Freeman - plačící drak

Crying Freeman

Plačúci drak

Akční / Krimi / Thriller

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 1995, 97 min

Pro znalce comicsové předlohy nic překvapujícího, jelikož film se jí drží poměrně důsledně. Comics je úžasný a kupodivu mnohem akčnější než film. Chápu, že tvůrci se obrazovou poetikou snažili předloze co nejvíce přiblížit, jenže comicsová zkratka se do filmu moc dobře nepřenáší. Přesto forma vítězí nad obsahem a já jsem si obrazy svým způsobem užil. Velmi dobrá hudba připomíná v jistých pasážích Vangelise, ale není to na škodu. Škoda ovšem je, že tvůrci nepřidali do soubojů rudé gejzíry tak, jak je známe z japonské a čínské klasiky, a proto bylo v tomto ohledu nutné počkat si až na Tarantinův Kill Bill. Zvláštní atmosféra snímku si zaslouží hvězdu navíc.(25.10.2017)

Triler so skvelým Dacascosom a slabým scenárom (veľa vecí rieši voice over). Bitiek je málo (v podste len jedna - finálna), strieľania veľa. Škoda, že prestrelky nie sú trochu lepšie natočené, film tak mohol viac vyťažiť zo svojho "woovského" potenciálu. Ale tú japonskú poetiku si určite zapamätáte...(11.3.2006)

Mám velmi ráda Gansův vizuál a režijní styl, jehož výrazná východní orientace mi vždycky byla ohromně sympatická. Mám velmi ráda Marka, ten je mi tuze sympatický od hlavy až k patě. Přesto to nebylo úplně ono. Crying Freeman není nejhorší film, ale odmítá přesvědčivě držet pokupě a měl být buď o hodinu delší, anebo (domnívám se) poněkud dějově přímočařejší.(18.8.2012)

V ČR nedoceněný špičkový akční film, oplývající úžasnou atmosférou, propletencem východní a západní kultury, nádhernými a dokonalými akčními scénami, intrikami a brutalitou. Marc Decascoss předvádí maximální výkon jak herecký, tak fyzický (v osobním životě je to špička v oblasti bojových umění), Tchéky Karyo je pak jako vždy naprosto bezkonkurenční záporák. Film má pomalejší výpravu a děj, ovšem vše se postupně a nezadržitelně blíží k úžasnému boji v japonském lesíku. Režisér Gans později dokázal, že opravdu umí, v případě zfilmované videohry "Silent Hill"...(7.12.2007)

Řemeslně velmi dobře zvládnutý akční film, na který mě nalákala jeho předloha. První díl mangy Kazuo Koikeho Crying Freeman: Plačící drak vydala v češtině CREW. P.S. Právě jsem dočetl poslední (pátý) svazek a taková přehlídka násilí spojeného se sexem v precizní kresbě R.Ikegamiho, to se hned tak nevidí.(27.8.2011)

• - Choreografii závěrečného souboje na meče vytvořili Christophe Gans a Mark Dacascos společně. (Othello)

• - Juliu Condra a Marka Dacascosa natáčanie tak zblížilo, že sa o 3 roky neskôr, v roku 1998 zosobášili. (beso74)

• - Film byl natočen podle manga komiksu „Crying Freeman“. Též vznikl na jeho motivy anime film Kuraingu furîman. (Othello)