poster

Bible - Starý zákon: Josef (TV film)

 • Česko

  Biblické příběhy: Josef

 • Itálie

  Joseph

 • Německo

  Die Bibel: Josef

 • Slovensko

  Jozef / Biblia

Drama / Dobrodružný

Itálie / USA / Německo, 1995, 2x97 min

 • Mijagi
  ***

  K filmovým zpracováním biblických příběhů přistupuji většinou skepticky. Tu a tam vysílá některý z podobných počinů ČT. Znamená to zpravidla nevydařené dialogy občas až hraničící s účelovou agitací a především nekvalitní obraz, divné barvy apod. Na oba dva díly Josefa jsem se podíval především proto, že jsem nedávno dočetl tetralogii Josef a bratři jeho od Thomase Manna. A musím uznat, že filmové zpracování Josefa se opravdu od jiných příběhů vymyká - režijně, herecky a hudebně. Režisér Roger Young dávkuje děj oproti Mannovi odlišně a i takto to funguje. Nicméně samotný závěr, kdy se Josef odhalí svým bratrům, kteří ho kdysi dávno prodali do otroctví, pokulhává. Zatímco Mann věnuje spoustu stran závěrečného dílu tetralogie psychologické stránce tohoto setkání, Young jde pouze po povrchu, spokojuje se jen s vytvořením prostoru pro téma prohřešku, trestu, viny a odpuštění v křesťanské víře. A tak např. Benjamínovo váhání nad pravou identitou druhého největšího muže Egypta a tedy i světa, kterým je ve skutečnosti Josef, je zde odbyta pouze na krátký pohled z očí do očí. A Júdovo přiznání, že Josefa před lety prodali do otroctví, nedoprovází Benjamínovo a Rubénovo překvapení, oni dva totiž jako jediní z jedenácti bratří věřili celou dobu tomu, že byl rozsápán lvem a neprokoukli výmysl svých sourozenců. Young nechal opravdu oba dva bratry v prvním díle stranou Josefova prodeje izmaelským poutníkům – Benjamín byl s otcem Jákobem doma, Rubén mimo tábor – nicméně pointu nedokončil. Stejně tak zůstala nevysvětlená vedlejší epizoda s dívkou Támar v druhém díle. Čtenář Bible či Thomase Manna účel této postavy pochopí, ostatním divákům přijde pravděpodobně jako zbytečná. Z herců vyniká Ben Kingsley v roli Potifara a velkým zážitkem je také hudba, kterou složil Ennio Morricone. Závěr: Za dějové nedostatky mínus hvězda, za obraz mínus hvězda. Hodnocení: tři hvězdy.(22.2.2012)

 • aLPaC
  ****

  Ačkoliv nejsem věřící a náboženství obecně pokládám za jednu z největších překážek harmonie a porozumění současné (i dřívějších) společnosti, filmové biblické příběhy mě většinou nadchnou. A stejně tomu je i u Josefa. Jeho cesta od mládí, přes nesnášenlivost jeho bratrů, otroctví v Egyptě až na samý vrchol (tedy až druhý za faraonem) hierarchie starověkého Egypta mě bavil skutečně dost. Toho italského herce neznám, ale byl dobrý. Prim ale samozřejmě hraje Ben Kingsley a Morriconeho hudba.(5.3.2017)

 • italka63
  ****

  Vynikající Ben Kingsley a vcelku věrně vykresleny Starý zákon, kde život nebyl procházka růžovým sadem a politika smíchaná s náboženstvím byla hodně masakrální. Počínající křesťanství i když hlásalo lásku, za svým cílem používalo tvrdé prostředky .Ale které ne, že? Každopádně film je slušná podívaná ve které se při troše snahy dokáže orientovat i totální neznaboh. Doporučuji.(7.12.2014)

 • elle
  *****

  Pro mě bezpečně vrchol této série adaptací biblických příběhů. Autoři této verze se věrně drželi příběhu Josefa (ačkoliv některé peripetie pochopitelně zkrátili), tak jak ho zachytila Bible a přitom dodali velmi osvěžující pohled na vztah Josefa a Putifara (úžasný Kingsley). Velmi pěkná je i scéna setkání Josefa s bratry.(22.9.2007)

 • elizabeth_ba
  ****

  V tomhle dílu o Josefovi jsem (mimo jiného) přišla na to, že ti, z nichž se podle legend (myšleno Bible) zrodil izraelský národ byli pěkný mrchy - myslím tím Jákobovy syny... Vyvraždí půl města, využijí přitom jisté indispozice obránců města ale Jákob jim jen řekne tytyty, zachovali jste se špatně, ale musíme odejít, aby se proti nám nespojili přátelé města, kde jsme vraždili a nedali nám, co proto, jak si zasloužíme. Kde je pak nějaká spravedlnost? No, hlavně, že jsou vyvolený národ. Ti bratři se mi furt neskutečně pletli, podle obličeje jsem je nikdy (s výjimkou Rácheliných synů Josefa a Benjamina, kteří ovšem nebyli mrchy :-)) nepoznala. Hezky natočený, hlavně jsem spokojená s částí, jež se odehrává v Egyptě a (u mě dost nezvykle) s krásnou hudbou...(12.12.2011)