poster

Vincent & Theo

 • Francie

  Vincent et Théo

 • Slovensko

  Vincent a Theo

Drama / Životopisný

Nizozemsko / Velká Británie / Francie, 1990, 138 min

 • Anderton
  ***

  Roth je v úlohe Vincenta výborný, ale potreboval by mať pri sebe takú osobnosť, akú mal Kirk Douglas v Anthonym Quinnovi. Rovnako pasáže ich spolužitia pôsobia v Minneliho filme omnoho silnejším dojmom. Altman tiež režíruje skôr rutinne, vyberá zopár etáp života oboch bratov a skratkovito ich predosiela divákovi. Nechcem ale iba porovnávať, mnohí Smäd po živote nemuseli vidieť a Altmanov film je sám o sebe zaujímavý. Nakoniec ma ale zaujal viac aj Pialatov francúzsky film Van Gogh, ktorý sa upriamuje iba na jedno obdobie života maliara a možno aj preto mi pripadá Altmanových záverečných pár desiatok minút tak skratkovitých.(30.7.2015)

 • Vitex
  ***

  Celkově nijak špatný film - ale pokud znáte život obou bratrů, nemůže se vám film líbit. Například Vincentova slavná (?) věta "Bez boha se obejdu v životě, ale ne v malování." je pro mě z nepochopitelného důvodu změněna na "Dokážu žít bez Boha, ale ne bez malování." A takových věcí je tam spoustu - například tam nijak zvláště není "ukázáno", že Vincent byl především alkoholik a jeho psychické problémy se zhoršovali především kvůli konzumaci absintu - ve filmu to vypadá, že za všechno může jen Gauguin. A taky, přestože je Tim Roth van Goghovi opravdu docela podobný, nikdy bych ho tam neobsadil, protože Vincent byl velmi vysoký a to je, myslím důležitější charakteristický znak utvářející postavu než "podoba". Prostě mi to celou dobu vadilo - nedokázal jsem filmovému Vincentovi uvěřit (narozdíl od všech ostatních postav). Ale divákovi "neznalému" se film jistě může líbit.(9.7.2006)

 • bubun
  ***

  Na jedné straně mne velmi oslovuje altmanovská neuhlazenost, to, co mi ale dost vadí je, že film nemá žádný úvod (ale vůbec žádný) - což je podle mě chyba, protože laikům by přišel jistě vhod, takhle jim bude film připadat ještě roztříštěnější, než je, a chápu i to, co vadí divákům znalým Vincentova života, protože vyznění některých pasáží je místy opravdu zavádějící. A, jak už zde někdo zmínil, přestože Roth je v roli přesvědčivý a působivý, a v obličeji Vincentovi podobný, do téhle role mi nesedí, asi protože je příliš subtilní a menšího vzrůstu. Abychom si tenhle film mohli vychutnat, bude nejspíš nutné brát ho pouze jako film. Ne životopisný film, ale film inspirovaný životem Vincenta van Gogha.(26.11.2013)

 • ledzepfan
  ****

  Docela dobré-pro mě rozhodně sympatičtější než herecky hysterické Lust for Life.. na druhou stranu je to značně skokovité, zkratkovité a občas dost nesmyslně historicky upravené. Sen tam Vincent potká někoho jiného než by měl, jindy má některá postava pozměněný charakter... Jde ale spíše o vedlejší postavy a události. to zásadní-tozn. Vincent a jeho vztah k malování a k Theovi je víceméně v pořádku. Jde o poměrně temněji odvyprávěný příběh, který částečně nabourává ten romantický pohled I. Stonea.... a proč né? Mě takový způsob uchopení připadá sympatický-přestože mám radši Stoneovský pohled a nejlepší filmovotelevizní Vincent je u mě ten z Doctora Who ;)(29.4.2014)

 • Vesecký
  ***

  Film o dvojici slavných nizozemských bratrů by mě dějově zaujal, kdyby neměl chybu většiny životopisných filmů - byl hrozně utahaný, málo dějový (kromě představení zlomových momentů ze života obou bratrů). Cením si toho, že jde výjimečně o dvojitý životopisný film a že dobře vykresluje skutečně láskyplný bratrský vztah, jde se posléze ukázalo, že jeden bez druhého nedokázal žít, i když u Thea jistě své sehrála syfilida. Jednu hvězdičku však ubírám za zdánlivou drobnost; napsal Vincent nápis na stěnu pokoje v Arles skutečně anglicky? Myslím, že by se o tom dalo s úspěchem pochybovat; ubírá to důvěryhodnosti.(2.8.2017)

 • - Původně se jednalo o čtyřhodinový mini-seriál stanice BBC. Nakonec jej ale režisér Robert Altman a scenárista Julian Mitchell zkratili na 2 a půl hodiny, které se zaměřují na posledni rok Vincenta Van Gogha (Tim Roth). (Missa08)