Bylo čtvrt a bude půl

Československo, 1968, 94 min

Vladimír Čech

Jaroslav Dietl

Ivan Šlapeta

Michal Pavlata, Marie Drahokoupilová, Angelo Michajlov, Jarmila Gerlová, Zdeněk Dítě, Kateřina Macháčková, Helga Čočková, Marta Richterová, Saša Grossová, Naděžda Sobotková, Regina Kociánová, Jana Nikrleová, Milan Mach, Karolina Slunéčková, Gina Hašler, Karel Černoch, Vladislav Heráček, Jiří Lahoda, Václav Rákos, Josef Randák, Ivo Palec, Josef Beyvl, Zuzana Burianová, Jaroslav Vízner, Miroslav Horák, Stanislav Fišer, Jana Gýrová, Miroslav Homola, Josef Hlinomaz, Marie Durnová, Luděk Nekuda, Alena Pencová, Jitka Zelenková, Vlasta Kleinová, Jarmila Marešová, Josef Bek, Eva Bosáková, Rudolf Cortés, Ljuba Hermanová, Zdeněk Hess, Karla Chadimová, Eduard Kohout, Josef Zíma, D. Pelantová, Josef Král, Jaroslav Mareš, Rudolf Kudrnáč, Jiří Bažant, Pavel Carbol, Jaroslav Franta, František Čužna, Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Bedřich Beránek, Jaroslav Boťa, Jan Čapoun, Otto Kotýnek, Miroslav Koželuh, František Kryka, Richard Kubernát, Bedřich Kuník, Ladislav Pikart, Rudolf Rokl, Milan Ulrich, Pavel Vitoch, Vladimír Žižka, Zdeněk Prchlík, H. Fischer, J. Havlíček, Z. Homolka, V. Hora, V. Janoch, K. Jelínek, K. Jirsa, Jiří Najbert, M. Petr, M. Prchlík, P. Říčař, J. Secký, J. Smolík, M. Střihavka, Jaroslav Štěpnička, S. Vích, Zdeněk Marat, Pavel Kühn, Lubomír Pánek, Zdena Patrochová, Květoslav Rohleder, Věra Sattlerová, M. Bartošová, S. Kejmarová, F. Tichý, Josef Fajta, Ladislav Fialka, Jiří Kaftan, Zdeňka Kratochvílová, Ivan Lukeš, Richard Weber, Zuzana Dubská, Jiří Procházka, Milan Slepička, Eva Středová, M. Fišerová, Antonín Meisner, František Šeba, Adolf Šmíd, Marie Štědroňová, Zdeněk Týle, Blažena Vernerová, J. Hloucha, Darja Jurčíková, J. Ančerlová, J. Imramovský

Název filmu – verš z písňového textu – věrně vystihuje jeho hlavní nedostatek: necelistvost, která není ani romantickým torzem ani účelně vystaveným fragmentem, ale jen planou snahou obsáhnout vše. Rozehrává se toho až přespříliš, aniž by to však spoluutvářelo celkový tvar: doba, lidé, mravnost, zábava se předkládají v epizodkách a skečích, mizejících v prázdnu klopotně prchavých obrazů... Vše se přitom otravně zdvíhaným prstem těch poučenějších v koloběhu provinční zábavy i „mistrů z Prahy“ mění v bezživotná schémata. A tak tedy snímek místy okouzluje dobovým koloritem - všedností podbarvenou donekonečna se opakujícími písněmi -, pod jehož postupnou tíží trne příběh, rovněž v dílčích pasážích zasahující, v okázalou moralitu, zesílenou strašlivým „herectvím“ páně Pavlaty. Snad by bývalo bylo vhodnější obsadit tuto roli nějakým skutečným amatérem, jimiž svět malých divadel šedesátých let oplýval (a byla mezi nimi řada schopných), a nebylo by pak ani nutné předabovat toto nevěrohodné pískle zcela nepřiléhavým slavným hlasem Václava Neckáře (jenž by tuto úlohu jistě také zvládl). Na druhou stranu bych vyzdvihl Michajlova, jenž je z celého severního „Apolla“ nejpřesvědčivější. I dík svým nedostatkům věrná stopa po jedné "zlaté" epoše.(1.8.2014)

