Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmové vyprávění o dramatickém osudu Jákobova nejmilovanějšího syna Josefa, kterého jeho bratři sžíraní závistí prodali do otroctví. Otcova láska a žárlivost bratrů zasadily do Josefova života kameny nelehkého údělu, nad nímž se ale i ve chvílích těžkých zkoušek vznášelo poselství naděje. (oficiální text distributora)

Recenze (28)

elle 

všechny recenze uživatele

Pro mě bezpečně vrchol této série adaptací biblických příběhů. Autoři této verze se věrně drželi příběhu Josefa (ačkoliv některé peripetie pochopitelně zkrátili), tak jak ho zachytila Bible a přitom dodali velmi osvěžující pohled na vztah Josefa a Putifara (úžasný Kingsley). Velmi pěkná je i scéna setkání Josefa s bratry. ()

Evzeni1 

všechny recenze uživatele

V českém znění: Ladislav Běhůnek - Paul Mercurio (Josef), Jiří Brož - Martin Landau (Jacob), Jaroslav Kuneš - Ben Kingsley (Potiphar), Lenka Filipová-Kudelová - Lesley Ann Warren, Alice Krige, Dominique Sanda (Potipharova žena, Rachel, Leah [ve 2. části]) , Ladislav Cigánek - Stefano Dionisi, Jamie Glover, Andrew Clover (faraon, Benjamin, Shechem), Zdeněk Dvořák - Warren Clarke (Ednan), Aleš Jarý - Michael Angelis (Reuben), Zdeněk Junák - Vincenzo Nicoli (Simeon), Luboš Ondráček - Colin Bruce (Levi, titulky), Zdeněk Bureš - Michael Attwell (Juda), Jana Musilová - Valeria Cavalli (Asenath), Aranka Lapešová - Dominique Sanda (Leah [v 1. části]), Jiří Tomek - Renato Scarpa, Nadim Sawalha (kuchař, Ishmaelita), Přemysl Přichystal - Anton Alexander, Arthur Brauss (Hirah, Hamor), Dita Kaplanová - Monica Bellucci, Kelly Miller (faraonova žena, Tamar), Petr Jančařík, Martin Sláma, Jan Kolařík, Karel Riegel, Pavel Vacek a další Překlad: Renata Prucklová Dialogy: Evženie Nováková Odborná spolupráce: Vratislav Štěpánek Produkce: Hana Husníková ml. Zvuk: Karel Peřinka Režie českého znění: Rostislav Landsman Vyrobila: firma Eurokim pro Českou televizi 1995 ()

Reklama

Mijagi 

všechny recenze uživatele

K filmovým zpracováním biblických příběhů přistupuji většinou skepticky. Tu a tam vysílá některý z podobných počinů ČT. Znamená to zpravidla nevydařené dialogy občas až hraničící s účelovou agitací a především nekvalitní obraz, divné barvy apod. Na oba dva díly Josefa jsem se podíval především proto, že jsem nedávno dočetl tetralogii Josef a bratři jeho od Thomase Manna. A musím uznat, že filmové zpracování Josefa se opravdu od jiných příběhů vymyká - režijně, herecky a hudebně. Režisér Roger Young dávkuje děj oproti Mannovi odlišně a i takto to funguje. Nicméně samotný závěr, kdy se Josef odhalí svým bratrům, kteří ho kdysi dávno prodali do otroctví, pokulhává. Zatímco Mann věnuje spoustu stran závěrečného dílu tetralogie psychologické stránce tohoto setkání, Young jde pouze po povrchu, spokojuje se jen s vytvořením prostoru pro téma prohřešku, trestu, viny a odpuštění v křesťanské víře. A tak např. Benjamínovo váhání nad pravou identitou druhého největšího muže Egypta a tedy i světa, kterým je ve skutečnosti Josef, je zde odbyta pouze na krátký pohled z očí do očí. A Júdovo přiznání, že Josefa před lety prodali do otroctví, nedoprovází Benjamínovo a Rubénovo překvapení, oni dva totiž jako jediní z jedenácti bratří věřili celou dobu tomu, že byl rozsápán lvem a neprokoukli výmysl svých sourozenců. Young nechal opravdu oba dva bratry v prvním díle stranou Josefova prodeje izmaelským poutníkům – Benjamín byl s otcem Jákobem doma, Rubén mimo tábor – nicméně pointu nedokončil. Stejně tak zůstala nevysvětlená vedlejší epizoda s dívkou Támar v druhém díle. Čtenář Bible či Thomase Manna účel této postavy pochopí, ostatním divákům přijde pravděpodobně jako zbytečná. Z herců vyniká Ben Kingsley v roli Potifara a velkým zážitkem je také hudba, kterou složil Ennio Morricone. Závěr: Za dějové nedostatky mínus hvězda, za obraz mínus hvězda. Hodnocení: tři hvězdy. ()

aLPaC 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv nejsem věřící a náboženství obecně pokládám za jednu z největších překážek harmonie a porozumění současné (i dřívějších) společnosti, filmové biblické příběhy mě většinou nadchnou. A stejně tomu je i u Josefa. Jeho cesta od mládí, přes nesnášenlivost jeho bratrů, otroctví v Egyptě až na samý vrchol (tedy až druhý za faraonem) hierarchie starověkého Egypta mě bavil skutečně dost. Toho italského herce neznám, ale byl dobrý. Prim ale samozřejmě hraje Ben Kingsley a Morriconeho hudba. ()

zdenny 

všechny recenze uživatele

Ikdyž v dnešní "moderní" době budou některé pasáže z filmu některým divákům připadat moc ortodoxní a demagogické, je třeba si uvědomit, že víra, pokora a láska toho dokáží víc než abstrakty opačné. Závěr filmu, kdy se Josef znovu setká se svými bratry a posléze i otcem, mě vždy dovede k slzám. Standardně vysoký výkon Bena Kingsleyho a vynikající výkon Paula Mercuria. ()

Galerie (135)

Reklama

Reklama