Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Krimifilm inspirovaný skutečnou sérií loupeží, znásilnění a brutálních vražd spáchaných v Berlíně mezi lety 1946–1948 (případ Willi Kimmritz). V borovém lesíku nedaleko železniční zastávky Berlin-Buch v sovětském sektoru jsou nacházeny mrtvoly uškrcených a zohavených žen. Pachatel po činu obětem vždy polévá obličej kyselinou, aby znemožnil policii identifikaci, nicméně vyšetřování ztěžují stejnou měrou i německé vnitropolitické problémy, resp. počínající studená válka. Kriminalisté mají sice svou vyšetřovací verzi, jenže vyšetřování nepostupuje, jak by mohlo, protože policejní útvary ze západních sektorů s nimi nespolupracují (třebaže oběti pocházejí právě odsud). Věnují mnohem větší péči probíhajícím čistkám, ze svých řad právě uvolňují ze „zdravotních“ důvodů každého byť jen trochu podezřelého z levicových názorů. A vedle politiky dochází i k turbulencím v ekonomické sféře – měnová reforma, blokáda… V takto napjaté atmosféře vyšetřovatelé jen čekají, kdy pachatel opět udeří. Naposledy vraždil kvůli pouhým dvěma slepicím! (chamonix)

(více)

Recenze (1)

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Film byl točený nadvakrát. Na jaře 1970 na něm začal podle svého původního scénáře pracovat režisér Gerhard Klein, ten však 10. natáčecí den vážně onemocněl a krátce nato zemřel. Díky tomu šel projekt na dva roky k ledu a až v roce 1972 se k práci vrátil Kleinův asistent Helmut Nitzschke. To se podepsalo i na obsazení – v první verzi hrál vraha Retzmanna/Kimmritze Wolfgang Kieling, nicméně jeho role musela být přetočena, protože v mezidobí emigroval. Když se v roce 1972 natáčení obnovilo, této role se zhostil Gert Gütschow. (chamonix)
  • Když na konci druhé třetiny filmu dochází ke schůzce s policistou ze západního Berlína, ten navrhuje jednání ve svém voze, služební dodávce zn. Volkswagen. Naneštěstí v roce 1948 ještě VW Transporter (známý jako Bulli) existoval pouze na rýsovacích prknech. (chamonix)

Reklama

Reklama