poster

Vincent & Theo

 • slovenský

  Vincent a Theo

Drama / Životopisný

Nizozemsko / Velká Británie / Francie, 1990, 138 min

 • Vesecký
  ***

  Film o dvojici slavných nizozemských bratrů by mě dějově zaujal, kdyby neměl chybu většiny životopisných filmů - byl hrozně utahaný, málo dějový (kromě představení zlomových momentů ze života obou bratrů). Cením si toho, že jde výjimečně o dvojitý životopisný film a že dobře vykresluje skutečně láskyplný bratrský vztah, jde se posléze ukázalo, že jeden bez druhého nedokázal žít, i když u Thea jistě své sehrála syfilida. Jednu hvězdičku však ubírám za zdánlivou drobnost; napsal Vincent nápis na stěnu pokoje v Arles skutečně anglicky? Myslím, že by se o tom dalo s úspěchem pochybovat; ubírá to důvěryhodnosti.(2.8.2017)

 • Anderton
  ***

  Roth je v úlohe Vincenta výborný, ale potreboval by mať pri sebe takú osobnosť, akú mal Kirk Douglas v Anthonym Quinnovi. Rovnako pasáže ich spolužitia pôsobia v Minneliho filme omnoho silnejším dojmom. Altman tiež režíruje skôr rutinne, vyberá zopár etáp života oboch bratov a skratkovito ich predosiela divákovi. Nechcem ale iba porovnávať, mnohí Smäd po živote nemuseli vidieť a Altmanov film je sám o sebe zaujímavý. Nakoniec ma ale zaujal viac aj Pialatov francúzsky film Van Gogh, ktorý sa upriamuje iba na jedno obdobie života maliara a možno aj preto mi pripadá Altmanových záverečných pár desiatok minút tak skratkovitých.(30.7.2015)

 • ledzepfan
  ****

  Docela dobré-pro mě rozhodně sympatičtější než herecky hysterické Lust for Life.. na druhou stranu je to značně skokovité, zkratkovité a občas dost nesmyslně historicky upravené. Sen tam Vincent potká někoho jiného než by měl, jindy má některá postava pozměněný charakter... Jde ale spíše o vedlejší postavy a události. to zásadní-tozn. Vincent a jeho vztah k malování a k Theovi je víceméně v pořádku. Jde o poměrně temněji odvyprávěný příběh, který částečně nabourává ten romantický pohled I. Stonea.... a proč né? Mě takový způsob uchopení připadá sympatický-přestože mám radši Stoneovský pohled a nejlepší filmovotelevizní Vincent je u mě ten z Doctora Who ;)(29.4.2014)

 • Radko
  ****

  Altman sa vzdialil od sladkasto idylickej verzie vzťahu Vincenta van Gogha k bratovi Theovi, ako ju opísal Irving Stone v Smäde po živote a neskôr sfilmoval Vincente Minnelli spolu s Georgeom Cukorom. Odvrátená strana umeleckého úspechu je odkrytá cez životné epizódy súrodencov záverečnej etapy ich života (Theova syfilitída, rozháraný manželský život, nespokojnosť s predajom gýčových obrazov či na druhej strane Vincentove neúspešné snahy prelomiť samotu, excentrické alkoholové excesy, absolútna finančná závislosť na bratových príspevkoch). Riešenie ako ukázať umelcov život cez podtóny súrodeneckého vzťahu je podtrnutý Altmanovou iróniou, zaujímavou hudbou a výborným Timom Rothom v hlavnej úlohe.(9.7.2006)

 • Vitex
  ***

  Celkově nijak špatný film - ale pokud znáte život obou bratrů, nemůže se vám film líbit. Například Vincentova slavná (?) věta "Bez boha se obejdu v životě, ale ne v malování." je pro mě z nepochopitelného důvodu změněna na "Dokážu žít bez Boha, ale ne bez malování." A takových věcí je tam spoustu - například tam nijak zvláště není "ukázáno", že Vincent byl především alkoholik a jeho psychické problémy se zhoršovali především kvůli konzumaci absintu - ve filmu to vypadá, že za všechno může jen Gauguin. A taky, přestože je Tim Roth van Goghovi opravdu docela podobný, nikdy bych ho tam neobsadil, protože Vincent byl velmi vysoký a to je, myslím důležitější charakteristický znak utvářející postavu než "podoba". Prostě mi to celou dobu vadilo - nedokázal jsem filmovému Vincentovi uvěřit (narozdíl od všech ostatních postav). Ale divákovi "neznalému" se film jistě může líbit.(9.7.2006)

 • - Původně se jednalo o čtyřhodinový mini-seriál stanice BBC. Nakonec jej ale režisér Robert Altman a scenárista Julian Mitchell zkratili na 2 a půl hodiny, které se zaměřují na posledni rok Vincenta Van Gogha (Tim Roth). (Missa08)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace