Říše zkázy

Jugoslávie, 1976, 80 min

Krsto Papić

Předloha:

Alexandr Grin (kniha)

Velmi zvláštní film, zcela upřímně se přiznám, že jsem od něj nic moc nečekal, ale nakonec jsem se bavil a film je mnohem lepší, než jsem čuchal, obzvláště jeho začátek, ten má totiž velmi zdařilou atmosféru zmaru a bezútěšnosti. Také působí jako alegorie na různé totality (a při rozhovoru hl. postavy v knižním vydavatelství je to i docela jasně naznačeno), byť ne zcela doslovná (což je vzhledem k době vniku logické), jenže pak... Stane se z toho lehce přiblblý, zbytečně doslovný něco-jako-horror, který je sice relativně dobře natočený, ale například akční scény (čti úprky) jsou spíše úsměvné, stejně jako hlodáky přítomných lido-krys. Řemeslně jen a pouze obstojné a pevně věřím, že i lepší herci by se v srbátii sedmdesátých let našli, tak jak tak, je to dobrá a bez problému sledovatelná záležitost, ze které by měl mistr Tříska z Ninja-želv noční můry.(21.8.2015)

• strougy

Vnímat krysí lidi jako symbol buržoazní vykořisťovatelské elity (viz třeba jejich hodokvasy versus hladovění chudého obyvatelstva), respektive nacismu (obleky bodyguardů ve stylu uniforem SS či neustálé řeči o Vůdci zjevujícím se v dobách největší krize krysího lidu), je tak jednoduché, že jsem si během filmu nespokojeně brblal pod fousky, že to taky soudruzi z Jugoslávie mohli zašifrovat lépe, abych měl z luštění symboliky větší potěšení. A nebo se mohli místo toho aspoň trochu zaměřit na logiku příběhu a budování atmosféry, to by z toho pak mohl vzniknout slušný horor. Možná by mi ke štěstí stačilo, kdyby se soustředili na propojení jednotlivých scén místo těch agresivních přechodů, kdy mi často chvilku trvalo zorientovat se v tom, co se tam najednou děje. A to jsem na to koukal střízlivý, fakt!(30.1.2014)

Hororové sci-fi o krysách, které jsou schopny vzít na sebe lidskou podobu a ovládají město. Ač uváděn jako jugoslávský, jedná se o čistě chorvatský film a uvidíme tu několik herců, známých z Reinlových mayovek (Ivezič, Stoljar, Medar...).(11.12.2011)

Docela příjemný temný "městský" sci-fi. Jen škoda určitejch zbytečně nedotaženejch věcí - za všechny uvedu jeden příklad, kdy uškrcení člověka člověkem trvá cca 3 vteřiny ...(19.10.2013)

Tohle kdysi dávali v klubových kinech pod názvem Říše zkázy. V blíže neurčené zemi a době (40. léta?) žijí mezi lidmi krysy, které na sebe umí brát lidskou podobu, ale zůstávají krysami. Postupně obsazují klíčové pozice a zatlačují lidi. Jeden starý profesor vynalezne tekutinu, která člověku neublíží, ale krysa po ní umírá a ve smrti získá zpátky krysí podobu. To se pochopitelně nemůže krysám líbit a začíná temný a napínavý příběh. Na dobu vzniku a na zemi původu velmi dobrý a silný film.(7.12.2006)

V rovnaní s tvorbou velikánov hororového žánru sedemdesiatych rokov ako boli Romero, Mario Bava, Argento, Cronenberg a spol. síce pôsobí Izbavitelj pomerne chatrne, vzhľadom na rok výroby a najmä na skutočnosť, že ide o horor z produkcie bývalej Juhoslávie je to však obstojný kúsok so zaujímavou zápletkou.(6.11.2012)

Jeden z mála Jugoslávských kousků, s kterým jsem měl tu čest. Pěkné zpracování, atmosféra, masky i námět nebyl špatný, takže zasloužených 60%(24.1.2015)

Ponurý horor s prvkami sci-fi, zasadený do povojnových časov v Juhoslávii. Zápletku nemá nijako prepracovanú, ale samostatne celkom funguje. Spracovanie je už horšie, film dopláca hlavne na slabú (skoro až televíznu) réžiu. S trikovými scénami sa tu takmer nepracuje, masky sposobujú skôr úškrn na tvári. Dej je mierne predvídateľný, ale za tu temnú atmosféru a nádych mystérie, ktorými dýcha film, sa ho oplatí pozrieť. Hodnotenie: 60%(20.11.2013)

• babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu ALFA Sokolov s sezoně 1980/81.(3.6.2014)