Třaslavec (festivalový název)

The Tingler

Horor / Sci-Fi

USA, 1959, 82 min

Kam sa Hrabe vstávanie mŕtvol vo Fulciho ZOMBI 2. Kam sa hrabe drogová sekvencia z Easy Ridera. Kam sa hrabe pornokinová rošáda v Americom vlkodlakovi v Londýne a kam sa hrabe Tarantinovo zmasakrovanie a vypálenie kina v Nehanebných bastardoch v čase, keď Tingler z plátna útočí. Naozaj žiadny film vo mne už dlho nevyvolal tak hýrivé vybavovanie si rôznych obrazov, než práve THE TINGLER. A pritom akoby len podtrhoval najbanálnejšie psychologické učenie, že dusenie emócií vo svojom vnútri je nezdravé :o)(22.3.2014)

Propagace strachu podle Williama Castlea aneb křičte, aby jste přežli! Ukázkové béčko se skvělým Vincentem Pricem, který udiví svými velmi potrhlími teoriemi a "k smrti vystraší" jejich důkazem - Tinglerem, trochu nemotornou housenkou, která má ráda váš strach, ale nenávidí váš jekot. Nejsilnější scéna filmu je ale ta barevná, kde z vany plné krve je vystrčena ruka. Byl by jistě velký zážitek vidět tohle v kině. S bzučákem pod sedadlem by se člověk i bát mohl. PS. Tři měsíce po zhlédnutí jsem měl sen o tomhle filmu. Zajímavé jak dokáže zapůsobit.(4.5.2011)

Na živo s rekonstrukcí původních Castleho gimmicků v rámci Festivalu otrlého diváka - nezapomenutelné. Zpočátku jsem byl poněkud skeptický, protože mi přišlo, že plánované (jestli vůbec) výkřiky nejsou načasovány v nejideálnější okamžiky, ale postupně se režie rozjela, a prožitek s prolnutí děje na plátně a v kinosále byl opravdu maximální. I hodně improvizované efekty, jako světla při Priceho LSD tripu, si zaslouží ocenění, dvojnásobné přerušení filmu, aby se scéna následně dohrála v reálu, pak prostě nemělo chybu. Proti původnímu prožitku z roku 1959 se asi nikdo většinu času reálně nebál, ale to prostě už nelze od dnešního diváka čekat. Každopádně organizátorům patří velký dík za zážitek, který už prostě dnešní 3D multiplexy nikdy nenabídnou...(18.2.2012)

Po intru Williama Castlea a ječících hlavách jsem se opravdu bál - toho, co bude film za blbinu. Následoval pomalý rozjezd s ulítlým tématem, tak tingler, říkám si, a sakra. Ale pak to dostalo neuvěřitelné grády. Vincent Price tradičně skvělý, potvora nechutná, vana plná krve kolorovaná proti černobílému pozadí a strašení němé ženy nemělo nejmenší chybu (včera jsem si opět pouštěl Skeleton Farm Halloween Horrorshow, tak jsem hned byl chytřejší, kde se některé záběry v těch sestřizích vzaly). Litovat můžu jen toho, že jsem v kině nebyl v onom roce 1959, abych si užil Castleovo "zážitkové kino", ani nedávno na Otrlém divákovi, kde zřejmě prováděli něco podobného. Závěrečné interakce publika v kině na plátně s předpokládaným publikem v reálu neměly chybičku, bavilo mě se na to jenom dívat si, jaké to mohlo být, tohle vše zažít - a pak byl najednou konec a já jen litoval, že tvůrci nenechali Vincenta pseudovědecky běsnit o něco déle.(19.7.2014)

Křičte o své životy! Jedině tak zabráníte vašemu zhmotněnému (!) strachu, aby vás dostal. V případě, že titulní monstrum nepřivodilo tehdejším divákům mrazení v zádech, rozbrněly jim je aspoň bzučáky, zabudované v kino sedačkách (vedle třírozměrných brýlí a létajících kostlivců další z originálních vynálezů, používaných Willamem Castlem při filmových projekcích). Milovníci laciných béčkových hororů z 50. let však velmi dobře vědí, že k dobré zábavě nebudou potřebovat ani jedno z toho – někdy stačí jen pohled na herce, chvějící se s naprostou vážností před velkou gumovou stonožkou na provázku a pár vyvedených dialogů mezi tím („Asi bychom měli zavolat do pohřebního ústavu, ať vaši mrtvou ženu odvezou“ – „Ne, už je pozdě, vezmu jí domů a zavolám jim ráno“ – „To bude nejlepší“).(17.4.2005)

• - Nejstarší film zobrazující účinky drogy LSD.

• - William Castle měl mnoho nápadů, jak vyděsit publikum. Např. umístil v různých koutech sálu reproduktory, které se rozječely, když se na scéně objevil titulní Tingler. (Goldbeater)

• - Film je kuriózní svou úvodní scénou, v níž William Castle, režisér a producent v jedné osobě, předstupuje před diváky a přesvědčuje je, aby v klíčových scénách ječeli pro záchranu svých životů. (Goldbeater)