Reklama

Reklama

Orlí pero. Nezapomenutelný příběh o souboji bílého lovce Pikea (Martin Sheen) a indiánského válečníka z kmene Kiowů Bílého Býka (Sam Waterston) o ušlechtilého bílého hřebce, který patřil náčelníkovi z kmene Komančů. Oba soupeři vše podřizují svému přání získat neuvěřitelně rychlého koně a jsou ochotni mu přinést nejvyšší oběti. Napínavý děj se odehrává v nádherných divokých kaňonech a pláních Nového Mexika a je koncipován v duchu starých obrazů s indiány, pádícími stády bizonů a divokých mustangů. Flm patří ke klasice tohoto žánru (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

Akana 

všechny recenze uživatele

Zápolení dvou mužů - bělocha a Indiána - , kteří si oba rádi přihnou a oba si cení jednoho vyjímečného koně víc než peníze a ženský. Sympaticky neukecaný, komornější western, který staví na příběhu, míň už na detailech. Hlavně ztvárnění Indiánů vyloženě evropskými typy mi trochu vadilo. Myslím, že v roce 79 se už taková maličkost dala ošetřit líp. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Nostalgická vzpomínka na dobu, kdy Indiány ještě hráli běloši v parukách, nebo jugoslávští cikáni (Vinnetouovky a indiánky s Gojko Mitićem Made in DDR). Tenhle zajímavý western jsem viděl jako malý kluk s tátou v kině a některé jeho detaily se mi nevím proč výrazně zapsaly do paměti až dodnes (mrtvá žába v otrávené vodě, šíp s křišťálovým hrotem, značkování (malování) koně po indiánsku i jiné). Po víc než třiceti letech jsem si ho pustil znovu a jsem opět divácky potěšen - jednoduchý ale dobrý příběh, dobří herci (a rád jsem viděl mladého Harveyho Keitela), i trocha nechtěného humoru (to když dá na konci Estevez/Sheen jednoznačně přednost kobyle před ženskou). Až na toho bělocha v paruce... ()

Reklama

StaryMech 

všechny recenze uživatele

V díle režiséra Harveyho, v němž pokud vím převažují psychologická dramata nesená dialogy, se "Orlí křídlo" (v české distribuci ztitěrněné, nejspíš jen setrvačností jisté tradice, na "Orlí pero") vyjímá jako náhodný úkrok. Pochváleno budiž toto ukročení ! Průběžně zábavný i poučný film obšťastní diváka mimo jiné malebnou širokoúhlou kamerou (ne ovšem na českém DVD, kde byl obraz oříznut), hezkou hudbou a Samem Waterstonem coby válečníkem kmene Kiowa (věru odvážné obsazení !). Lze jej pokládat za western, i když mnohem spíš je jakousi etnograficko-historicko-psychologicko-filosofickou alegorií o střetávání a prolínání kultur. Kdykoli se dívám na závěr "Orlího křídla", vybaví se mi poslední záběry jiného mimořádného díla - debutu Harveyho krajana Ridleyho Scotta "Soupeři". Oba filmy mají ostatně víc společného, než by se na první pohled mohlo zdát. ()

cure 

všechny recenze uživatele

NIkdy nezabudnem na scénu, keď sa unavený beloch, ktorý práve vlastní bieleho koňa ide napiť k jazeru a z neho naňho vyskočí indiánsky náčelník. Úžasná scéna. Celý film je veľmi dobre natočení "súboj" dvoch mužov rozličných kultúr o jedného vzácneho koňa. Veľmi som v tedy fandil tomu náčelníkovi. Tento film radím u mňa vo svojom žánri v tom 5. Dávam 90% s vierou, že ho snáď ešte niekedy uvidím. ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Film o mužské vášni. Viděl jsem ho poprvé možná před třiceti lety a dodnes si při novém vidění vybavil mnohé scény. Souboj, ve kterém není podstatné, kdo je běloch a kdo indián a ve kterém vlastně není definovaný kladný hrdina. Oba hlavní charaktery jsou něčím zajímavé, pochopitelné a v určitých chvílích i obdivuhodné. Muži, kteří nad zlatem, majetkem a ženami upřednostní koně. ■ S odstupem mi vrtá hlavou, kde se čistokrevný arabský kůň vzal na americkomexické prérii. ()

Zajímavosti (1)

  • Film se natáčel v okolí Duranga v Mexiku. Režisér Anthony Harvey uvedl: „Hledali jsme pustou krajinu. Film je o osamělosti a lidech, kteří spolu nekomunikují. Nechtěli jsme romantické západy slunce, ale spíše černou a hrozivou oblohu.“ (Jirka_Šč)

Reklama

Reklama