Komunistický agent, který se zdárně uchytil u troubovitě důvěřivých amerických tajných služeb, to přesto nemá snadné, hrozí mu odhalení, ale přesto zachraňuje českého vědce, kterého chtěli zlí imperialisté unést. Prý to měl být psychologický portrét rozvědčíka, vystaveného silným stresům, ale přesto přesvědčeného o své pravdě... Dnes z toho všeho zůstala nezamýšlená parodie s mnoha dobrými herci, kteří se v takové zhůvěřilosti uvolili účinkovat. (oficiální text distributora)

dobytek

Tak tohle je fakt hodně podivnej film. Většina děje se odehrává kdesi v baru v západnim Berlíně, kde se scházej samý agenti a plánujou tam nějaký supertajný akce. Jinak je to nechtěná komedie, na který mě nejvíc ze všeho zaujalo to, že se v Istanbulu vůbec nenatáčelo. Ještě je docela zajímavý herecký obsazení, ale to je opravdu asi tak všechno. Další z řady zcela zapomenutejch hovadin, který můžete vidět jedině na kanálu CS Film... ()

Tosim odpad!

Jako...na tohle lidé dobrovolně chodili do kina? Vždyť i hlavním propagandistům a žroutům socialismu muselo být jasné, že tahle další z nud k posrání udělá jen medvědí službu. Třetí hvězdičku za posledních pětadvacet minut filmu, jak tady psal honajz? Snad sekund, ne? Každému je asi jasné, že reálná práce tajných služeb je jiná, než jak popisuje jakýkoliv snímek od Jamese Bonda až po Ethana Hunta, ale i unylost je oproti tomuhle veledílu akční. Odpad jak vyšitej. ()

Ej Hlemýžď

Možná jste si ve filmu povšimli poněkud exotické barové zpěvačky Giselle. Byla začátkem 70. let nějakou dobu v Československu, párkrát byla vidět v několika našich filmech a TV inscenacích, byl o ní, tuším, natočen i TV pořad s jejími písničkami. Jmenovala se Minerva Daly, pocházela snad z Venezuely, to nevím přesně, ale zpívala docela dobře. ()

Wacoslav1

Jestliže Vladimír Čech v padesátých a šedesátých letech jakž takž uměl a pobavil zábavnou rádoby akční agitkou Expres z Norimberka, nebo řemeslně slušnou sérií Alibi, tak tady padnul do nevýrazné normalizační šedi první poloviny sedmdesátých let. Je to strašně nudné a užvaněné podobně jako většina filmů s tímto podtextem a z této doby, a napínavé nebo nedej bože špionážní to fakt není. No a co je nejhorší, že to nefunguje ani v té rovině zábavné a nezamýšlené parodie jak tu hlásá oficiální text distributora.20% ()

LiVentura

Novější a zcela nudná a nepřesvědčivá verze Transitu Carlsbad, kde se odehrávají špiónské hry.!! Ten Lukavský snad svým her.projevem něco předvede, ale ostatní se kolem točí jako nějaká... ()

