Hellsing (TV seriál)

Herushingu

Hellsing

Animovaný / Akční / Drama / Horor

Japonsko, 2001, 13x23 min

Alucart je prastarej zapšklej upír, znechucenej (ne)životem a tím, jak nemůže najít protivníka, se kterým by změřil síly. Na ksichtě se mu nastálo usadil pekelný škleb, ze kterého není nikdy poznat jestli se směje, nebo má problém s nervama. Má svoje zvrhlé ideály pro které je ochoten nasadit život (většinou cizí) a není to zrovna klaďas, ale má stylové brýle, záhrobní humor a zuby tak pevné, že si s nima může natahovat svoji gigantickou pistoli vyrobenou ze stříbrného kříž. Anime s hudebním doprovodem na který se nezapomíná.(16.3.2009)

Začněme nejprve stručným nástinem příběhu a prostředí: Upíři existují, jak už to tak bývá, od středověku, kdy se kníže Vlad III. řečený Drákula odvrátil od křesťanské víry a stal se prvním nemrtvým živícím se lidskou krví. Od té doby se upíři množí a ohrožují nic netušící lidstvo... ale stejně jako oni jsou potomci prvního upíra, i potomci prvního bojovníka proti upírům stále existují a stále proti nim bojují – konkrétně tedy Lady Integra Hellsing a její polooficiální Organizace Hellsing následující rozkazy samotné Anglické královny. Jí z neznámých důvodů pomáhá i tajemný upír Alucard* a jeho čerstvě nemrtvá chráněnka Victoria Ceras, jejímž pohledem také divák sleduje vyprávění. _A teď už k samotné televizní sérii: Vzhledem k tomu jak velké popularitě se Hellsing těší, jsem od něj podle předsudku „Co je mainstreamově oblíbené, to nemůže být skutečně dobré.“ nečekal nic výrazně zajímavého... ale byl jsem velmi mile překvapen - jde totiž o vynikající anime, které na upírský žánr není akční parodií jak by se zprvu zdálo, ale je jeho velmi kvalitní součástí, která ho obohacuje dosti zajímavými prvky a vyznačuje se jak zajímavou audiovizuální estetikou, tak i velmi solidní atmosférou. _Nejdůležitější, samozřejmě, je v něm samotné prostředí Organizace, působící v Británii nahlížené prizmatem typicky japonského vnímání, které zpočátku může působit až parodicky a směšně, obzvláště co se fanatického vzývání Královny a anglikánské církve týče... ale přesto, parodií není. Naopak se postupem času stává svébytným světem s vcelku zajímavou mytologií a rozvrstvením na jednotlivé mocenské celky a zájmové skupiny. Výrazně se právě v něm odráží japonská fascinovanost západní kulturou a její historií a legendami, ať už samotným Drákulovským mýtem na kterém anime stojí, britským gentlemansky patetickým patriotismem či křesťanskou vírou s jejími jednotlivými církevními frakcemi a rozbroji mezi nimi. _Do něj pak poměrně smysluplně zapadají postavy, které ani v jednom případě nejsou vyloženě heroické a kladné, ale právě pro jejich odlišné charaktery a diskutabilní motivy a konání jsou zajímavé a, svým způsobem, i dosti sympatické. Právě jejich postupné poznávání je hlavním důvodem, proč seriál nabírá čím dál tím větší tempo a získává na napětí i přes fakt, že samotná zápletka příběhu (točící se kolem uměle vyráběných upírů a mírně nesouvislého pátrání po jejich zdroji) není zas tak zajímavá jak by mohla být a za hlubokomyslnou by se dala označit opravdu jen stěží. Naštěstí není „ústřední“ děj zdaleka tak důležitý jako jeho podhoubí vycházející z postav a jejich fikčního světa, a hlavně samotná narace a styl s jakým je tento celek vyprávěn. _Úpírské téma už jistě bylo zpracováno i lepšími způsoby, ale právě Hellsing ho zdařile kombinuje s mixem „britsko-japonského“ nazírání a s komiksovou estetikou, která je v jeho případě skutečně „cool“ i bez pejorativního nádechu a do očí bijící prvoplánovosti. Jen škoda nepříliš zajímavého děje a jisté nedotaženosti do konce co se některých motivů týče. 9/10(25.3.2010)

Upír jak má být, žádná přiblblá romantika, ani zbytečný sebeukájivý žvásty o ničem - jen brutální akce a krev ;) V tomhle žánru se obvykle nevyžívám, ale tohle je nejen těžce stylová a zábavná série, ale i celkem napínavá a má to i zajímavý příběh. Abych nezapomněla - skvělá hudba! Pro mě nejlepší anime série, co jsem zatím viděla.(30.5.2011)

V souboji obsahu a formy to forma obsahu natřela tak, že obsah utekl se schovat do kouta a odtud už jen smutně pomrkával boje se už dále do díla zapojit. Na obrazovce se tak děl našlápnutý vizuál a hudba vytvářející něco vyjímečného. Audiovizuální souznění je prostě tarantinovské. I když se děj odehrává v Londýně, je tu klasická anime se vším co k tomu náleží, tedy často nesmyslné a neadekvátní chování postav, infantilní momenty po citovém vypětí (který se tady na (ne)štěstí moc nekoná), zápletky, postavy a motivy které často nejsou nijak vysvětleny. Zajímavé je že tady žádná postava nemá základní instinkty, takže se zde zásadně neuhejbá a naopak se mi zdá že se zranění kvůli efektům vyhledávají. Dívat se poprvé na zmrtvýchvstání Alucarda za hurónského smíchu je zážitek, napotřetí už to začíná trochu nudit...(11.10.2011)

• Bachy

Říkali, ať to zkusím. Říkali, že tohle anime vezme i lidi, kteří anime jinak nemusí. Říkali, že se budu bavit. Lhali. Jedna stylová postava s úžasnou bouchačkou mi dokonalý zážitek nepřipravý. Už od prvního dílu jsem další pouštěl jen s tím, že se nemá odsuzovat hned a třeba si k Hellsingovi najdu cestu. Bohužel. Anime je stále země zapovězená.(9.1.2010)

• - Seriál byl premiérově uveden přibližně o šest let dříve než poslední díl mangy, která je seriálu předlohou. (Hem.m)

• - Dracula v seriálu používá své jméno obráceně, tedy Alucard. Důvodem je fakt, že v případě, že by někdo znal pravé jméno upíra, mohl by z něj vyhnat démona a vymítit jej. (Rimer545)

• - Zbraň ráže 30mm užívaná Victorií Seras (Fumiko Orikasa) se jmenuje Hallconnen, což je přesmyčka od vcelku výstižného slova hellcannon – pekelný kanón. (Mates2106)