Zvíře

• Francie La Bête (více)

Velmi volná adaptace klasického příběhu Kráska a zvíře v době svého uvedení šokovala snad po celém světě. Francouzské kritika film okamžitě označila za žánr erotické fantazie. Příběh je poměrně je jednoduchý: Markýz se rozhodne oženit svého postiženého syna s bohatou Američankou. Ta je již od svého příjezdu přitahována olbřímím penisem koně pářícího se na místním statku. Pravé zoofilní orgie vypukají až ve snu, avšak začnou přetékat i do reality. Borowzcyk ironizuje nadutost církve, poukazuje na plíživé nebezpečí pederastrie mezi kněžími a vůbec odhaluje celou řadu tabuizovaných sexuálních praktik. Jako asi většina režisérových celovečerních erotických filmů i tento má pečlivý prolog založený více na rozhovorech než na ději plném zvratů. Nicméně po zhruba čtyřecetipěti minutách se divácká trpělivost zúročí ve scénách vyplněných zvířecím spermatem, tryskajícím v ponuré a chladné atmosféře porozpadlého šlechtického sídla. Walerian Borowczyk se narodil v Polsku v roce 1923 a zemřel v Paříži v roce 2006. Byl všetranným umělcem. André Breton označil jeho představivost za neuvěřitelně pronikavou, čehož příkladem je i Zvíře. Tento snímek se stal zajímavým pro devianty stejně jako pro cudné intelektuály. (Festival otrlého diváka)

Slasher

'Markýz se rozhodne oženit svého postiženého syna s bohatou Američankou. Ta je již od svého příjezdu přitahována olbřímím penisem koně pářícího se na místním statku. Pravé zoofilní orgie vypukají až ve snu, avšak začnou přetékat i do reality.' (otrlydivak.cz) Taková trošku groteskní zvrhlost, ale nečekejte nic extra pobuřujícího. Témat zoofilie se to dotýká jen lehce, i když dojde na celkem tvrdé scény nadrženého zvířete (nadpřirozeného, ne skutečného) a nějaké šlechtické paničky. Tyhle scény měly velký potenciál být šokující, ale nejsou, jelikož jsou značně odlehčeny. Takže docela zábavná taškařice a i když hlavní náplní filmu je snaha markýze oženit svého syna a ne nějaké orgie, dá se na to celé v pohodě koukat. ()

Trellíno

Freud by s tim měl možná sice opravdu velký problémy, ale já se po pěti pivech v natřískanym kině bavil královsky. :-) ()

darkrobyk

Nejdůležitější je oženit syna a zachránit tak zámek před zchátráním. Konverzační drama lehce prokládané erotikou, zdá se, veškeré umění na zámku se točilo okolo sexu, se postupně přehoupne ve fantazijní příběh svedené markýzy. Poslední čtvrtina je výživná. Ač film obsahuje do určité míry explicitní scény, nejedná se o pornografii. Borowczyk nešetří ani prohnilou církev, ani degenerující šlechtu. Neušetřen nezůstává nikdo, takže i sluha je vyveden, chtěl jsem napsat černě, ale lepší by bylo asi jako prospěchář, co si bere víc, než dostává. Kráska a zvíře zde má nejblíže k původní francouzské pohádce, nikoliv k upravené verzi, jak ji známe třeba od W. Disneye. Jako většina režisérových filmů je i tenhle především pro okrajové publikum. 3,5* ()

nunka

Myslím, že aj sám pán Freud by mal problém s analýzou sna, v ktorom odporná zvieracia ohava uspokojuje v lesíku náhodne vyskytujúcu sa slečnu. Herecké výkony v tomto prípade ani nemožno hodnotiť, keďže sa to celé malo tváriť ako erotický úlet. aj keď sa mi to v podstate ani trochu nepáčilo, hodnotim hlavne odvahu a herecké výrazové prostriedky the beast... ()

pornogrind

Kdo překousne(pro někoho možná nezáživný) hodinový tlachání bude odměněn. Aneb kdo si počká ten se dočká. V tomhle případě je to variace na Krásku a zvíře s lehce perverzními sexuálními hrátkami s vyvrcholením(doslova).Věřím, že se najdou i tací, kteří to nazvou zvráceným pornem. Líbilo se mi jak už napsal filmový kolega darkrobyk, že Walerian Borowczyk Borowczyk nešetří ani prohnilou církev, ani degenerující šlechtu. Neušetřen nezůstává nikdo. I proto ty slabší 4hvězdy dám. ()

