Epizody(7)

corpsy

Trikovo, na pôvod krajiny a na tú dobu, naprosto dokonalé. Naivnučké dialógy a herecké výkony, ale sci-fi kult, ktorý mal vo svojej dobe konkurenciu snáď len v STAR TREKU. ()

strougy

„The whole thing was a nightmare, wasn´t it, Atan? Worse! It was science fiction!“ V daleké budoucnosti představuje loď Orion pod vedením kapitána Cliffa Allistera McLanea mnohdy to jediné, co stojí mezi lidstvem a jeho zničením ze strany zlovolných mimozemšťanů zvaných „Žabáci“. V mezičase se špičkují, užívají si rozmařilého života a s obzvlášť velkou oblibou se věnují bizarním tancům. Což nebylo to jediné, co mě jako diváka na tomto obstarožním kousku bavilo, jelikož i přes silnou naivitu zde není vše tak jednoduše černobílé, jak na první pohled vypadá, a mnohdy Orion udivil zajímavějším postřehem či myšlenkou. A obzvlášť mě bavilo pohrávání si s mými očekáváními v podobě různých zlosyny nenadále zmařených plánů prezentovaných mi jako jimi nepostřehnuté. Slabší 4*. ()

majo25

V rovnakom roku, kedy vznikol otec všetkých vesmírnych opier a asi najkultovejší vedecko-fantastický seriál všetkých čias - Star Trek, vytvorili Západní Nemci tento miniseriálový sci-fi počin. V hlavnej úlohe hviezdna loď Orion 4 a skromná posádka (iba 6 členná), ktorá zažíva vesmírne dobrodružstvá. Napriek tomu, že sa dej odohráva asi 500 rokov v budúcnosti, pôsobí vybavenie lodí úsmevne zastaralo - veľké paky s hlavičkami ako v nejakom bagri a na obrazovkách vidno väčšinou iba osciloskopy, prípadne blikajúce obrazce. Ešte horšie je to so špeciálnymi efektami, ktoré pôsobia ultralacne. Že sú pri ukážke lodí po vesmíre použité iba modelíky je pochopiteľné, ale že sú iba ťahané po obrazovke, pričom pozadie je statické, môže byť pre niekoho šok. Pochváliť musím ale kulisy, či už lodí alebo miestností na Zemi a na planetárnych základniach, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani vo vtedajšom Hollywoode. Druhá vec je, že sa opakujú tie isté 3-4 interiéry. Na hviezdnej lodi Orion je to iba riadiaci mostík, na Zemi zasa miestnosť pozemského velenia a oddychová miestnosť (v ktorej sa okrem pijatiky venujú aj abstraktne komickým tancom, ktoré jednoducho treba vidieť a diviť sa), nad ktorou plávajú obrie ryby. Ryby preto, pretože sa sa kvôli extrémnym slnečným podmienkam musela ľudská civilizácia presunúť pod hladinu oceánov. Napriek veľmi vzdialenej budúcnosti a podrobeniu si galaxie sa ľudia na Zemi s inou civilizáciou nestretli. Vlastne s jednou áno, svoju tvár však neukázala, pôsobí tajomne a v 3 epizódach, ktoré sa ňou zaoberajú, pôsobí škodlivo a nepriateľsky. Aj jednotlivé príbehy pôsobia naivne a často sú postavené na nezhodách dvoch hlavných dôstojníkov - kapitánovi a dôstojníčke bezpečnosti, ktorá ma za úlohu kapitána kontrolovať a ako stroj dodržiavať všetky pravidlá. Samozrejme, proti gustu kapitána a celej jeho posádky. Akcie a napätia je pomenej, viacmenej sa kecá, niekedy fakt o blbostiach. Nechýba ani plochší humor. V neposlednom rade musím spomenúť ústrednú melódiu, ktorá je nadmieru podarená. ()

m62

Na Slovensku asi neznámy seriál, ale v Nemecku a Maďarsku to bol v šesťdesiatych rokoch kult. Z dnešného hľadiska strašne naivné a smiešne, ale titulná skladba je famózna. Hodnotiť ho neviem, lebo patrí medzi najskoršie filmové zážitky a kvôli nostalgii je mi ťažké byť objektívnym. P.S. Včera som si po dlhej dobe znova pozrel českú klasiku Ikarie XB-1 a uvedomil som si, že autori z NSR pravdepodobne viac vecí odkukali od Čechov (tance, "laserovú pištoľ" a pod.) ()