Vraždy v ulici Morgue (TV film)

• Česko

Vraždy na Rue Morgue

The Murders in the Rue Morgue

Vraždy v ulici Morgue

Krimi / Mysteriózní / Horor

USA, 1986, 89 min

Jeannot Szwarc

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

David Epstein

Del Acevedo

Kostýmy:

Christiane Coste
  • Anthony

Mám rád klasické detektivky a proto jsem se na tento film těšil. Knihu jsem kdysi četl a tak řešení pro mě nebylo překvapením, problém byl ale jinde. Film je neskutečně nevýrazný, televiznost z něj přímo čiší. Nejvíc jsem byl nalákán jménem pana Scotta, očekával jsem charismatického detektiva - to mám v těchto tradičních detektivkách nejraději a viděl jsem místo toho zcela nezajímavou mdlou postavu, Scottovi navíc ještě hodně podkopával nohy nepodařený dabing. No nic - jdu se dívat na dalšího Columba, ten má charismatu na rozdávání:))(5.8.2005)

• Campbell

Tak tohle zklamalo ze 2 důvodů. První byl že povídka od takového velikána je zpracována hnusně televizně a druhá věc co mě zklamala byl režisér. Reýisér co natočil kvalitní Bug a Čelisti 2 natočil naprosto průměrný thriller který mě ničím nezaujal, možná tak obsazením mladého Kilmera, ale jinak je to nudná detektivka a slabá předělávka skvělé povídky.(8.2.2013)

• Elví

Jak už to tak v mnoha, nechci říct, že ve všech případech bývá, zase se kniha co do kvality naprosto nedá srovnat s filmovým zpracováním. Režisér zřejmě vůbec nemínil aspoň trošku zachovat formu a myšlenku původního literárního díla E. A Poea, postavu geniálního analytika nahradil detektivem ve výslužbě, přidal "nezbytný" milostný motiv a známé herce a snad si myslel, že to klapne.(7.10.2005)

No na televizni film to spatne nebylo. I kdyz to vypada jako nejakej dil Sherlocka Holmese, tak to nema tak promakany vysetrovani. Sice je to ze zacatku napinavy, ale vypatrani kdo je vrah a jak se dostal do domu je docela debilni. Co se povedlo jsou kulisy, a i herci nejsou nejhorsi. Prekvapil me Val Kilmer, kterej je fakt dobrej, ale George C. Scott misty docela prehrava a je takovej nevyraznej. Je fajn, ze vrah neni zadnej normalni clovek, ale to se dalo cekat, kdyz to je podle Poea. Ale na druhou stranu, by ten vrah moh bejt lepsi. Jelikoz jsem necet predlohu, tak jsem byl docela spokojenej, ale nic extra to neni.(5.8.2005)

• Šandík

Neuvěřitelná slabota! Velmi konfekční výprava, mizerná režie, zcela překroucený příběh, do něhož měli tvůrci potřebu vklínit jak ufňukatou lovestory tak zhrzeného policistu a jeho neschopného představeného. Proč jsou probůh nápisy na ulicích z větší části v angličtině? Proč scéna, která v knize trvá zlomky vteřin probíhá ve filmu dobrou minutu a je tak statická, že by u ní nudou usla i moje babička? Kam se podělo všechno napětí s nímž mistr hororu E. A. Poe nakládal tak odzbrojujícím způsobem? Proč v průběhu vyšetřování kamera nezprostředkuje nejzásadnější Dupinovy postřehy a musíme se o nich dozvědět až později z vyprávění? Proč atmosféra filmu vůbec neodpovídá Paříži poloviny 19. století? Použít Lautrecův plakát, ktrý vznikl o půlsoletí později? Žádný problém! Elektrické světlo? Žádný problém! Nebo, že by tak intenzivní světlo vzniklo působením petrolejových a plynových lamp? Vím, vzhledem k s celkové zpackanosti už vlastně marginalita... Naprosto zbytečný film, který nezachrání sem tam i docela slušné herecké výkony... Od filmového zpracování povídky, která byla nejen první skutečnou detektivkou světa, ale především vůbec předurčila a vlastně vytvořila základní pravidla tohoto žánru bych čekal rozhodně daleko zajímavější výsledek. Černobílé televizní zpracování ČST ze sedmdesátých let je o mnoho lepší... Celkový dojem: 35%(4.1.2012)