Campbell

Sakra co bylo zase tohle prvních 5 minut koukám na koňský penis, pak koukám na přírodu a dál už nevím, nějaký barvy nějací lidé, nějaké jebání. Pro mě se jedná o šílenou nepochopitelnou nudu. Nikdy víc. ()

jojinecko

Už úvodná vcelku detailná scéna súložiacich koňov naznacila, že The Beast nebude "obyčajný film":) Príbeh v podstate nie je dôležitý, snád niekto v tom vidí nejakú filozofiu a inotaj. Podla mňa Borowczyk chcel najmä a predovšetkým šokovat a v tomto smere sú podstatné snové pasáže o tom ako príšera nahána ženskú po lese a následné scény oscilujúce medzi pornom a zoofíliou:))) Must see pre všetkých úchylov, perverzákov, zvrátených dekadentných umelcov, prípadne fanúšikov Johna Watersa. Už som si myslel, že som vo filme videl všetko, The Beast ma kruto presvedčil o opaku! Zaujímalo by ma, či sa toto vôbec (aspoň scenzúrované) niekedy dostalo do kín a ak hej,tak by som fest chcel vidieť reakcie divákov!:))) ()

Xeelee

[Festival otrlého diváka 2008] Kráska a zvíře ve velmi netradičním pojetí. Borowzcyk je sice katolík, ale zásadně nesouhlasí s chováním církevních hodnostářů. V jeho dílech se největší zvěrstvo děje vždy s požehnáním církve. ()

Cushing

Bizarérie a pochybná erotika, jinak jedno z povedenějších (protože humorných) filmových zpracování tématu potlačeného libida a variace na pohádku Krásku a zvíře, u nás jen o trochu více pohádkově (ale ne o moc, prostě famózně) zpracovanou v Panně a netvorovi Jurajem Herzem. Kopulující koně jsou na pohled dost strašní a podle mého soudu se do filmu nehodí, zato nadržená, prýštícím semenem slynoucí chlupatá příšera, co po lese honí frustrovanou slečnu, ta je moc roztomilá a inspirativní, jen tak dál! Borowczyk byl divnej pták, a škoda, že neudělal víc filmů jako Behind the Convent Walls. ()

Bobik9

Skutečně je to film pouze pro otrlé diváky. Kdy film začínal, ale člověk viděl první scény, tak mi bylo skoro na blití a byl jsem opravdu zděšen, co to je za kousek. Naštěstí se to potom trošku zklidnilo a další "drsnější" scény působily spíše komicky a rozhodně ne tolik nechutně. Pravdou je, že nevím jestli jsem plně pochopil, co tím chtěl autor říci, ale musím uznat, že film docela rychle utekl aniž bych se u něj vyloženě nudil. Mělo to i jakýsi děj, který dával trošku smysl a mělo to docela zajímavé charaktery postav. Především pan farář byl opravdu děsivou postavičkou. Borowczyk je jednoznačně magor, ale zase bych to s tímhle neviděl tak černě. ()

Arkanoid odpad!

Zvuky akoby pingpongu a erdžanie koní. Začína sa citátom od Voltairea, keďže je to francúzsky film, a zvieracím pornom. Asi majiteľ s rukou v sadre kopulujúce kone so záujmom sleduje. Úvodný dialóg starých pánov je nudný, rovnako aj celý úvod cestovania a prípravy na dôležitú zmenu v rodine. Z interiéru poteší snáď len ornamenty okolo zrkadla pred koncom prvej hodiny. Kochanie sa prírodou tu nestačí, keď nedokáže zaujať žiadna postava. Na scénu prichádzajú anglické paničky, domáca slečinka si to rozdáva s čiernym sluhom a dej sa nehýbe. Miestny kňaz udržiava s miništrantmi viac než vrúcny vzťah. Spomienka na beštiu, ktorá sa prisníva budúcej neveste, je nemá a podporená klavírnou hudbou. Ovce sa plašia veľmi nedôveryhodne, jahňa bez príčiny uteká do lesa a panička za ním, napriek tomu, že počuje rev beštie. Maska beštie je hanba aj pre 10. roky 20. storočia. Všetko je trúfalé, ale kde je tomu pointa či komplexnosť, sa už povedať nedá. Slabota v deji, postavách aj podstatnej maske a sex s beštiou príliš hraný. Na čsfd si čítam aj porovnanie filmu s Johnom Watersom. Od neho mám skúsenosť len s Pink Flamingos, ktorý bol myslím omnoho poburúcejší a bavil ma, ale toto nie. ()

bolan

Po 45 minutách naprosté nudy přijde konečně něco, z čeho má člověk který se považuje za přiměřeně normálního divný pocit. Zjistíme, že soulož se zvířetem je vlastně docela fajn. ()

Miroslav.Zac

Trochu "exotičtejší" film někde mezi erotikou a soft pornem, který možná někdo ocení pro jeho "umělecké kvality" ale já na Pornhubu viděl lepší a o dost kratší videa. Ztráta času ()