Piano

• Austrálie The Piano (více)

Snímek Piano byl jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1993. Překvapil kritiku i diváky originálním ztvárněním tématu milostného trojúhelníku. Příběh, inspirovaný dobovými fotografiemi a záměrně upomínající na tvorbu Emily Brontëové a Emily Dickinsonové, se odehrává na Novém Zélandu v roce 1870, v období končících střetů Britů s domorodými Maory. Sem, do nehostinného prostředí bělošských osadníků přijíždí z Anglie za novým mužem němá Ada s nemanželskou dcerkou Florou. Přiváží s sebou milovaný klavír, bez nějž nemůže existovat. Zvláštní, uzavřená a oduševnělá žena se neshodne se svým obchodnickým manželem Stewartem, postupně však podléhá jemnému nátlaku jiného muže… Campionová citlivě a vyzrále pracuje se všemi složkami filmového vyprávění, přičemž klade důraz na neobvyklou atmosféru. Příroda je vůči bílým osadníkům krajně nepřátelská, neustále prší a všude je spousta bahna. Moře je stále bouřlivé, husté stromy jsou jen obtížně prostupné. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou nejednoznačné a jejich charaktery obtížně definovatelné. (Česká televize)

Sidonka

Němá, poněkud zvláštní, do většinové společnosti nezapadající a svéhlavá žena Ada odjíždí se svou nemanželskou dcerou, na doporučení svých rodičů, pro něž je obtížná svojí nepřizpůsobivostí, na kouzelný Nový Zéland, do země s divukrásnou přírodou, v níž nechybí ani maorští domorodci, aby se provdala za farmáře. Manžel se s ní dlouho nedokáže naladit na jednu vlnovou frekvenci, jejich "krevní skupiny" jsou příliš odlišné. Ada má blíže k sousedovi, který se do komplikované ženy dokáže lépe vcítit, což demonstruje už jedna z úvodních scén. Budoucí manžel jen zklamaně poznamená: "Je příliš malá, myslel jsem, že bude vyšší. To přede vším.," A soused Baines ho opravuje vhodnější, empatičtější poznámkou: " Je jí zima a je z dlouhé cesty unavená." Není se co divit že časem mezi nimi vzniká vášnivý milenecký vztah, o který pragmatický manžel zůstává ochuzen.-- Hlavní roli zde hraje piáno, které je( kromě znakové řeči, jíž druzí lidé spíše neovládají) pro Adu jedinou komunikací se světem. Je i zvukovým vyjádřením kladných i záporných myšlenek, úvah, rozumov.pochodů, citů, je řečí o rozpoložení duše, vyjadřuje tím štěstí, uvolnění, je její nedílnou až tělesnou součástí. Pro manžela je piáno jen bezcenným kouskem, vždyť kdo by se s tak těžkou věcí vláčel do kopce, hustě prostlého divočinou? --- Kouzelná je dcerka Flóra, která není žádný andílek, dokáže být pěkně protivná je trochu rozmazlená a umí si i prostořece prosadit svojí. Přesto zůstává roztomilou, obyčejnou rošťačkou, která tlumočí ostatním to, co její matka ostatním lidem říká. Flóra se svým dětským tancem a poskakováním na pobřeží (nebo jinými kousky) mi připomněla vlastní dětství. Charismatické děvčátko Anna Paquin byla za svojí přesvědčivě a přirozeně ztvárněnou dětskou roli právem oceněna Oskarem. --- A k samotnému dvojakému konci? Sladký konec filmu před samotnými titulky si zjevně vymohli producenti a režisérka a scénáristka v jedné osobě, J.Campion s tím zjevně nesouhlasila (drama vypadá, že končí, obrazovka zčerná a postava se přestane hýbat. Pak naběhne "druhý film, svojí naivitou až demonstrativně odfláknutý, kdy Ada zdánlivě dosáhla svého šťastného rodinného života a vrátila se jí mluvená řeč). Ano, film ve skutečnosti končí tragičtěji a asi o čtyři minuty dříve před titulky, protože ten nepřesvědčivej vnucenej pozitivní producentský konec sráží dílo na červenou knihovnu. "Piano je pokažené. Stalo se něco, co nemělo, něco nezvratně chybí." Tvrdohlavá Ada,řídící se osobitou logikou, snad v uvědomění morálního prohřešku nebo z bolesti nad ztrátou jedné klávesnice a prstu,co na něho hrál, z bolesti nad ztrátou své v přeneseném smyslu slova "druhé řeči" již ztrácí chuť k dalšímu životu a klesá ke dnu, do mořského ticha bez vášní, dilemat, do klidu, uvázaná lanem ke své zátěži i radosti zároveň, pianu, jímž žila a vyjadřovala se podrážděnými i vznešenými tóny ke světu. - Musím pochválit i hudbu (Michael Nyman).--- P.S. zajímavá recenze a úvaha nad tímto romantickým dramatem od uživatele Mortaka). () (méně) (více)

