Freeman - plačící drak

Plačúci drak

Akční / Krimi / Thriller

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 1995, 97 min

• Rex Mundi

Ako akčný film pre pubertiakov to zbaví. Náročnejšie publikum zbaví skôr trpezlivosti. Scenár sa snaží kombinovať ďalekovýchodné tradície, mystiku, jakuzu, skorumpovanú políciu, bojové umenia, prestrelky vo veľkom štýle, erotiku a k tomu cukríkovú romantiku. A to ešte nie je všetko, femme fatale aj skvelí bojovníci sú tu dvakrát - dobrí aj zlí. Myslím, že na takéto akčné béčko až priveľa konštruovania. No napriek stupidite filmu hraničiacej s rizikom zvýšenia krvného tlaku, zhliadne oko diváka popri odfláknutých akčných scénach s nulovou dôveryhodnosťou (asi sa šetrilo na tie lepšie) aj niektoré "fakt husté" súboje s nadupanou akciou a peknou choreografiou. Mark Dacascos efektne a často predvádza svoj fešácky kukuč, mrštné (odhalené) telo, prípadne netradičné slipy, čím nás nepriamo upozorňuje, že celý film bol natočený s týmto zámerom...ale musela by som byť oveľa mladšia a hlúpejšia, aby ma tým dojal. A ak vás vo filmoch niekedy mierne štve, keď totálne naivná koza vedie múdre reči, ktoré sú v skutočnosti k zblití, tak ste ešte nevideli Emu O'Hara! Jej predstaviteľka Julie Condra mi navyše počas celého filmu predviedla iba dva druhy akože "vzrušujúceho" pohľadu kombinované s rovnako pootvorenými ústami. Nebyť jej, mohol to byť celkom slušný akčný film. Vďaka nej a jej monológom som mala občas dojem, že by lepšie spravili, keby z tohto materiálu nakrútili x-té pokračovanie Emanuely. No a Tchéky Karyo...ten sa vo svojej štandarnej roli tiež príliš neblysol. ...Bouncer zhrnul tento film krátko a presne :-)(25.4.2005)

Pro znalce comicsové předlohy nic překvapujícího, jelikož film se jí drží poměrně důsledně. Comics je úžasný a kupodivu mnohem akčnější než film. Chápu, že tvůrci se obrazovou poetikou snažili předloze co nejvíce přiblížit, jenže comicsová zkratka se do filmu moc dobře nepřenáší. Přesto forma vítězí nad obsahem a já jsem si obrazy svým způsobem užil. Velmi dobrá hudba připomíná v jistých pasážích Vangelise, ale není to na škodu. Škoda ovšem je, že tvůrci nepřidali do soubojů rudé gejzíry tak, jak je známe z japonské a čínské klasiky, a proto bylo v tomto ohledu nutné počkat si až na Tarantinův Kill Bill. Zvláštní atmosféra snímku si zaslouží hvězdu navíc.(25.10.2017)

Hezké, stylové - stylistické a stylizační poetické vyprávění podle über brutální mangy. Pomalé, rozvláčné záběry se střídají s efektními bojůvkami. Jako krvavá báseň to má správný nájezd, ale něco tomu chybí - naopka nechybí patos a katany. Mlhavé tempo mi vůbec nevadilo, naopak tomu dalo rozměr lyrického spíše než epického eposu o pomstě. Ale chyběl mi jeden Freemenův fígl - kdy mezi dva prsty na nohách vložil nůž a sekal obličeje i s brýlemi...(3.10.2007)

Mám velmi ráda Gansův vizuál a režijní styl, jehož výrazná východní orientace mi vždycky byla ohromně sympatická. Mám velmi ráda Marka, ten je mi tuze sympatický od hlavy až k patě. Přesto to nebylo úplně ono. Crying Freeman není nejhorší film, ale odmítá přesvědčivě držet pokupě a měl být buď o hodinu delší, anebo (domnívám se) poněkud dějově přímočařejší.(18.8.2012)

Je to dosť dobrý akčný film s Markom Dacascosom. Má slušný príbeh o špičkovom zabijakovi v službách mafie, pri ktorého poslednej akcii nechal žiť nevinnú ženu, ktorá ho videla a tak ju má navždy umlčať, ale miesto toho sa do nej zamiluje, pričom je to obojstranné a tak sa ju rozhodne udržať nažive. Ale v podsvetí práve začala robiť problémy jakuza a tak je povolaný, aby problém vyriešil. Spracovanie sa mi páči, ale je potrebné sa mu prispôsobiť. Ako čistokrvný akčný film funguje len čiastočne, na to mu chýba potrebná dynamika, takže po tejto stránke moc neuspokojí, ale miesto toho je tu plno prvkov navyše, ktoré to vynahradzujú, celý film má takú zvláštnu poetickú atmosféru a je príjemne umelecky ladený. Dej sa síce vo svojej strednej časti trochu zhorší, časť venujúca sa začiatku vražednej kariéry hlavnej postavy ma moc nezaujala, ale inak dovtedy a aj odvtedy ma film dosť bavil. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj dosť vydarená. Rovnako ako aj zvyšok filmu je tiež pomerne umelecky ladená, ale našťastie dostatočne uspokojí aj akčného fanúšika. Jedine ma čiastočne mrzí, že filmu aj napriek prítomnosti Dacascosa takmer úplne chýbajú nejaké tie súboje, ale akciou tvoria hlavne prestrelky. Ale akcia celkovo je výborne natočená, väčšinou aj obsahovo zaujímavá a zabití sa počítajú na desiatky. Ešte spočiatku pôsobí akcia dosť slabo, úvodná naháňačka po lese, alebo vystrieľanie ochranky pred súdom ma vôbec nezaujalo, ale potom sa to už výrazne vylepší, dobre sú zvládnuté aj menšie akčné scény ako ochrana ženy pred zabijakmi v jej byte alebo zabijakov vražedný debut, ale akčným vrcholom filmu sú dve posledné akčné scény, veľmi dobrá akcia v sídle jakuzy alebo výborné finále v lese, kde už konečne Dacascos niečo predvedie aj zo svojich bojových schopností. Herecké obsadenie sa mi páči, výborný Mark Dacascos v hlavnej úlohe, veľmi príjemná Julie Condra, ale aj dobre zvolené vedľajšie a záporné postavy ako Byron Mann, Tchéky Karyo, jedine Masaya Kato mi na hlavného záporáka až tak moc nesedí, ale tiež je na tom dobre. Réžia a technická stránka sú skvelé, myslím, že film dopadol presne tak, ako aj bolo v pláne. A chválim aj veľmi dobrú hudbu. Freeman- plačúci drak je veľmi zaujímavý akčný umelecky ladený film a jeden z tých pár s Dacascocom, ktoré v jeho filmografii určite stoja za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 69%, film sa páči mne na 77%.(24.2.2012)

• - Choreografii závěrečného souboje na meče vytvořili Christophe Gans a Mark Dacascos společně. (Othello)

• - Mark Dacascos se během natáčení nikdy nenechal zastupovat kaskadérem. (Othello)

• - Titulnú úlohu mal pôvodne dostať Jason Scott Lee, ten však bol viazaný zmluvou na 3 filmy s Universal Pictures, a tak sa na natáčanie nemohol uvoľniť. Preto jeho miesto zaujal Mark Dacascos, s ktorým bol režisér Christophe Gans tak spokojný, že ho angažoval aj do svojho ďalšieho projektu. (beso74)