Freeman - plačící drak

Crying Freeman

Plačúci drak

Akční / Krimi / Thriller

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 1995, 97 min

Triler so skvelým Dacascosom a slabým scenárom (veľa vecí rieši voice over). Bitiek je málo (v podste len jedna - finálna), strieľania veľa. Škoda, že prestrelky nie sú trochu lepšie natočené, film tak mohol viac vyťažiť zo svojho "woovského" potenciálu. Ale tú japonskú poetiku si určite zapamätáte...(11.3.2006)

Tenhle film má osobitost, výtvarné cítění, atmosféru, které nemají mnohé filmy podobné ranku ani zdálky. Vynikající kamera, práce s celky, polocelky, barvami. Vynikající Mark Dacascos v hlavní roli, je vynikajicí, nejen jako akční hrdina, ale i jako herec. Akce je na vysoké úrovni, často různé stylizované, inspiruje se mnoha zdroji. I zbytek obsazení je celkem fajn, příběh je dost zajímavý. Neznám původní mangu, ale znám ještě hk adaptaci z roku 1990 http://www.csfd.cz/film/175001-gong-chang-fei-long/ která téma pojímá poněkud jinak. Celkově je Crying Freeman film, který neprávem zapadnul.(17.12.2011)

• Lateef

Dacascos s drakem na zádech působí určitě charizmaticky, ale co do působivosti jeho filmových postav Kenjiro Sanga zůstává o kousek výš. Stejně tak akce (především závěrečná samurajská vybíjená s akrobatickými vložkami) vypadá celkem slušně, ale filmy jako Mistr neznámého boje nebo Šílená jízda pouští z vodítka mnohem dynamičtější verzi Dacascose. Ten zde používá spíše bouchačky s autodestrukcí a svůj oblíbený horizontální vrut s dalšími bojovými technikami si bohužel schová až na konec. Poetický, trochu zmatený, příběh narušují zpomalovačky, mnohdy zařazené velice zbytečně, kde vůbec nejsou třeba a celý film se tak zdá příliš dlouhý. Snímek bych podruhé asi nedal, to bych si snad radši nechal na záda vytetovat jedno dračí křídlo.(24.12.2009)

• cubajz

velké zklamání - na tento film jsem se těšil děsně dlouho, ale bohužel se jedná jen o nemastnou-neslanou akčňárnu, která je moc kýčovitá na seriózní kriminálku a naopak málo odvázaná než aby mohla stát po boku samurajským manga adaptacím. Navíc jediného pěstního souboje se dočkáme až na konci (jaké plýtvání Dacascosovo talentem!) a ten stejně stojí za prd...(9.12.2008)

Řemeslně velmi dobře zvládnutý akční film, na který mě nalákala jeho předloha. První díl mangy Kazuo Koikeho Crying Freeman: Plačící drak vydala v češtině CREW. P.S. Právě jsem dočetl poslední (pátý) svazek a taková přehlídka násilí spojeného se sexem v precizní kresbě R.Ikegamiho, to se hned tak nevidí.(27.8.2011)

• - Mark Dacascos se během natáčení nikdy nenechal zastupovat kaskadérem. (Othello)

• - Titulnú úlohu mal pôvodne dostať Jason Scott Lee, ten však bol viazaný zmluvou na 3 filmy s Universal Pictures, a tak sa na natáčanie nemohol uvoľniť. Preto jeho miesto zaujal Mark Dacascos, s ktorým bol režisér Christophe Gans tak spokojný, že ho angažoval aj do svojho ďalšieho projektu. (beso74)

• - Juliu Condra a Marka Dacascosa natáčanie tak zblížilo, že sa o 3 roky neskôr, v roku 1998 zosobášili. (beso74)