Hranice

The Border

Hranica

Drama / Krimi

USA, 1982, 109 min

Nedá se nic dělat, ale tenhle film stojí a padá na Jackovi a Harveyovi. The Border na mě působil jako mírně nadprůměrný americký snímek ve své době, kde problém mexických imigrantů je dobrý námět na filmové zpracování (a v dnešní době vůbec), v mnoha směrech to bylo naprosto věrohodné, například co se zkorumpovanosti týká, tak to rozhodně. Jo jo, tam musí frčet obchody. Ale na druhou stranu ta linie s Mexičankou a jejím dítětem byla trochu naivní a to můj celkový dojem nahlodalo. Harveye jsem viděla už po několikáté za sebou v dost nevděčné roli, asi má toho holomka v kukadlech. Takže oba kluci byli fajn, vy jste to hodili o stupínek nahoru s odřenýma ušima.(22.3.2016)

Charlie Smith (Nicholson) se stěhuje s manželkou k mexickým hranicím v Texasu, aby si ženuška mohla zařídit dvojdomek snů a on se přidává k místním pohraničářům. Jeho nový parťák Cat (Keitel) tak trošku vydělává bokem a Charlie si musí ujasnit, kde jsou mimo hranic mexických taky hranice lidskosti. Mňo. Tak by to nějak bylo. Režisér Tony Richardson (držitel Oscara, který zemřel na AIDS za necelých deset let po tomhle filmu) má své světlé i ty trošku nezvládnuté chvilky. Čekal jsem něco vy stylu Země Policajtů s pořádnou přestřelkou na konci. Bohužel právě střílení je Richardsonova slabá stránka a některé hlavní akce jsou krátké a působí vtipně. Situace utečenců a nahlédnutí do života amerických pohraničářů i se vší korupcí je zajímavá, a když k tomu připočteme správňáka Jacka balancujícího na hraně spravedlnosti, vychází to suma sumárum na 80% :-)(22.4.2008)

Solidní příběh s westernovým základem. Nicholson s Keitlem film táhnou. Problematika mexických přeběhlíků je vylíčená docela věrně a přesvědčivě, ale nejvíc emě bavila manželka Nicholsona, takovou kravku aby člověk pohledal, včetně její kámošky. To mít doma to je na kuli do hlavy. Jedinou vadou snad je, že by mohla být více vtažena matka s dítětem do děje a více prostoru ve filmu pro ni.(19.3.2009)

Prý western současnosti, a já když nad tím přemýšlím, tak těm, kdo to napsal dám docela za pravdu. To prostředí do sebe něco má, a když se k tomu připočte Jack Nicholson, tak je o kvalitní film zaděláno, no ne? Sice zde nehraje záporáka, a psychopata prvního řádu, tady stojí spíše na straně dobra ale i tak mu to kvalitně mele od pusy a rád se na něj kdykoliv v jakémkoli filmu znova podívám. Dle mého filmi možná má až moc nízké hodnocení, drsný sice je, ale kus pravdy na tom všem asi taky bude. Jen mi je jasný, že na tom bude část nepartrná, protože zbytek je Hollywoodskej blaf, který má za účel šokovat diváka a to se mu docela solidně razantním způsobem daří. Jen mě během filmu napadlo že Nicholson mohl spíš hrát toho záporáka, asi by byla větší legrace, na druhou stranu Harvey Keitel se toho všeho zhostil dobře a tak jsem po skončení filmu nemohl být jinak než spokojený, opravduse na to moc příjemně kouká.(23.3.2009)

Charlie je normální chlap, trochu nesmělý a spíš zamlklý, který na imigračním oddělení dělá, co musí. Ostatně ani neví, co by měl dělat jiného. Peněz moc nevydělá a doma mu sedí manipulující žena, znuděná, povrchní a lačná „skutečného“ života, jehož si na předměstí L. A. moc neužije. Když se spolu přestěhují do El Pasa, Charlie vidí „své“ imigranty takříkajíc přímo u zdroje a může nahlížet na jejich nuzné živobytí zblízka. Vidí, ostatně věděl to vždycky, že jsou to obyčejní lidé s mnoha problémy a nelehkým údělem. Charlie je skromný a rozumný člověk, ale snaha uspokojit nešťastnou a rozhazovačnou ženu jej přiměje přistoupit na zdánlivě neškodnou levárnu, která nikoho nic nestojí a přitom může leckomu (včetně Charlieho) prospět. Potom se ukáže, že všechno je sice relativní, ale když čertovi podáš prst, začne chtít celou ruku. Charlie má rád svůj (vnitřní) klid a když dojde k hranici, za kterou už nemůže v rámci jeho zachování jít, vzepře se a začne dělat, co musí.       Hranice patří k snímkům, jež dovedou velmi neokázalou formou navodit atmosféru, která na diváka dýchá. V tomto případě dýchá vedrem a prachem texaské pouště, dusnem a prázdnem krajiny i mezilidských vztahů. Věci často nejsou takové, jaké se zdají být (což mimo jiné naznačuje i volba herců, když Keitel hraje zápornou postavu a Nicholson kladnou). Příběh není komplikovaný, to ale v tomto případě není na škodu, protože to co poskytuje i tak stačí k přemýšlení. Hranice nenabízí velkolepou podívanou, ani strhující napětí - jako drama osamělého strážce zákona však do značné míry plní všechno, co slibuje. 75 %.(9.7.2010)

• - V původním scénáři neměla postava Marii (Elpidia Carrillo) vůbec promluvit. (Terva)

• - O své písni "The Line" prohlásil Bruce Springsteen, že byla inspirována tímto filmem. (Terva)

• - Úvodní scénky ze zemětřesení byly natočeny v Guatemale. Dále se natáčelo v amerických městech El Paso a Los Angeles. (Terva)