Ivanhoe: Balada o statečném rytíři

Ivanhoe

The Ballad of the Valiant Knight Ivanhoe

Dobrodružný / Romantický

Sovětský svaz, 1983, 87 min

Vzhledem ke stáří se jedná o velice slušně natočený historický film. Akční děj, dobrá výprava /kam se hrabe třeba novinka Kyklop/ i herecké výkony. Jediné co mně vadilo, bylo zbytečně moc ruských písní, kdy jedna z nich začíná při závěrečném útoku na hrad, což na mně působilo značně rušivě. Ale i tak je tento film příjemným návratem do doby mého mládí.(13.4.2009)

Na základní škole nám lístky na tento film nabízelo se slevou SRPŠ, což už předem odradilo nemálo diváků. Když jsem o pár let později tuto verzi známého příběhu zhlédl v TV, překvapila mne slušná úroveň výpravy, rychlý spád a celkově atraktivní zpracování. Jediným trochu rušivým elementem se mi zdá být přemíra písní, na jejichž pozadí se odehrávají mnohé scény - například ono dobývání hradu, o němž se zmiňuje Stanley.(2.11.2007)

Cítím to podobně jako flanker.27 - Jde o film mého dětství . No ano, za část těch hvězdiček může nostalgie. Něco sám film ... a zcela zásadní úlohu zde mají písně Vladimíra Vysockého. Balada o knížních dětech je do dnes můj nejoblíbenější track od něj. "Jestli při bezpráví se ti zatíná pěst, jestli nad vavřín, slávu kladeš pravdu a čest, jestli hloupost ti vadí a chceš změnit ten svět, pak věz že v mladí knihy dobré si čet." :)(9.3.2012)

Jeden z hlavních filmů mého dětství. Tak rád bych to viděl někdy znovu. Kam se na to hrabou všechny ty nový adaptace i Vašutem coby Richardem lví srdce. :) Rusové (taky Tarasov) natočili taky výborného Quentyna Durwarda. Update: Viděno, pocity mírně rozporuplné, ale z nostalgie nechám hodnocení jak je.(15.4.2008)

• sigf07

Nejslabší zpracování hrdinného eposu, co znám. Mám dojem, jako by vznikal někde v hloubi sibiřských lesů bez elektřiny a jakékoli pokročilejší techniky. Navíc postrádám i tradiční sovětskou výpravnost, v závěru útočí na hrad asi stovka útočníků, což při záběrech uvnitř pevnosti ani tak nevadí, ale při záběrech z hradeb působí ta hrstka docela směsně. Jako omluva neposlouží ani stáří snímku, rok vzniku 1983 jsem mu nehádal ani omylem - do kapsy jej strčí i filmy o padesát let mladší. Takže jde asi o prozaičtější důvod – prostě nebyly peníze. Nebo měl pan režisér velké oči, kdo ví.(6.2.2012)