poster

Rondo

Drama

Jugoslávie, 1966, 95 min

Scénář:

Zvonimir Berkovic

Zvuk:

Fedor Jeler
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • Ony
  ****

  Film semknutý do kruhu přesně jako stejnojmenná hudební forma. V jednom dialogu tu zazní, že umělec by měl být něčím svázán, aby jeho dílo rostlo do výšky. A je to tak. Jeden byt, jedny šachy, jedna blondýna a stylově natočené a nekonvenčně vyprávěné vztahové drama je na světě.(23.9.2009)

 • radektejkal
  *****

  Zřejmě jeden z mála filmů, v němž je obraz kompatibilní (téměř ve shodě) s hudbou. Třetím prvkem je zde hra/sport - šachy. Mozartovo "Rondo a moll" sleduje poměrně přehledný vzorec A-B-A-C-A; Berkovičovo "Rondo" je strukturovanější, tedy nepřesnější, i když by se na tento vzorec mohlo také redukovat. Nejvíc se mi líbila část pasáže "C", ve které Neda ve svém citovém zmatku nutkavě pobízí svého manžela k přímému (žádné tahy zpět) vítězství ve hře o ní samou. Přitom se výrazně odhalují i postoje a cíle obou mužů, které jsou podobně složité. Pozn. 1: K psaní této recenze jsem si jednu z četných písní s názvem "Everybody Loves A Winner" (od Middle of the Road - kapely, kterou jsem v mládí neměl rád, ale teď už je to jinak, no jo mladá Sally Carr v nich nestárne).(25.9.2017)

 • vlastovka
  ****

  Dva muži - soudce a umělec se setkávají jednou týdně a hrají partii šachu. Klasický černobílý film s pomalu plynoucí atmosférou která vrcholí jízlivou pointou (Doktore vi ste svinja...svinja koja dobro igra šah...).(9.2.2008)