Dobermann - válka gangů

Dobermann

Dobermann - vojna gangov

Akční / Krimi

Francie, 1997, 103 min

Mať štrnásť, Kounenovho DOBERMANNA - VOJNU GANGOV milujem. Takto, na staré pirátske kolená, už to ale také horúce nie je. No stále je tu charizmatický modrooký francúzsky démon Vincent Cassel, rovnako šialený inšpektor Tchéky Karyo a osobitý vizuálny štýl (podporený nekorektným scenárom). Ostré. Veľmi ostré. Ale na môj vkus je audiovizuálna stránka miestami až odpudivá.(21.11.2006)

Na francúczsky akčný drsňák je to celkom slušné. Postavy sú pekne vykreslené a herci zahrali nadpriemerne. Tchéky Karyo vie zahrať pekného hajzlíka a Cassel zase riadneho gangstera. Dej mohol byť viac dotiahnutý a obohatený o niake zvraty. Vizuálne je to na špičkovej úrovni vďaka zrejme veľmi drahým kamerám. Celkom slušný francúzsky pokus. 70%,(6.8.2007)

Je to blazniva, nekorektna a neskutocne zabavna akcna jednohubka, ktoru som si dal uz niekolkokrat a kedykolvek si ju dam znova. Ale nic svetoborne to nie je, takze pokial od toho nebudete vela ocakavat, tak sa dobre zabavite. Asi najlepsie na filme su herecke vykony charizmatickeho Cassela a psychopatickeho a neskutocne odporneho Karyoa. Ale ani ostatne sialene postavicky v zabavnosti za nimi nezaostavaju. 7/10.(23.10.2011)

Ano, dnes je již jiné století a loupení bank nejde tak okázale a gentlemansky, jak prezentovali třeba Butch a Sundance. Dnes, v době agresivnější, ale i elektronické a softwarové, pomůže jediné - větší ráže. Nejlépe raketomet s naváděnými střelami. Líbila se vám přestřelka ve filmu H.E.A.T.? A jste odkojeni pc hrami DOOM či QUAKE (já ne, i když jsem si je taky občas zahrál v době studií - jé, to byly časy....) a přitom máte rádi filmy, které majií spád od počátku do konce a nevadí vám fandit raději drsnému charismatickému zločinci, než jestě drsnější policejní svini (i když ji výborně hraje Tchéky Karyo)? Tohle je film pro vás. Jste-li ale hlava vylízaná, která umí jen krmit svého pitbulla nebo něco podobného (psy mám ale rád), myslet bicákem a pérem a střílet po ostatních kuličkovou pistolkou, tak tenhle film není pro vás, coby vzor. Není ani o psech, spíš o drsnejch chlápcích a rázných akčních scénách. Avšak pozor - jde o perfektně natočené akční odlehčení, (o různá poselství se stará fůra jiných filmů) navíc s výborným hereckým obsazením - i když hlavní roli měly přeci jen ty zbraně.(30.9.2005)

• SeanLSD

Francúzska reakcia na všetky aktuálne trendy (Rodriguez s Tarantinom, BAD BOYS, Hongkong) aj Luca Bessona pod taktovkou psychedelického Holanďana ma kedysi úplne odpálil svojou preštylizovanosťou, cynizmom a feťáckou optikou, v podstate je to ale nezmyselný (a dramaturgicky ťažko nezvládnutý) videoklipový mišmaš, v ktorom sa Cassel nijak zvlášť nepredviedol (a niet sa čo diviť, keď všetky vedľajšie postavy majú viac priestoru než on sám) a z ktorého dlhodobo vyčnieva iba nehorázne psychotická kreácia Tchékyho Karya, lebo taký zvrhlo ostrý fašistický zmrd na strane polície sa snáď inde ani neobjavil...(25.9.2015)