Červený balónek

• Austrálie

Krátkometrážní / Rodinný / Fantasy

Francie, 1956, 34 min

Albert Lamorisse

Famácká nutnost vidět. Kdysi mi připadal film docela - ne úplně - zajímavý, i když mi ten kluk šel na nervy od začátku a červený balonek časem taky. Po letech viděno znovu a ten nepříjemný pocit se jen prohloubil. Oceňuji záběry Paříže 50. let, ta už taková nikdy nebude, ale jinak je to strašně černobílé - kluk najde balonek (kdo ho asi na tu lucernu uvázal?) a setkává se s výjimkou školníka se samými zkostnatělými a závistivými lidmi, kteří mu balonek = fantazii závidějí. Až odletí asi do toho světa fantazie. Nějak mi prostě chybělo něco víc. Hravé schovávání balonku pod deštníky kolemjdoucích mi po chvilce už tak hravé nepřišlo, tu poetiku tady z velké části kradou uličky Paříže, a tak nějak mi chybí něco hlubšího - třeba rozvedení holčičky s modrým balonkem nebo proč zrovna tenhle kluk, a jestli za tím nestojí nějaký balonkový pohádkář...). Takhle to vyznívá jako neučte se, nechoďte do škol, šlehněte si nějakou drogu a lítejte. Vlastně mi teď přijde, že poetice, fantazii a svobodě tenhle film dělá jen medvědí službu.(9.8.2020)

Kdyby to melo nakejch 10 minut, tak to je parada. Bohuzel pri skoro ctyricetiminutovy delce to uz pusobi ke konci lehce stereotypne az nezajimave. Nicmene reziser sem dal spoustu bud milejch nebo smutnejch scen, paradni hudbu a cervenej balonek hezky kontrastuje s sedivou Parizi. Akorat nebylo nutny z balonku delat nejakou myslici vec, kterej si sam leti za klukem a ostatnim uhejba, navic je obcas videt vlasec, kterym s balonkem hejbaj.(10.5.2009)

Nesmierne zaujímavý počin, pri ktorom som sa smial, mal som slzu na krajíčku, cítil sa v napätí a všetky tieto pocity sa striedali až po záverečnú scénu, pri ktorej som mal chuť začať tlieskať. Moje hodnotenie je tým pádom diskutabilné, keďže zastávam postoj "hlavne, že to baví...". Ale po uplynutí prvotného náporu emócii sa pýtam "O čom to do prdele bolo?!"(26.2.2016)

Filmové básnění v té nejprostší, ale zároveň nejniternější podobě - jako óda na volnost, nespoutanou fantazii a přátelství, jako tanec barev a paleta nevyčerpatelných emocí, které se před divákem míhají s nevyzpytatelností odlesků na sklíčku kaleidoskopu a především jako čarovná cesta zpátky k polozapomenutého dětství a radosti z maličkostí. Skrze dovádění červeného balónku je nahlíženo neopakovatelné a prchavé kouzlo okamžiku zvaného... život. Nádhera, na kterou ani 5* s výskokem nedosáhne.(25.4.2009)

Je zajímavé, jak se někteří filmoví tvůrci snaží probudit v divákovi emoce. Natáčejí dlouhé filmy, vymýšlejí zápletky, dějové obraty, prvoplánové ataky na naše city. A poté divák (třeba já) narazí na francouzský krátkometrážní hraný film o červeném balónku, ve kterém se téměř nehovoří - a emoce jsou na světě. Tak přirozeně a nenuceně.(30.12.2013)

• - Inspiraci tímto filmem můžeme vidět ve filmu Le Voyage du ballon rouge. (melipa)

• - Ve filmu si zahrali i režisérovy děti. Jeho syn Pascal Lamorisse hrál chlapce Pascala, režisérova dcera zase hrála holčičku Sabine. (melipa)

• - Svoji televizní premiéru si odbyl roku 1961 jako speciální epizoda seriálu General Electric Theater na CBS, avšak byl odvysílán černobíle. (HellFire)