V září 1974 provedl známý terorista Carlos v Paříži další ze svých krutých a nelítostných atentátů, když hodil granát do kavárny plné lidí. O rok později vtrhl ve Vídni se skupinou dalších teroristů na konferenci zemí vyvážejících naftu. Požadoval dvacet milionů dolarů. Postarší agent CIA Henry Fields, který je doslova posedlý dopadením teroristy, je odhodlán zastřelit ho na letišti na vlastní pěst, nadřízený mu v tom však zabrání. O deset let později je v Jeruzalémě po delší honičce zatčen fotografující turista. Při výslechu, který vede zkušený agent Amos, vyjde najevo, že muž není Carlos, kterému je neuvěřitelně podobný, ale americký námořní kapitán Annibal Ramirez. Amos společně se svým americkým kolegou Fieldsem se Ramireze snaží přemluvit ke spolupráci na dopadení teroristy, milující manžel a otec dvou dětí to sice odmítne, ale neodbytný Fields mu nedá pokoj, dokud na spolupráci nepřistoupí. O měsíc později se Ramirez loučí s rodinou a vyplouvá na moře jako kapitán ponorky. Ve skutečnosti odjíždí tajně do Kanady, kde pod vedením Amose a Fieldse podstoupí tvrdý výcvik, aby se co nejvíce přiblížil svému nebezpečnému dvojníkovi. Fieldsův plán je přitom jednoduchý. Carlos je pod ochranou KGB, takže stačí, aby Sověti uvěřili, že terorista přešel na stranu Američanů a sami ho zlikvidují. Ramirez se tedy má jako Carlos setkat s vrahovou bývalou milenkou Agnieskou, a poté, až ho budou mít agenti KGB pod dohledem, nechat se vidět s agentem CIA. To by mělo stačit. Zdánlivě jednoduchý plán má však několik úskalí, a to nejen při výcviku, ale při samotné akci. Jeho první setkání s Agnieskou totiž překazí agenti francouzské tajné služby, kteří netuší, že jde o Carlosova dvojníka. O divoké přestřelce se dozví také skutečný Carlos, který najal japonského teroristu, aby zabil Agniesku, která spolupracuje s Francouzi. Také Ramirez se málem stane jeho obětí. To je však pouhý začátek všech potíží a nebezpečí, které na Ramireze čekají. (oficiální text distributora)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $540,063Tržby Celosvetovo $1,240,000║ na prekvapenie veľmi podarený video film, zo slušnými hereckými výkonmi a dejom ktorý neotrávi ale skôr strhne, film ktorý sa dá v určitom štýle označiť ako predchodca Jasona Bourna, /80%/ ()

monolog

Zajímavě zpracovaný kriminální thriller s příjemnými herci i jejich výkony a dějem, který za něco stojí a ne jako v Šakalovi s Brucem Willisem. Navíc ten výcvik, co hlavní hrdina dostal, je skvělej. Ten bych si dal říct, protože po něm by člověk opravdu mohl říct, že je na vrcholu schopností. Škoda, že u nás nejsou nějaký výcvikový tábory pro militantní jedince, jak v USA. Osobně se mi líbí víc ta část, kde ten výcvik dostává. Ostatní je už "jen" velice napínavá akce s několika zvraty. Takhle má vypadat opravdová akční kriminálka. Propracovanej scénář, dobří herci, zvrat na každém kroku a paranoia titulního hrdiny koukající z očí. Ale nemyslím si, že by speciální jednotka Komitětu Gosudarstvennoje Bezopasnosti vypadala jak zásahovka v Americe, to se jim přeci jen trošku nepodařilo. Přesto, nejlepší akční špionskej thriller posledních mnoha let. ()

