farfalla

Dělník Pasquale Picone se na veřejném zasedání městské rady, kde je přítomna také jeho manželka a děti, na protest poleje benzínem a zapálí se. Okamžitě přijede sanitka, odveze ho a od té chvíle je Pasquale nezvěstný. Jeho manželka Luciella se ho vydá hledat do nemocnic. Tam se seznámí se Salvatorem Cannavacciuolem, který si vydělává tím, že zařizuje věci pro druhé. Ujme se také tohto případu. Zjistí, že heslem 'posílá mě Picone' se mu všude otevírají dveře a vytuší nevídané výdělky. Zmizelý Pasquale zjevně vedl dvojitý nebo i trojitý život. V těch dalších životech se podílel na vydírání, ilegálních sázkách, výrobě pyrotechniky pro výpalníky, prodeji drog. Možná byl členem camorry. Salvatore posbírá od různých lidí spoustu peněz, které ale dává také Lucielle a dětem. Salvatore si však všimne, že kombinéza, kterou nosil Pasquale, jakože do práce, je podložená nehořlavou vrstvou. Je tedy celkem možné, že nezemřel, ale svoje demonstrativní upálení použil jenom na ukončení svého oficiálního rodinného života. Když se Salvatore vydá na cestu za informacemi o Pasqualem, dostaneme se s ním na různá místa v Neapoli, kam se bežný návštěvník města nepodívá. S každým novým dobrodružstvým Salvatore sestupuje hlouběji a hlouběji do podsvětí města, fyzického i morálního. Vidíme, jak se lidé bez zaměstnání a bez pomoci státu snaží přežít a daří se jim to za pomoci symbiózy s dalšími stejně postiženými lidmi, vyděděnci z toho světa nahoře. Tato komedie na vysoké úrovni je vlastně obžalobou sociálního systému v Itálii. ()