Ešalon doktora M.

• Ešalon doktora M.

Jugoslávie, 1955, 91 min

• ripo

Jedním z prvních jugoslávských filmů, které jsou k nám nyní uváděny, je drama „Ešalon doktora M.". Odehrává se v pohraničních horách v době, kdy Němci ustupovali před jugoslávskou armádou a kdy se zde skrývaly skupiny banditů, bývalých kolaborantů, které znepokojovaly a terorisovaly celý kraj. V jedné ohrožené vesnici, v malé odříznuté nemocnici pracuje doktor Marko. Nedostatek všech základních zařízení ho donutí k rozhodnutí odstěhovat celý lazaret do města. Nesnadná cesta transportu, přepadení a boj s bandity, mezi nimiž se najde jediný slušný a poctivý člověk, je příběhem tohoto filmu. Režíroval jej jako svůj první samostatný dlouhý film režisér Živorad Mitrović, tvůrce několika vynikajících krátkých filmů, vyznamenaný již dvakrát za svou práci. Film v bohatých záběrech ukazuje hornatý kraj, v kterém dynamicky rozvíjí bojové scény, plné odvahy a obětavosti na jedné straně i úskočnosti na druhé. Byl natáčen v Makedonii a Kosmetu a hrají v něm přední jugoslávští herci. Filmový přehled 13/1956(2.2.2010)