Matty

„Jediní lidi, na kterých mi kdy záleželo, jsou ti, které jsem zabil“ Úplně první záběr jakoby měl odkazovat ke Kapsám plným dynamitu, které se rovněž dotýkaly tématu terorismu, ač na něj nahlížely z diametrálně odlišného úhlu. Následný titulek o tom, kde a ve které době se nacházíme mi pro změnu připomněl závěr knihy Den pro Šakala. Šakal je jedním z mnoha jmen mezinárodně hledaného teroristy Carlose a zrovna jej si český distributor poněkud nešťastně vybral také do názvu tohoto konvenčního, ač poutavým příběhem vybaveného thrilleru. Základní premisa je jasná a z jiných filmů moc dobře známá – máme tu nebezpečného parchanta, který musí být zlikvidován ať to stojí, co chce. A pak tady máme, což již nebývá tak časté, obyčejného manžela od rodiny (shodou okolností od námořnictva), který je k nerozeznání podobný člověku, jenž má být odejit na věčné časy. Po vytvoření plánu, kterak Carlose předhodit KGB (film se odehrává v 70. a 80. letech), musí nutně následovat otravné přemlouvání ke spolupráci (kéž by někdy někdo řekl „ne“ a film tím skončil). No a pak už tvůrci vyhradili slušný prostor pro to nejzajímavější, pro proměnu Annibala Ramireze (rozkošné jméno) v Carlose. Člověk by nevěřil, co všechno musí takový mezinárodně hledaný terorista ovládat… . Celkem mě zajímalo, jak si tvůrci poradí s psychologickým vykreslením jedné rozpolcené duše postupně ztrácející vlastní identitu a neustále řešící dilema, zda-li být spasitelem světa, či „jenom“ dobrým otcem. Po pravdě, moc se s tím nepářou a větší důležitost přikládají efektivním scénám z výcviku a následné akce. Moc pěkná, zvlášť v akčních scénách, je kamera (za kterou stál kromě samotného režiséra i nenápadný David Franco). Z herců odvádí svůj běžný standard a na důchod si přivydělávají Donald Sutherland a Ben Kingsley, trošku v jejich stínu pak zůstává Aidan Quinn v hlavní dvojroli. Chytrým tahem bylo neukázat nám skutečného teroristu bez paruky na moc dlouho (sotva pár vteřin), abychom mohli Annibala bez problému akceptovat jako kladného hrdinu. Carlose pak sice vidíme až v závěru (tedy, vidíme jej skoro pořád, akorát to není on :), ale přítomnost jeho osobnosti je jaksi patrna v celém filmu. Hon na Šakala je vydařenou thrillerovou jednohubkou, která příjemně rychle uteče. Asi vám nezahltí hlavu komplikovanými otázkami, ale přinejmenším jednu si stojí za to položit: jak by vypadal stejný film zasazený do současnosti, kdy je za potencionálního teroristu považovaný snad každý Arab? 70% ()

Malarkey

Velice slušný příběh natočen neobvykle a zvláštně, kde se snoubí dobře ale i špatně natočené scény, které mi chvílemi vyzněli opravdu divně. Koneckonců samotný příběh obrátil dojem z filmu a nakonec jsem musel uznat, že Hon na Šakala je opravdu vydařený a s jeho průběhem napínavý od začátku do konce s dobrými herci, ale bohužel odfláknutými efekty, což je velice škoda. Ale i přesto se na film nedá zapomenout, na krutý výcvik, kterým prochází hlavní hrdina ani na jeho dvojníka, co se smrtí kolem sebe absolutně nešetří a rozdává ji plnými doušky. --- Pohni, nebo tě zastřelim...a mířim dobře! ()

tron

Prekvapivo kvalitný psychologický akčný triler, s ktorým si trápny ŠAKAL s Bruceom Willisom (z rovnakého roku) nesmie ani ruku podať. Na strane druhej, nečakajte ani dokumentárnu mrazivosť DŇA ŠAKALA s Edwardom Foxom zo 70. rokov. Poteší inteligentný príbeh (Šakalov dvojník? Wow!), realistické akčné scény, pôsobivá výprava a dobré herecké výkony Bena Kingsleyho a Donalda Sutherlanda (Aidan Quinn sa snaží). ()

• Celosvětová premiéra proběhla 12. září 1997 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Varan)
  • Skutočný terorista, podľa ktorého bol film natočený, sa volal Ilich Ramírez Sánchez. Prezývku Carlos dostal vo výcvikovom tábore Ľudový front pre oslobodenie Palestíny. Po akcii vo Viedni sa Carlos hlavne vplyvom západných médií stal predmetom silnej mystifikácie a začalo mu byť pripisované množstvo útokov, s ktorými nemal nič spoločné. Média mu tiež dali ďalšiu prezývku, Šakal. Jemu to však začalo očividne imponovať a svojim chválením o neexistujúcich misiách sám prispel k zahmlievaniu pravdy. Z archívov nie sú tiež žiadne dôkazy, že bol niekedy agentom KGB, hoci je zrejmé, že mal na ňu kontakty. Dva roky žil v Budapešti, párkrát niekoľkokrát navštívil aj Česko-Slovensko. Zatknutý bol v roku 1994 v Sudáne po operácii kŕčových žíl, keď nebol schopný úteku. Bol prevezený do Francúzka, kde bol odsúdený na dva doživotné tresty s možnosťou na podmienečné prepustenie najskôr v roku 2029. Carlos je konvertovaný moslim, okrem rodnej španielčiny hovorí aj arabsky, rusky, anglicky a francúzsky, z väzenia prispieva do mnohých časopisov. V auguste 2001 sa vo väzení oženil so svojou právničkou. (Raccoon.city)
  • Natáčelo se od 11. února do 27. června 1996 v Izraeli (Jeruzalém, Akko, Jaffa a oblast kolem Mrtvého moře), Kanadě (Laval, Montréal, Hudson) a v Maďarsku (Budapešť). (Varan)