Hon na Šakala

The Assignment

Honba na Šakala

Krimi / Drama / Thriller

Kanada, 1997, 110 min

Pred pár rokmi som na tento film náhodou narazil v televízii bez toho, aby som o ňom niekedy počul. Kvalitné herecké obsadenie a originálny námet sľubovali zaujímavý film, čo sa aj potvrdilo. Quinnova postava, ako dvojník známeho teroristu musel prejsť takým tréningom, že by ste ho nechceli absolvovať ani pri sľube, že by ste potom doživotne nemuseli nič robiť a mali štedro platenú doživotnú rentu. Obzvlášť by vás potešila diétna kúra s ovsenými vločkami. Ešte aj po rokoch mi je zle. Že vám to nakoniec začne liezť na mozog a váš charakter dostane poriadne zabrať, netreba ani dodávať. Rovnako zmieňovať osamelý život agentov.(16.7.2012)

Carlosove aka Šakalove neslávne slávne činy je asi celkom problém dostať na plátno v perfektom podaní, lebo ako tomuto, tak aj snímku s dvojicou Gere/Willis niečo chýba. Ak by som povedal, že tu je film pekne psychologicky vyložený (a teda aj herecky lepšie zvládnutý) a akčné scény mierne zaostávajú, tak v druhom je to presne naopak. Ale ten nedostatok nie je taký výrazný, aby klesol až do priemeru. Určite sa jedná o veľmi kvalitné spracovanie a Quinn je obrovský kus poctivého herca! 85%.(5.10.2007)

Šakal. Terorista, který se neštítí vůbec ničeho. Delší dobu po něm pase agent CIA Henry Fields (Donald Sutherland). Náhodou v americké armádě najde vojáka, který jako by Šakalovi z oka vypadl. Zrodí se tedy tajný plán. Vycvičit Annibala Ramireze (Aidan Quinn) na zabijáka, a poslat jej proti Šakalovi... První dvě třetiny filmu dost skvělé, hlavně trenink, který Annibal dostává. V poslední třetině se rozhodli scénaristé trošku zesložitit průhledný děj, ale kapku to překomlikovali.. Chvílema už vůbec není jasné, kdo je Šakal a kdo Annibal.. Škoda té poslední třetiny..(23.5.2004)

Nenápadný "televizní" film a příjemné překvapení. Scénář sice není úplně dokonalý (s reálným Carlosem nemá mnoho společného) a najdou se slabší místa, přesto má film spád a nenudí. Ale ten výcvik nebo razie KGB jsou celkem přitažený za uši. Perfektní je především přerod osobnosti Annibala Ramireze, který se přiblíží Carlosovi více než by chtěl. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, jelikož je to ale spíš TV film a i větší akční blbosti tu mají lepší hodnocení dávám --- == 70 % == --- .(24.3.2013)

„Jediní lidi, na kterých mi kdy záleželo, jsou ti, které jsem zabil“ Úplně první záběr jakoby měl odkazovat ke Kapsám plným dynamitu, které se rovněž dotýkaly tématu terorismu, ač na něj nahlížely z diametrálně odlišného úhlu. Následný titulek o tom, kde a ve které době se nacházíme mi pro změnu připomněl závěr knihy Den pro Šakala. Šakal je jedním z mnoha jmen mezinárodně hledaného teroristy Carlose a zrovna jej si český distributor poněkud nešťastně vybral také do názvu tohoto konvenčního, ač poutavým příběhem vybaveného thrilleru. Základní premisa je jasná a z jiných filmů moc dobře známá – máme tu nebezpečného parchanta, který musí být zlikvidován ať to stojí, co chce. A pak tady máme, což již nebývá tak časté, obyčejného manžela od rodiny (shodou okolností od námořnictva), který je k nerozeznání podobný člověku, jenž má být odejit na věčné časy. Po vytvoření plánu, kterak Carlose předhodit KGB (film se odehrává v 70. a 80. letech), musí nutně následovat otravné přemlouvání ke spolupráci (kéž by někdy někdo řekl „ne“ a film tím skončil). No a pak už tvůrci vyhradili slušný prostor pro to nejzajímavější, pro proměnu Annibala Ramireze (rozkošné jméno) v Carlose. Člověk by nevěřil, co všechno musí takový mezinárodně hledaný terorista ovládat… . Celkem mě zajímalo, jak si tvůrci poradí s psychologickým vykreslením jedné rozpolcené duše postupně ztrácející vlastní identitu a neustále řešící dilema, zda-li být spasitelem světa, či „jenom“ dobrým otcem. Po pravdě, moc se s tím nepářou a větší důležitost přikládají efektivním scénám z výcviku a následné akce. Moc pěkná, zvlášť v akčních scénách, je kamera (za kterou stál kromě samotného režiséra i nenápadný David Franco). Z herců odvádí svůj běžný standard a na důchod si přivydělávají Donald Sutherland a Ben Kingsley, trošku v jejich stínu pak zůstává Aidan Quinn v hlavní dvojroli. Chytrým tahem bylo neukázat nám skutečného teroristu bez paruky na moc dlouho (sotva pár vteřin), abychom mohli Annibala bez problému akceptovat jako kladného hrdinu. Carlose pak sice vidíme až v závěru (tedy, vidíme jej skoro pořád, akorát to není on :), ale přítomnost jeho osobnosti je jaksi patrna v celém filmu. Hon na Šakala je vydařenou thrillerovou jednohubkou, která příjemně rychle uteče. Asi vám nezahltí hlavu komplikovanými otázkami, ale přinejmenším jednu si stojí za to položit: jak by vypadal stejný film zasazený do současnosti, kdy je za potencionálního teroristu považovaný snad každý Arab? 70%(6.1.2008)