Big Bear

Tak nějak jsem si myslel, že z nomalizačních filmů filmů týkajících se politiky případně špionáže jsem už skoro viděl vše. Tyhle filmy mne baví, jdu po nich jak jezevčík po lišce... stejně jako jiné normalizační kousky řešící nešvary své doby a nebo naopak v rámci normalizace neřešící vůbec nic. Tenhle film mi unikl snad proto, že žánrově je skryt pod ,,krimi''. Je to však pecka a člověk se u toho dobře pobaví. Nevím jak k němu dnes přistupují herci v něm hrající (ti co ještě žijí) tehdy je ale asi natáčení muselo bavit, protože se většina filmu odehrává v západním Berlíně, tehdy v NSR a tedy pro nás na nedostižném západě. V rozděleném městě se to pochopitelně hemžií agenty. Češi tam mají dva. Krásnou a sakra mazanou děvu (Rapaičová) a filozofujícího agenta ,,Mirka Dušína'' Lukavského. Ten je infiltrován do CIA o čemž zcela blbá CIA samozřejmě nemá tušení. Ta jej má za spolehlivého agenta a klapne - li další důležitá mise, čeká jej americký pas, povýšení a cesta do Států. To mu osobně slibuje plukovník CIA, který má na starosti tuto část Evropy a který přilétá linkou PANAM do Berlína osobně koordinovat únos českého občana. Je to vědec, který má letět na konferenci do Istambulu. Únos je pečlivě naplánován, ovšem pochopitelně díky agentu STB Lukavském se věci pro CIA nemile zvrtnou. Myslím, že si zde mohu dovolit SPOILER! Lukavský nejen zabrání únosu agenta, ale odveze ho do Prahy. To ale není vše. Zařídí, aby celá únosová skupina CIA byla zatčena a zpráskaný plukovník se vrací do USA s ostudou a hrůzou co na tuhle akci řekne velení v Langley. Nakonec se stihne oženit s krásnou českou agentkou...Je škoda, že během filmu ještě nepřevedl přes přechod nevidomého a ze Sprévy nevytáhl topící se štěňátko... Pak by to bylo komplet! Film nenabízí jen akční zápletky, honičky, předávání informací mezi jednotlivými zpravodajskými službami USA a NSR, případně přeprodej informací od bývalého britského agenta Cupáka atd... nabízí i pohled do čisté duše českého agenta, který je unaven neustálou přetvářkou, že je někdo jiný, životem v cizí hnusné západní zemi a snad i strachem, že jednoho dne bude lapen...Jak jen by rád žil normální život, život každého z nás.. On však musí plnit úkoly a střežit klid naší země z nepřátelského území hnusných kapitalistů. S tím vším se nám Lukavský svěří a diváku jej je v té chvíli líto a musí uznat, že služba agenta STB v řadách CIA ve West Germany nebyla jednoduchá! Chudák agent kapitán rozvědčík Minařík! Jestlipak se mu také stýskalo po Praze když připravoval bombu ve Svobodné Evropě? Aby český divák viděl, že západ je opravdu zhýralý a dekadentní při jednom rozhovoru v baru uvidí dokonce striptýz, což v naší upjaté socialistické a zaprděné republice muselo zvednout ze židle nejednoho soudruha. (myslím z hlediska necudnosti snímku :-) ! Vždyť jen jaké bylo haló když v Ženě za pultem soudružka Śvorcová po milostné scéně se soudruhem Haničincem (kterou bohudík neukazovali) ukázala odhalené ramínko (bohudík jen to). Těch dopisů a korespondečních lístků soudružek o necudnosti snímku co tehdy obdržela ČST.. ! Proti tomuto je tento snímek porno. Naštěstí celkové sdělení filmu je takové, že tohle by si asi nikdo netroufl zakázat! Občan díky tomu věděl, že se nad jeho bezpečností bdí nejen na hranicích, ale i za nimi... A že jej případně v Istambulu, nebo někde jinde nikdo neunese. jednak proto, že CIA jsou amatérští dementi a jednak proto, že snad všude někde tam bdí nějaký Lukavský nad řádem a klidem socialistického světa. --- Toliko k zápletce. Film sám není vůbec akční ani napínavý a tak nějak nudně plyne podobně jako díl White Links coby jeden z dílů Honzíka Zemanů... Každopádně pro fajnšmekry nutnost vidět! Dvě ampule drogy! * * () (méně) (více)

