, rozháraný manželský život, nespokojnosť s predajom gýčových obrazov či na druhej strane Vincentove neúspešné snahy prelomiť samotu, excentrické alkoholové excesy, absolútna finančná závislosť na bratových príspevkoch). Riešenie ako ukázať umelcov život cez podtóny súrodeneckého vzťahu je podtrnutý Altmanovou iróniou, zaujímavou hudbou a výborným Timom Rothom v hlavnej úlohe. ()

Rex Mundi

Áno, toto je asi jedna z najlepších foriem ako nakrútiť film o živote umelca - no musím sa priznať, že som sa často nudila - aj napriek brilantnému výkonu môjho obľúbenca Tima Rotha (Paul Rhys ma nezaujal). Bohužiaľ som sa rozhodla, že za 4* to nie je. ()

Vitex

Celkově nijak špatný film - ale pokud znáte život obou bratrů, nemůže se vám film líbit. Například Vincentova slavná (?) věta "Bez boha se obejdu v životě, ale ne v malování." je pro mě z nepochopitelného důvodu změněna na "Dokážu žít bez Boha, ale ne bez malování." A takových věcí je tam spoustu - například tam nijak zvláště není "ukázáno", že Vincent byl především alkoholik a jeho psychické problémy se zhoršovali především kvůli konzumaci absintu - ve filmu to vypadá, že za všechno může jen Gauguin. A taky, přestože je Tim Roth van Goghovi opravdu docela podobný, nikdy bych ho tam neobsadil, protože Vincent byl velmi vysoký a to je, myslím důležitější charakteristický znak utvářející postavu než "podoba". Prostě mi to celou dobu vadilo - nedokázal jsem filmovému Vincentovi uvěřit (narozdíl od všech ostatních postav). Ale divákovi "neznalému" se film jistě může líbit. ()

Aky

O Vincentovi Van Goghovi bylo natočené několik filmů a inscenací, ale tentto se mi zdá nejpovedenější. Reálný, realistický film čpící malířskými barvami, špínou, bídou, nepochopením... nádhera. ()

Anderton

Roth je v úlohe Vincenta výborný, ale potreboval by mať pri sebe takú osobnosť, akú mal Kirk Douglas v Anthonym Quinnovi. Rovnako pasáže ich spolužitia pôsobia v Minneliho filme omnoho silnejším dojmom. Altman tiež režíruje skôr rutinne, vyberá zopár etáp života oboch bratov a skratkovito ich predosiela divákovi. Nechcem ale iba porovnávať, mnohí Smäd po živote nemuseli vidieť a Altmanov film je sám o sebe zaujímavý. Nakoniec ma ale zaujal viac aj Pialatov francúzsky film Van Gogh, ktorý sa upriamuje iba na jedno obdobie života maliara a možno aj preto mi pripadá Altmanových záverečných pár desiatok minút tak skratkovitých. ()

ledzepfan

Docela dobré-pro mě rozhodně sympatičtější než herecky hysterické Lust for Life.. na druhou stranu je to značně skokovité, zkratkovité a občas dost nesmyslně historicky upravené. Sen tam Vincent potká někoho jiného než by měl, jindy má některá postava pozměněný charakter... Jde ale spíše o vedlejší postavy a události. to zásadní-tozn. Vincent a jeho vztah k malování a k Theovi je víceméně v pořádku. Jde o poměrně temněji odvyprávěný příběh, který částečně nabourává ten romantický pohled I. Stonea.... a proč né? Mě takový způsob uchopení připadá sympatický-přestože mám radši Stoneovský pohled a nejlepší filmovotelevizní Vincent je u mě ten z Doctora Who ;) ()

Martin741

Celkom zaujimave,, ako Vincent Van Gogh ú30. 3. 1853 - 29. 7. 1890/ bol casto zavisly na financiach svojho surodenca, mal kadejake alkoholove excesy, snazil sa prelomit samotu - marne. Tim Roth na urovni, u mna este lepsi nez Paul Rhys. 60 % ()

majo25

Dobrá úvodná scéna, kde sa miesi obyčajný až chudobný život van Gogha, ktorého finančne udržaiaval nad vodou jeho brat a nablýskaná burza s obrazmi, v ktorých sú vyvolávané ceny v sume niekoľkých miliónov libier. Príde mi to až choré, koľko miliónov sú niektorí schopní dať na čmáranice človeka, ktorý nemal ďaleko k bláznovi. Herci skôr priemerní, dialógy skôr podpriemerné, často ukričané a celkový vizuál skôr nudný. Na životopisný film Smäd po živote s Kirkom Douglasom to nemá ani náhodou. ()

danoo

Na Roberta Altmana sa dá pozerať bez ujmy, aj keď sa vrhne životopisný, nízkorozpočtový, britský film. ()

bubun

Na jedné straně mne velmi oslovuje altmanovská neuhlazenost, to, co mi ale dost vadí je, že film nemá žádný úvod (ale vůbec žádný) - což je podle mě chyba, protože laikům by přišel jistě vhod, takhle jim bude film připadat ještě roztříštěnější, než je, a chápu i to, co vadí divákům znalým Vincentova života, protože vyznění některých pasáží je místy opravdu zavádějící. A, jak už zde někdo zmínil, přestože Roth je v roli přesvědčivý a působivý, a v obličeji Vincentovi podobný, do téhle role mi nesedí, asi protože je příliš subtilní a menšího vzrůstu. Abychom si tenhle film mohli vychutnat, bude nejspíš nutné brát ho pouze jako film. Ne životopisný film, ale film inspirovaný životem Vincenta van Gogha. ()

Autogram

Veľmi zvláštna osobnosť Vincenta si vyžaduje zvlášty film, a tak ho má. Vlastne obidve osoby bratov si to vyžadujú. Ja si ale pamätám ešte z dávnej doby, ako ma tento film nebavil, a tak to bolo aj dnes. Životopisný film chce aj značnú dávku záujmu o konkrétnu osobu, a tu ma to minulo. ()

Vesecký

Film o dvojici slavných nizozemských bratrů by mě dějově zaujal, kdyby neměl chybu většiny životopisných filmů - byl hrozně utahaný, málo dějový (kromě představení zlomových momentů ze života obou bratrů). Cením si toho, že jde výjimečně o dvojitý životopisný film a že dobře vykresluje skutečně láskyplný bratrský vztah, jde se posléze ukázalo, že jeden bez druhého nedokázal žít, i když u Thea jistě své sehrála syfilida. Jednu hvězdičku však ubírám za zdánlivou drobnost; napsal Vincent nápis na stěnu pokoje v Arles skutečně anglicky? Myslím, že by se o tom dalo s úspěchem pochybovat; ubírá to důvěryhodnosti. ()

Darth Vader

Výborný snímek poukazující na to jak nás naprostá vášeň může zničit! Herecké výkony jsou bravůrní a vy si po zhlédnutí snímku musíte uříznout ucho! Bravůrní a zjevně nepochopený snímek o tom jak stinnou stránku může mít genialita! ()