Osvobozená země

• Československo

Oslobodená zem

Maďarsko, 1951, 103 min

• ripo

Film „Píď země" nás přesvědčil o bídě maďařského zemědělského lidu, který trpěl těžký útlak od vesnických boháčů, velkostatkářů a nepřátelské, t. zv. vesnické inteligence. Tito všichni se spojili k nelidskému vyssávání všech sil a možností pracujících. Dlouho nebylo pro zemědělce východiska a ten, který měl odvahu se vzepřít, byl umlčen. Ale všechny dobré vlastnosti maďarského lidu byly plně využity, když byla dána první možnost bojovat za právo na život a právo na práci. Začátky nové vesnice, a nového Maďarska vůbec, byly těžké. Zemědělští dělníci a malí rolníci byli mnohdy neuvědomělí, neboť jejich životní úroveň byla za horthyovské éry úmyslně snižována. Snadno podléhali rozleptávajícím poplašným zprávám, rozšiřovaným kulaky a jejich pomahači, kteří i po osvobození maďarských vesnic, si zachovali svůj vliv a snažili se své postavení ještě více zpevnit. Komunistická strana Maďarska však měla pevné členy, kteří se nedali znechutit rozháranými poměry a rozkladným úsilím třídních nepřátel. Všichni začali namáhavou a někdy vyčerpávající práci s přesvědčováním každého jednotlivce. Velkou jejich zbraní bylo, že Sovětská armáda chápala potřeby maďarské vesnice a pomohla všude tam, kde bylo jejího zásahu třeba. Film přináší záběry přímo z praktické činnosti komunistické strany na vesnici a ukazuje růst uvědomělého komunistického pracovníka, který se jím stal po trpkých zkušenostech z předválečného Maďarska a pod vlivem ostatních straníků a organisátorů nového politického života. Ve filmu je také jasně dokumentován význam spolupráce venkova s městem, která je zárukou vzestupu maďarského hospodářství. Maďarský tisk zdůraznil okolnost, že zde prvně byly natočeny bojové scény a to s velkým smyslem pro jejich funkci ve filmu. Velkým kladem filmu je, že rozbírá velmi podrobně třídní konflikt na maďarské vesnici, že se vyhnul šablonovitému podání kulaka a že prokreslil postavy nejen vesnických boháčů, ale i nepřátelské inteligence. Pro tyto postavy, právě tak jako pro kladné hrdiny filmu, zejména pro Josefa Góze, Mariku a Gábora Kovácse našel režisér výborné představitele. I drobné úlohy byly velmi dobře propracovány. Film „Osvobozená země", právě tok jako dřívější „Píď země", líčí jednu epochu života na maďarské vesnici. Významným činem tvůrců filmu je, že v posledních obrazech ukazují další perspektivu cestu družstevnictví, cestu skutečného, šťastného povznesení maďarských zemědělců, která má být námětem závěrečné části filmové trilogie. Filmový přehled 8/1952(29.11.2007)