Crocuta

Franta "Krakonoš" Peterka coby agent CIA Lino Torrance, aneb jak si naši normalizační filmaři představovali zákulisí tajných služeb a dekadentní život "na druhé straně" vůbec. Scéna se striptýzem hravě strčí do kapsy i pověstné Bílé linky :-D . ()

honajz

Nakonec za těch posledních cca 25 minut tři slaboučké hvězdy dám. Ale celkově je to velmi naivní špionážní pokus rutinéra Čecha, který se snaží společně s kameramanem chudičkou výpravou, častými nicneříkajícími detaily, využitím záběrů z dobových cestopisných dokumentů, dokonce Lírem jakožto tureckým taxikářem vzbudit dojem, že se opravdu nacházíme v Istanbulu, a z Německa tam máme asi dvacetkrát záběry jedné ulice přes den, v noci, se stejnými auty a jedním autobusem... Ale budiž, nebyly peníze natočit vše v zahraničí, a asi ani tehdejší státní zájem. Víc mi vadí filmařské chyby jako skoro padesátiminutová expozice, podtitulky (přitom šlo napsat jen jednou, že všichni v Německu jsou agenti CIA a stačilo by), špatně vykreslené charaktery a velmi chatrně podané intriky. K zápletce tak dojde až po hodině a čtvrt a díky statečnému českému agentovi, deset let v utajení, vyřešena během chvilky. Navíc mu vše hraje do ruky - kolega agent nemá nic jiného na práci, než mu včas nevědomky vysypat, odkud by mohl hrozit problém, turečtí celníci dají na v podstatě anonymní hlášku neznámého muže, náhoda na náhodu. Hraje zde přitom plejáda českých herců, ale vlastně nakonec nemají moc co hrát, snad s výjimkou Cupáka, Lukavského a krásné Rapaičové. Zita Kabátová jako kadeřnice, drsné! Chudáci Peterka (tvař se drsně), Velen (tvař se jako drsný německý polda), Přeučil (tvař se vyjeveně) a další, kteří se skutečně jen nějak tváří, skoro ani nepromluví a nebýt tu, děj jede i bez nich. Čech podle mne neumí natočit dobrý film, s jedinou výjimkou prvního Alibi. Jo, a ta zpěvačka, to by stálo za větší rozbor, kde se vzala a jak a proč se objevovala v českých filmech. Btw - že ve filmu nezaznělo, proč chtějí vlastně toho českého vědce unést? ()

SOLOM.

Nejsmutnější na tom je, že se člověk dívá na špionážní drama a nejlepší na celém filmu je hudební doprovod…To je k zamyšlení! Než se člověk probere všema těmi špióny – kdo je kdo, kdo s kým peče a proti komu, je víc jak polovina filmu v prdeli a vy už stejně nevíte, jak to bylo na začátku. Sem tam se uskuteční nějaká ta „kruto přísná naháněčka, nebo sledování“ u které málem usnete, abyste se dočkali „nervy drásajícího finále v letištní hale“ – no ty vole, to si dělali snad prdel. Neskutečné množství dialogů, téměř nulová akce, velké množství známých tváří a hlavně NUDA… ()

vypravěč

Ubohý pokus o špionážní drama, které uvádí do světa plného agentů, v němž se divák neobejde bez okamžitého ztotožnění každé objevivší se postavy. Bez vtipu, bez nápadu, bez nadsázky, zato s dvojitou porcí bezobsažných řečí a omšelých póz, tak vyprchává samovolně děj zasazený do mdle snímaných rádoby exotických reálií západního velkoměsta. Dokázal-li Lukavský své schematické postavě vlít do papírových žil trochu krve, osvětlil tak jen marnost všeho ostatního. ()

slunicko2

Svět špiónů v reálně-socialistickém podání. 1) Tak to zase jednou dali českoslovenští rozvědčíci svým americkým a západoněmeckým protivníkům pěkně na frak. To víte..._____ 2) Důvěrně známá miniaturní hala pražského ruzyňského letiště za socialismu si bez uzardění zahrála svou kolegyni v Istanbulu, honičky (lépe řečeno jízdy autem) se konaly v Rostocku a jinde v NDR, no a do Západního Berlína tehdy pustili jenom kameramana na několik hodin na pár ilustračních záběrů (ty istanbulské vypadají spíše jako převzaté z cestopisného dokumentu). Ušetřilo se a minimalizoval počet možných emigrantů z řad filmového štábu._____ 3) Vskutku hodnotný film. Dá se na něj dívat i dnes. ()