Orlau32

Film je nádherný, zajímavý, dojemný, ale rozhodně mě neurážel svým sexem. Nějak to tam patřilo, protože chemická reakce těl je v některých situacích neúprosná. Všechny 4 hvězdy: HOLLY HUNTER,HARVEY KEITEL,SAM NEILL,ANNA PAQUIN byly vynikající. Absolutně žádná nuda. Zasloužené 3 Oscary. ()

Freemind

Dokonalá symbióza obsahu a stylu, vzácná ukázka filmu, který dokáže být citlivý i syrový zároveň. Novozélandská příroda je už sama o sobě dostatečně surreální, a tak vytváří skvělé prostředí pro příběh, který je také tancem kontrastů - vášně a rozumu, špíny a čistoty, krásy a znetvoření. Úžas. ()

kaylin

Taková trochu jiná romance. Nemluvící - pouze z vlastní vůle - žena se přesouvá na druhou stranu zeměkoule, aby zde poznala, jak také může vypadat láska. Harvey Keitel, Holly Hunter, Anna Paquin a samozřejmě i Sam Neill v naprosto skvělých rolích, které gradují příběh, který rozhodně není pěkný, ale silný ano. ()

René.girl

Zvlášní, úchylné, úžasné, hluboké a fascinující. Film, který není jako žádný jiný, který jsem zatím viděla. Začátek a vlastně i prostředek filmu mě vůbec nenadchnul. Stále jsem si opakovala, co to je příšerně divný film a těšila se až skončí, ale konec mi naprosto vzal dech a otočil můj názor na film o 360 stupňů. Anna Paquin je naprosto dokonalá a stejně tak Holly Hunter. Už díky jejich bravurním hereckým výkonům, stojí film za vidění. 80% ()

L_O_U_S

Žárlivost a láska nemusejí jít vůbec ruku v ruce. Film natočený v době, kdy zasmušilé klavírní preludování ještě nebylo klišé. (868., 15. XII. 2013) ()

runner85

Tento film treba hodnotiť s viacerých uhlov. Ono je to hlavne vnútorný boj hlavnej predstaviteľky, či už stým, že je nemá alebo s patrialcharným svetom. Celkovo sa mi obe mužské postavy zdali negatívne a najviac sa mi páčila tá jej dcéra ... hudobne takmer dokonalé ! ... ale dosť smutný film, a do veľkej miery negatívny ... ()

Skip

Výborná kamera a krásná hudba jsou hlavní devizou tohoto filmu. K tomu ještě jedinečný herecký výkon Holly Hunterové, které zdatně sekundovali ostatní. Nakonec to možná trochu srazil konec, který bych si představoval méně "sladký". Ale celkově vzato, krásný divácký zážitek. ()

Vědma

Zvláštní film. Po skončení jsem nevěděla, co mi na něm vlastně vadilo. Až můj syn to vystihl naprosto přesně. Nebyla tam žádná postava, kterou bych si oblíbila. Myslela jsem, že budu hlavní hrdince fandit, a že to bude příběh velké lásky. Hlavní hrdinku jsem si neoblíbila ani omylem a žádnou lásku jsem neviděla. Vlastně ano, ale ani lásku k dceři ani k muži, ale k pianu a hudbě. Všichni se chovali tak nějak divně jinak než bych mohla pochopit. Deprese. Přesto, hudba byla nádherná, herci hráli moc dobře, Sama Neilla mám ráda a konec byl zajímavý a nečekaný, scéna s potopeným klavírem úžasná. Jako by ta rána sekerou všechno změnila k lepšímu. Divné, dobře natočené, ale už to asi nechci vidět znovu. ()

