Freeman - plačící drak

• slovenský

Plačúci drak

Akční / Krimi / Thriller

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 1995, 97 min

Tenhle film má osobitost, výtvarné cítění, atmosféru, které nemají mnohé filmy podobné ranku ani zdálky. Vynikající kamera, práce s celky, polocelky, barvami. Vynikající Mark Dacascos v hlavní roli, je vynikajicí, nejen jako akční hrdina, ale i jako herec. Akce je na vysoké úrovni, často různé stylizované, inspiruje se mnoha zdroji. I zbytek obsazení je celkem fajn, příběh je dost zajímavý. Neznám původní mangu, ale znám ještě hk adaptaci z roku 1990 http://www.csfd.cz/film/175001-gong-chang-fei-long/ která téma pojímá poněkud jinak. Celkově je Crying Freeman film, který neprávem zapadnul.(17.12.2011)

Perfektné a hlavne solídne béčko, ktoré by s lepším rozpočtom a lepším štábom a bez toľkej naivnosti malo na oveľa viac, pretože nápad, poetickosť a formálna stránka sú na pomerne dobrej úrovni. Spomalené akčné zábery niekedy nie sú kvalitné a nehodia sa ani do kvalitnejších filmov, no tu boli celkom príjemným doplnkom. 55%.(22.9.2006)

Řemeslně velmi dobře zvládnutý akční film, na který mě nalákala jeho předloha. První díl mangy Kazuo Koikeho Crying Freeman: Plačící drak vydala v češtině CREW. P.S. Právě jsem dočetl poslední (pátý) svazek a taková přehlídka násilí spojeného se sexem v precizní kresbě R.Ikegamiho, to se hned tak nevidí.(27.8.2011)

• Rex Mundi

Ako akčný film pre pubertiakov to zbaví. Náročnejšie publikum zbaví skôr trpezlivosti. Scenár sa snaží kombinovať ďalekovýchodné tradície, mystiku, jakuzu, skorumpovanú políciu, bojové umenia, prestrelky vo veľkom štýle, erotiku a k tomu cukríkovú romantiku. A to ešte nie je všetko, femme fatale aj skvelí bojovníci sú tu dvakrát - dobrí aj zlí. Myslím, že na takéto akčné béčko až priveľa konštruovania. No napriek stupidite filmu hraničiacej s rizikom zvýšenia krvného tlaku, zhliadne oko diváka popri odfláknutých akčných scénach s nulovou dôveryhodnosťou (asi sa šetrilo na tie lepšie) aj niektoré "fakt husté" súboje s nadupanou akciou a peknou choreografiou. Mark Dacascos efektne a často predvádza svoj fešácky kukuč, mrštné (odhalené) telo, prípadne netradičné slipy, čím nás nepriamo upozorňuje, že celý film bol natočený s týmto zámerom...ale musela by som byť oveľa mladšia a hlúpejšia, aby ma tým dojal. A ak vás vo filmoch niekedy mierne štve, keď totálne naivná koza vedie múdre reči, ktoré sú v skutočnosti k zblití, tak ste ešte nevideli Emu O'Hara! Jej predstaviteľka Julie Condra mi navyše počas celého filmu predviedla iba dva druhy akože "vzrušujúceho" pohľadu kombinované s rovnako pootvorenými ústami. Nebyť jej, mohol to byť celkom slušný akčný film. Vďaka nej a jej monológom som mala občas dojem, že by lepšie spravili, keby z tohto materiálu nakrútili x-té pokračovanie Emanuely. No a Tchéky Karyo...ten sa vo svojej štandarnej roli tiež príliš neblysol. ...Bouncer zhrnul tento film krátko a presne :-)(25.4.2005)

Divny. Nefunkcni ani jako jak tu mnozi zminujou poetickej film o stretu dvou kultur, ani jako akcnak. Prvni problem je mizernej pribeh, i kdyz v podstate on tu vlasne zadnej poradnej neni. No a cely tempo je dost utahany, navic se to utapi v hromade zbytecnejch spomalovacek. Jediny co stoji za pozornost jsou sem tam paradne udelany souboje a cool Dacascos v hlavni roli. Slabsi 3*.(14.12.2008)

• - Titulnú úlohu mal pôvodne dostať Jason Scott Lee, ten však bol viazaný zmluvou na 3 filmy s Universal Pictures, a tak sa na natáčanie nemohol uvoľniť. Preto jeho miesto zaujal Mark Dacascos, s ktorým bol režisér Christophe Gans tak spokojný, že ho angažoval aj do svojho ďalšieho projektu. (beso74)

• - Juliu Condra a Marka Dacascosa natáčanie tak zblížilo, že sa o 3 roky neskôr, v roku 1998 zosobášili. (beso74)

• - Film byl natočen podle manga komiksu „Crying Freeman“. Též vznikl na jeho motivy anime film Kuraingu furîman. (Othello)