dyfur

....s odstupom času sa mi to nezdá až tak zlé.Ani mi to nie je už na smiech....ako kedysi.Vcelku: -dá sa-.Speváčka Minerva Daly zaujímavá i pesničky celkom dobré-žiaľ nenašiel som na nete o nej skoro nič....Všetci herci boli pre mňa ok až na slovenskú herečku Idu Rapaičovú,ktorá je možno charakterná herečka,ale ako špionka a ešte k tomu ako milenka agenta ....no to ani náhodou-to už ozaj nikto tam v Čechách nebol lepší....? nerozumiem tomu obsadeniu...Film hodnotím ako priemer. ()

zette

Celkem by me zajimalo, jak divaci u nas v dobe sveho vzniku tento film prijali?! Namet je atraktivni, stejne jako destinace (na tu dobu), kde se dej filmu odehrava. Zpracovani ale pokulhava, sice to ma nejakou atmosferu, behem celeho filmu se ale moc nedeje, coz je u kriminalniho dramatu zasadni problem. Dialogy take nic moc a mnozstvi postav nedaji vyniknout ani zadnemu herci. Jsem rad, ze jsem film videl, uz ho ale vyhledavat nebudu. ()

farmnf

Krásná rozšafná komedie o tom jak velmi prozíravý a chladnokrevný agent Lukavský a je to agent dvojitý, rozbourá celou jednu sekci CIA. Potom tam jen stínali hlavy, i Růžek to odsral. Ida Rapaičová je sice jenom jednoduchá agentka ale zato tak vychcaná, že zblbne nejen CIA ale i západoberlínskou kriminální službu. Nejhorší ale je Cupák, to je totiž starý anglický agent o kterém to ví celý Berlín (tj. West and East) ale i Praha a pochopitelně známý spermatik Raoul Schránil v rozvědce. Langmiler je nejen agentem ale taky veleznámým únoscem a proto si ho najala CIA, komouši si najímají jen ty čestné s čistým rejstříkem. No tenhle film je vážně taková píčovina, že vám to mohu jen doporučit. A abych nezapomněl na agenta krakonoše Peterku, ten lítá po Istambulu v čepici a v zimáku a fotí na co příjde, kdo jste byli v Istambulu pochopíte, že by tam i 20. prosince s Peterky lilo jak z konve. ()

pytlik...

To jsem takhle jednou musel večer umývat nádobí a pustil jsem si k tomu televizi, abych si tuto nikterak zábavnou činnost nějak zpestřil. Jaká byla moje radost, když jsem zjistil, že dávají „Akci v Istanbulu“, která podle svého názvu slibovala dramatickou podívanou pro tvrdé chlapy, tedy přesně to, co potřebovala má duše pošramocená vykonáváním oné podřadné práce vhodné leda tak pro ženy. V duchu jsem se smířil s tím, že budu od nádobí často odskakovat, abych shlédl ty časté akční scény. No jo, ale uplynulo deset minut, uplynulo čtvrt hodiny, pak půl, a já jsem nemusel odběhnout ani jednou. Vlastně jednou jo, páč jsem se chtěl přesvědčit, zda mám skutečně puštěnou televizi, neb ten nepřetržitý proud poklidných mono- a dialogů spíše připomínal rozhlasovou hru. No zkrátka jsem poslouchal ty zajímavé debaty a najednou mi přišlo to umývání nádobí jako činnost strašně vzrušující a nedoceněná. Ono se to nezdá, ale je to velice tvůrčí práce – člověk vytvoří ze špinavého čisté, může na odkapávači vytvořit z talířů a příborů všelijaké složité sestavy, stavby, kam se hrabe lego. Když tak člověk loví rukou v zakalené vodě ve dřezu, může si představovat, že je slavný archeolog a se vzrušením čekat, jaký poklad vytáhne… No zkrátka ani nevím, jak ten film nakonec dopadl. ()