Hamaradža

Dobrý komentár by Matty. Nepravdepodobné scenáristické konštrukty a zvraty, v područí melodramatického tvorcovského konceptu, bránia stopercentnej katarzii. 9/10 ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1992 - Zlatá Palma (spolu s filmom "Ba wang bie ji"), Najlepšia herečka (Holly Hunter) ◘◘◘◘ nebyť krásnej hudby minimalistu Nymana, krásnej Holly Hunter, rozkošne "drzej" Anne Paquin, nádherných novozálanských exteriérov ešte krajšie zosnímaných Stuartom Dryburghom a symbolického "oslobodenia sa" hlavnej hrdinky v závere filmu.....naozaj neviem či by ma toto dielo až tak silno zasiahlo :)) ()

Mikarda

Prostředí bylo vybráno skvěle, doplněno bylo přenádhernou a nezapomenutelnou hudbou a k hereckému obsazení - Holly nepotřebuje slova k vyjádření všech svých emocí a věřila jsem jí každý sebemenší pohyb, ocenění si rozhodně zasloužila; Harvey a zoufalství a později chtíč v jeho očích bylo uvěřitelné a jeho herecký výkon se mi velmi zamlouval; Sama moc nemusím, vždy když hraje kladnou postavu, tak z něj mám špatný pocit a moc mu to nevěřím, no tady hrál zmateného zvláštního muže a poprvé se mi jeho herecký výkon líbil; a třešní na dortu byla Anna, scény, kdy se vztekala, příjemně uvolňovaly atmosféru. Snímek je opravdu působivý a i přes němotu hlavní postavy k nám silně promlouvá. Ráda se na něj podívám znovu. ()

Huntelaar

Z příběhu zaškatulkovaném do růžové knihovny se díky režii a hereckým výkonům ústřední čtveřice vyklubalo výborné drama, které si plně zaslouží veškeré ovace a ocenění. ()

jezurka42

Moc jsem se na tento film těšila. No a vlastně mě neuvěřitelně zklamal. Hudba úžasná, herecké výkony také skvělé, příroda nádherná, ale prostě mi tam něco nesedělo. Ten film není špatný, ale určitě není pro mě... ()

Scylla

Krásné prostředí, relativně jednoduchý příběh, úchvatná hudba (a když říkám úchvatná... tak myslim opravdu dechberoucí). Mým problémem byla (ostatně jak už se tak stává) přílišná očekávání (zamilovala jsem si ústřední skladbu a rozhodla se, že film s takovou hudbou musim vidět!). Filmu se nedají upřít silné momenty, ale asi na mě ta atmosféra nezapůsobila tak, jak měla. Postavy byly na můj vkus málo propracované, až ploché. Trochu kratší stopáž by taky neuškodila. Tenhle film se na mě minul účinkem, třeba budete mít víc štěstí. (p.s. když už romantiku v nezkrotné přírodě, za doby kolonizace, vřele doporučuju Terrence Malicka a jeho http://www.csfd.cz/film/188291-new-world-the/.) ()

easaque

Vyjímečná hudba, krásné ale drsné prostředí, stejně jako lidi, kteří tam žijí. Romantické drama, které většině způsobí slzný vodopád. Silné a působivé, přesto je to jen o jednom. Dobrá zkouška pro cyniky, pro zjištění odolnosti vúči emocím ;-) Slabší 4* [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

mrksik

Scéna s morským koníkom ma rozplakala. Vôbec prvý krát som pri filme plakal len pre jeho krásu a dokonalú estetiku. Celý film vžitý a prežitý, emocionálne na kolotoči, rovnako ako hrdinovia ... erotická scéna (dá sa tak nazvať?) bola to najvzrušujúcejšie, čo môžeme vo filme vidieť. ()

Martin741

Reziserka Jane Campion takto konecne natocila vrchol svojej tvorby. Kostra pribehu je jednoducha - belosske osady na Novom zelande a stret s domorodcami - kmen Maori. Vidno, ze reziserka si dala na filme zalezat, napokon  aj financne to bol super zarobok  95 % ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami