Tajný život Waltera Mittyho

Předloha:

James Thurber (povídka)

Lee Garmes

David Raksin

Danny Kaye, Virginia Mayo, Boris Karloff, Fay Bainter, Ann Rutherford, Thurston Hall, Gordon Jones, Florence Bates, Konstantin Shayne, Reginald Denny, Doris Lloyd, Fritz Feld, Frank Reicher, Milton Parsons, Sue Casey, Robert Altman, Ernie Adams, Eddie Acuff, George Chandler, Sam McDaniel, Minerva Urecal, Harry Woods, Hank Worden, Eddy Waller, Lane Chandler, Bess Flowers, Harry Harvey, Frances Morris, Dorothy Christy, Sam Harris, Harold Miller, Henry Kolker, Mary Gordon, Pierre Watkin, Sam Ash, Frank Marlowe, William Newell, Nolan Leary, Syd Saylor, Ethan Laidlaw, Brick Sullivan, Frank LaRue, Charles C. Wilson, Cosmo Sardo, George Magrill, Wilbur Mack, William Haade, Neal Dodd, Patsy O'Byrne, Charles Trowbridge, Jack Cheatham, John Hamilton, Eddy Chandler, Ralph Dunn, Broderick O'Farrell, Leslie Denison, Carl M. Leviness, Dorothy Granger, Edward Biby, Helen Jerome Eddy, Moy Ming, Frank Ellis, Lumsden Hare, Mary Forbes, Chris-Pin Martin, Dick Rush, Frank Mclure, Harry Harvey Jr., John Tyrrell, Paul Newlan, Kernan Cripps, Warren Jackson, Jack Gargan, George Lloyd, Billy Bletcher, Maude Eburne, Ted Billings, Tom Coleman, Otto Reichow, Henry Corden, Wade Crosby, Ruth Lee, Betty Blythe, Weaver Levy, Tom McGuire, Leslie Vincent, Phil Dunham, Netta Packer, Ralph Montgomery

Samuel Goldwyn

Kostýmy:

Irene Sharaff

Za vše mluví obsah. Bez některých pasáží, kde Walter sní, bych se obešel, fantazírování na konci mělo sice svůj smysl, ale taky mě moc nebralo. Jinak ale zábava dobrá, místy prvoplánová, jindy promyšlenější. Nezapomenu na výtečnou scénu s hledáním knížky: "Would you mind very much if I looked in your wife's corset?" Celkem mě překvapilo, že byl film v barvách. # [viděno: monitor, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 6 | hudba 8 | humor 5 | akce 1 | napětí 2 | pustil bych si znovu 7(1.8.2012)

Žánrové zařazení berte s rezervou, je to hlavně komedie. Mně to vlastně přišlo jako groteska a to hlavně díky Mittymu, který je prostě trochu pošuk. Šéf v nakladatelství mu dává pořádně zabrat, navíc mu krade nápady a když se k tomu přidá taky povedený kamarád, Mitty raději utíká do svých představ, kde je z něj frajer. Nakonec ale prožije i opravdové dobrodružství. Nejspíš bych se úplně obešel bez Mittyho kabaretního čísla a jeho matka mohla být trochu míň otravná, ale jinak je to v podstatě pohodovej film. Pobavil mě hlavně konec, kde Waltra chytne takový menší amok, upraví "kamarádovi" ciferník a teprve potom se konečně šéf rozhodne Waltra povýšit.(9.9.2013)

Starý Walter Mitty, tedy ten původní, je hodně jiný než nová Stillerova verze. To, že se jedná o naprosto odlišné filmy, z nich dělá odlišné zážitky. Tohle je větší taškařice, která má napínavou zápletku až ve druhé polovině. Tím vás celkem dostane, budete se bavit, smát, těch silných emocí zde ale jako v případě novějšího filmu tolik není.(7.7.2014)

Mila komedia, v ktorej jednoznacne ide o pobavenie divaka. V titulnej roli hviezdi vynikajuci Danny Kaye. Ten ukazal siroky repertoar - zahral roztrziteho tutka, vo svojich snovych sekvenciach kabaretneho komedianta a showmana, dokonca i odvazneho hrdinu na viacero sposobov. Prave namet a snove sekvencie maju spolocne original s najnovsim podarenym remakom. Pozitivom je, ze okrem slabsich snovych sekvencii ma film este jednu nosnu krimi zapletku, ktora je ovela zaujimavejsia a nechava vyniknut Borisa Karloffa v malej, no paradnej ulohe fiktivneho psychologa. Dnes je uz trosku citit zub casu na tomto dielku, najma v celkovej naivite pribehu, no napriek tomu je to stale prudko pozeratelna oddychovka, hlavne vdaka nenudiacim hereckym vykonom. 7/10(6.1.2014)

Walter Mitty je sympatický snílek a popleta, který je obklopen lidmi, kteří ho jen peskují a využívají. Jeho jediný "kamarád" neustále žádá jeho snoubenku o ruku, jeho snoubenka si víc važí svého psa, matka ho peskuje, šéf mu krade nápady a matka jeho snoubenky mu nevěří. Proto uniká do vlastní fantasie, kde je odvážný hrdina, všichni ho respektují a dívky mu padají k nohám. A toto fantazírování ho dostává do ještě větších problémů. Film je skvělý a zábavný, chvílemi i napínavý. Rozhodně doporučuji. Už jen za hudební scénu, kdy Walter Mitty ve svých představách paroduje profesora hudby, si film zaslouží plné hodnocení.(18.3.2019)

• - Podle časopisu Empire se jedná o jeden z 500 nejlepších filmů všech dob. (Innuendo1987)

• - Natáčení probíhalo od začátku dubna do 21. srpna 1946, premiéra bylo až o zhruba rok později. (Cheeker)

• - Autor předlohy James Thurber nabídl producentovi filmu Samuel Goldwynovi 10 000 amerických dolarů, pokud film nenatočí. (IQ Tiqe)