Temné lesy

Temné lesy

Dark Woods

Horor / Mysteriózní / Thriller / Dobrodružný

Norsko, 2003, 85 min

Tesil jsem se na paradni horor a nakonec to zas tak extra nebylo. Film pusobi krapet lacine a amatersky, nicmene jelikoz se celej odehrava v lesich, kde je jen rybnik, chata a vsude okolo lesy, dost to dodava na atmosfere. Ze zacatku je fakt solidni, clovek ceka, kdy uz to pride a je napnutej, jenze kdyz furt nic a neni se ceho bat, tak zacne atmosfera upadat. Pak pride zaverecna ctvrthodinka, ktera je slusne atmosfericka, nicmene vrazdy nijak napadity nejsou a odhaleni, kdo to zabiji, je dost ubohy. Jeste bych pochvalil herce, ktery hrajou naprosto prirozene a civilne, zadny ze by behali a rvali. Celkove se jedna o zajimavej film s dobrou atmosferou, ale ze bych se nak bal, to zas ne.(22.3.2008)

Další norský horor, který nepostrádá kvalitu. Stejně jako jeho předchůdci, které jsem prozatím z této země viděl: Cold Prey 1 a 2, Rovdyr, Mrtvý Sníh. Film staví na hutné atmosféře a neznámých hercích, tím pádem horor lehce působí reálně. Největší zápor filmu je rozvleklé tempo. Posledních 15 minut ovšem výborných. 7+/10*(14.1.2010)

Něčím osobitý, ale neuspokojilo. Prakticky celý se to odehraje v chatě u jezera někde v norských lesích, kam přijede šéf podivín a s ním čtveřice jeho podřízených. Bohužel, hodina z těch 80 minut pouze lehce znepokojuje, aniž by to na potřebnou úroveň zábavy doplnila atmosféra nebo dostatek dění. Prostě je toho málo. A konec už konečně hororuje, ale ne tak, aby vykompenzoval celé to poloprázdno předtím. VILLMARK s sebou nese pár strašidelných lesních momentů (svícení baterkou a la BLAIR WITCH PROJECT), očekávání neznámé hrozby a hezkou přírodu, ale to ostatní (včetně postav, krve je jen minimum) dává podle mě jen na průměr.(18.10.2009)

Je to celkom dobrý horor, z nórskej produkcie. Má zaujímavý príbeh, ktorý síce nedokáže zaujať až tak ako by mohol, ale bez problémov sa nań pozerá, takže ani nuda tu nehrozí. Nie je to film typu akcia od začiatku do konca, ale skôr sa snaží vyvolať pocit, že niečo nie je v poriadku. A tiež tu dobre funguje to, že divák nevie, kto je zabijakom, či niekto z hlavných hrdinov alebo niekto úplne iný. Veľkou nevýhodou filmu je podľa mńa neprítomnosť hororovej atmosféry, ktorá pritom najlepšie funguje práve v lese, tak aj preto si myslím, že režisér neodviedol moc dobrú prácu. A tiež mi tu chýba ten pocit, ked´ sú hlavní hrdinovia daleko od civilizácie a chcú sa vrátiť späť, ale niekto alebo niečo im v tom chce zabrániť, tak v tomto filme som to vôbec necítil. Ale musím pochváliť poslednú tretinu, ktorá je dobre napínavá. Koniec síce nie je šokujúci, ale je aspoń zaujímavý. Tak ako som už spomínal, na tento film sa úplne bez problémov pozerá, takže neurazí, ale podľa mńa sa z tohto námetu dalo získať podstatne viac. Objektívna kvalita filmu-65%, film sa páči mne na 60%.(4.3.2009)

VILLMARK je dobrý film. To určite. O vrahovi v lese. Nečakajte však tuctovú vyvražďovačku v štýle HALLOWEEN alebo FRIDAY THE 13TH. Síce nechápem logiku v deji (film som videl v nórštine s angl. tit.), partia štyroch nádejných reportérov sa vydala do chatky v lese stráviť nejaký čas (niekoľko dní), dobrovoľne a zároveň na silu z tade nesmú odýsť, aby si ich 5 člen výpravy - starší pán mohol zobrať k sebe do týmu. Pri love na nejaké zviera resp. ryby, dvaja členovia nájdu pri rieke opustený stan aj s mŕtvolou ženy, ponorenou v rieke a priviazanej lanom k brehu. Postarší pán však prikáže aby sa o tom ďalší členovia nedozvedeli a predsa len počkali v chate do kým majú, veď tej žene aj tak tých pár dní nepomôže. A tak sa ten najnespokojnejší vydá na cestu cez les smerom k autu kde je aj jeho mobil a možnože tam bude aj nejaký signál... aspoň tak to vyzerá. Príjemne rozohraná hra v ktorej neviete či vrahom je niekto z nich, alebo niečo z lesa, no a čo ten opustený stan? Dej sa odohráva v podmanivom lese, všetko je solídne natočené a tak film pripomenie hlavne EVIL DEAD na ktorý aj priamo odkazuje (chatka v lese, starý magnetofón). A pritom vrah má solídnu históriu a keby to natočili amíci a keby k tomu vzniklo pokračovanie mohol by z toho vzniknúť pokračovateľ MICHAELA MYERSA alebo JASONA VORHEESE. Takto je to neamerický film a tým pádom aj dosť iný... zaujímavý. A tak keď najdete v lese stan aj so šatami na šnúre, určite si ich neobliekajte. Mohlo by vás to stáť život. A to nehovorím o zapískaní... potom zdrhajte kade ľahšie.(18.5.2005)

• - Snímek byl v roce 2003 nominován na Amanda Awards v kategoriích nejlepší film a nejlepší herec, o což se zasloužil Kristoffer Joner. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Lucemburku v roce 2004 pak film vyhrál cenu Grand Prize of European Fantasy Film in Silver - Special Mention. (Cheeker)

• - Natáčelo se v okolí Kaupangeru v Norsku. (Cheeker)