Ten mladý kluk byl Michal Pavlata? Ten se za ty roky ale změnil. Václav Neckář má tak specifický hlasový projev, že bych musela být totálně hluchá,abych ho nedokázala rozeznat. Sebevědomí mladíčkovi rozhodně nechybělo. Vždycky mě více zajímalo to, co se děje v zákulísí divadla nebo kabaretu. Je to velmi atraktivní prostředí. Neckářem zpívaná písnička je pěkně vlezlá. Dlouho jsem se jí nemohla zbavit. Vrátit Pavlatu, Drahokoupilovou, Macháčkovou a Čočkovou zpátky na obrazovky. Neuškodilo by to.(29.11.2016)

• KM Phoenix

Moc nechápu tak vysoké hodnocení (62%), předpokládám, že mnozí hodnotí ze sentimentu či nějaké nostalgie, ale tenhle (hudební) film opravdu není dobrý. Možná se někomu líbí hudební party, ale i u těch bych řekl, že se jedná většinou o průměr (a horší) a naprosto nejhorší je ta titulní "čtvrt a půlová". A také stejně jako již tu zmiňuje sator, tak naprosto nechápu důvod proč tam vlastně ten Pavlata hrál, když tam stejně tak mohl hrát i ten Neckář - film by to mohlo jenom těžko zhoršit.(22.3.2018)

(2x) ,,To není žádný umění, imitovat někoho jiného." Tenhle hudební film s hlavní postavou zpěváka nevypráví tradiční příběh vzestupu a velké slávy, ale přínáší portrét tzv. rychlokvašného zpěváka, jenž ve velké konkurenci a zkouškách o důležitých rozhodnutích neobstál. Poprvé jsem film viděl ještě v dobách studia na střední škole, tenkrát i dnes mě upoutal pohled do zákulisí atmosféry malých hudebních divadel 60. let a hudba a písně skladatele Angelo Michajlova, taky je hodně zajímavé vidět tohoto slavného hudebníka civilně ve filmu v přímo autentické roli. Musím říct, že narozdíl od hlavní postavy Zikmunda se mi text písně Broď se řekou líbí, je o životě a krásnou výzvou do života :-) Také - tentokrát narozdíl od zdejších kolegů - mě oslovila i titulní píseň Bylo čtvrt a bude půl (mimochodem s vizuálně hodně zajímavým "videoklipem" z dílny černého divadla Alhambra), i když při šestém opakování začíná být fakt vlezlá... Žel, musím dát za pravdu, že mi taky zcela nesedělo obsazení Michala Pavlaty ve spojení s hlasem Václava Neckáře. Možná škoda, protože i přes občasná klopýtnutí a slabší místa jde o zajímavý snímek, který má co přinést. 80%(27.4.2018)

Film jsem si svého času pustil několikrát, nyní už bych u něho asi nevydržel. Je to taková "hra na soutěž superstar" koncem 60. let. Pro M. Pavlatu životní role, a pěkné kouknout se jak tehdy vypadal i Angelo Michajlov, jehož hudbu má stále dost lidí v oblibě a pouští si ji pro zpříjemnění všedního dne.(5.6.2011)

• - Název filmu Bylo čtvrt a bude půl se shoduje s názvem známé písně Václava Neckáře. (M.B)

• - Natáčelo se v Liberci a Praze. Soutěž amatérských zpěváků se natáčela v pražské Lucerně. Divadlo Alfa, jak se jmenuje ve filmu, je ve skutečnosti divadlo F. X. Šaldy v Liberci. (M.B)