Bylo čtvrt a bude půl

Československo, 1968, 94 min

Vladimír Čech

Jaroslav Dietl

Ivan Šlapeta

Michal Pavlata, Marie Drahokoupilová, Angelo Michajlov, Jarmila Gerlová, Zdeněk Dítě, Kateřina Macháčková, Helga Čočková, Marta Richterová, Saša Grossová, Naděžda Sobotková, Regina Kociánová, Jana Nikrleová, Milan Mach, Karolina Slunéčková, Gina Hašler, Karel Černoch, Vladislav Heráček, Jiří Lahoda, Václav Rákos, Josef Randák, Ivo Palec, Josef Beyvl, Zuzana Burianová, Jaroslav Vízner, Miroslav Horák, Stanislav Fišer, Jana Gýrová, Miroslav Homola, Josef Hlinomaz, Marie Durnová, Luděk Nekuda, Alena Pencová, Jitka Zelenková, Vlasta Kleinová, Jarmila Marešová, Josef Bek, Eva Bosáková, Rudolf Cortés, Ljuba Hermanová, Zdeněk Hess, Karla Chadimová, Eduard Kohout, Josef Zíma, D. Pelantová, Josef Král, Jaroslav Mareš, Rudolf Kudrnáč, Jiří Bažant, Pavel Carbol, Jaroslav Franta, František Čužna, Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Bedřich Beránek, Jaroslav Boťa, Jan Čapoun, Otto Kotýnek, Miroslav Koželuh, František Kryka, Richard Kubernát, Bedřich Kuník, Ladislav Pikart, Rudolf Rokl, Milan Ulrich, Pavel Vitoch, Vladimír Žižka, Zdeněk Prchlík, H. Fischer, J. Havlíček, Z. Homolka, V. Hora, V. Janoch, K. Jelínek, K. Jirsa, Jiří Najbert, M. Petr, M. Prchlík, P. Říčař, J. Secký, J. Smolík, M. Střihavka, Jaroslav Štěpnička, S. Vích, Zdeněk Marat, Pavel Kühn, Lubomír Pánek, Zdena Patrochová, Květoslav Rohleder, Věra Sattlerová, M. Bartošová, S. Kejmarová, F. Tichý, Josef Fajta, Ladislav Fialka, Jiří Kaftan, Zdeňka Kratochvílová, Ivan Lukeš, Richard Weber, Zuzana Dubská, Jiří Procházka, Milan Slepička, Eva Středová, M. Fišerová, Antonín Meisner, František Šeba, Adolf Šmíd, Marie Štědroňová, Zdeněk Týle, Blažena Vernerová, J. Hloucha, Darja Jurčíková, J. Ančerlová, J. Imramovský
  • KM Phoenix

Moc nechápu tak vysoké hodnocení (62%), předpokládám, že mnozí hodnotí ze sentimentu či nějaké nostalgie, ale tenhle (hudební) film opravdu není dobrý. Možná se někomu líbí hudební party, ale i u těch bych řekl, že se jedná většinou o průměr (a horší) a naprosto nejhorší je ta titulní "čtvrt a půlová". A také stejně jako již tu zmiňuje sator, tak naprosto nechápu důvod proč tam vlastně ten Pavlata hrál, když tam stejně tak mohl hrát i ten Neckář - film by to mohlo jenom těžko zhoršit.(22.3.2018)

Ten mladý kluk byl Michal Pavlata? Ten se za ty roky ale změnil. Václav Neckář má tak specifický hlasový projev, že bych musela být totálně hluchá,abych ho nedokázala rozeznat. Sebevědomí mladíčkovi rozhodně nechybělo. Vždycky mě více zajímalo to, co se děje v zákulísí divadla nebo kabaretu. Je to velmi atraktivní prostředí. Neckářem zpívaná písnička je pěkně vlezlá. Dlouho jsem se jí nemohla zbavit. Vrátit Pavlatu, Drahokoupilovou, Macháčkovou a Čočkovou zpátky na obrazovky. Neuškodilo by to.(29.11.2016)

• Radko

Pozor, budú spoilery. Ktosi tu píše, že ešte dlho po pozretí mu v hlave znelo: "bylo čtvrt a bude.." Hej aj mne, no túto pieseň som po skončení filmu úprimne znenávidel. A vlastne celý jalový film, ukazujúci akýsi socialistický konkurz a cestu k vysneným métam robotníka, ktorý spevom spyšnie ako páv. Napokon sa s pokorou vracia späť k mašine, za súcitného úsmevu ostatných. Takéto vtákoviny sa nakrúcali za normalizácie, ale ako vidieť, boli tu prvé lastovičky už v šesdesiatomôsmom.(27.11.2016)

Hudební film z osmašedesátého roku s Michalem Pavlatou v hlavní roli, v písních nahrazeného Vaškem Neckářem. Protože děj je velmi chudý, tak jsou písničky ten hlavní důvod proč se na film podívat. Ještě dlouho mi v hlavě znělo "Bylo čtvrt a bude půl..." Skvělé sólo má i představitel vedoucího kapely a zároveň autor hudby celého filmu Angelo Michailov v parodii na Louise Armstronga "Moskevské večery". To je opravdu zážitek. A Marii Drahokoupilové to tenkrát opravdu slušelo... Podle mě 70%(27.5.2009)

Název filmu – verš z písňového textu – věrně vystihuje jeho hlavní nedostatek: necelistvost, která není ani romantickým torzem ani účelně vystaveným fragmentem, ale jen planou snahou obsáhnout vše. Rozehrává se toho až přespříliš, aniž by to však spoluutvářelo celkový tvar: doba, lidé, mravnost, zábava se předkládají v epizodkách a skečích, mizejících v prázdnu klopotně prchavých obrazů... Vše se přitom otravně zdvíhaným prstem těch poučenějších v koloběhu provinční zábavy i „mistrů z Prahy“ mění v bezživotná schémata. A tak tedy snímek místy okouzluje dobovým koloritem - všedností podbarvenou donekonečna se opakujícími písněmi -, pod jehož postupnou tíží trne příběh, rovněž v dílčích pasážích zasahující, v okázalou moralitu, zesílenou strašlivým „herectvím“ páně Pavlaty. Snad by bývalo bylo vhodnější obsadit tuto roli nějakým skutečným amatérem, jimiž svět malých divadel šedesátých let oplýval (a byla mezi nimi řada schopných), a nebylo by pak ani nutné předabovat toto nevěrohodné pískle zcela nepřiléhavým slavným hlasem Václava Neckáře (jenž by tuto úlohu jistě také zvládl). Na druhou stranu bych vyzdvihl Michajlova, jenž je z celého severního „Apolla“ nejpřesvědčivější. I dík svým nedostatkům věrná stopa po jedné "zlaté" epoše.(1.8.2014)

• - Název filmu Bylo čtvrt a bude půl se shoduje s názvem známé písně Václava Neckáře. (M.B)

• - Natáčelo se v Liberci a Praze. Soutěž amatérských zpěváků se natáčela v pražské Lucerně. Divadlo Alfa, jak se jmenuje ve filmu, je ve skutečnosti divadlo F. X. Šaldy v Liberci. (M.B)