Spisovatel Michael Burgess předal práva na svůj bestseller o americké revoluci. Do městečka přicházejí filmaři, aby natočili filmovou adaptaci a události dostanou najednou rychlý spád. Režisér a producent neustále mění scénář, Michaelova matka věří, že je v její kuchyni ďábel, problémy s přítelkyní a svérázná kráska Faith, to všechno udělá Michaelovi ze života blázinec. (oficiální text distributora)

Tosim

Škoda kvapného začátku, úvod do děje měl být pomalejší, pak, až se tempo zklidní, si divák teprve pořádně začně užívat klasických Aldových témat. A nejlepší je střed. 70%. ()

Jara.Cimrman.jr

"Kdyby se s ním nevyspala, lidi zapálej kina." Prznění historie patří k základním dovednostem hollywoodských produkcí a proto mne musí těšit snímek, ve kterém historik, v boji za záchranu zachování dějinných skutečností, neváhá tasit šavli, vytáhnout z rukávu taktiku diplomacie a v rozhodujících chvílích otočit děla proti směru natáčení. Jedná se o pohodově vtipnou záležitost, ve které je Alan Alda tradičně zábavným průvodcem, Michelle Pfeiffer hravě zvládá přechody mezi sebevědomou herečkou a postavou cudně klopící oči a Michael Caine tomu dodává charisma filmové hvězdy, která si skutečně umí užít život. Toto povedené kousnutí do hollywoodské zadnice je častým návštěvníkem mého přehrávače a bude jím i nadále. ()

flanker.27

To, co se u mnoha filmů snažím tepat v komentářích (nepřesnost, neúctu a neznalost dějin, dobových charakterů, přízemnost), to všechno skvěle podává tato inteligentní satira na fungování "továrny na sny". ()

gudaulin

Příjemný film, bohužel ale z kategorie těch, které v paměti příliš dlouho neutkví. Alan Alda v hlavní roli i na postu režiséra míří do vlastních řad, když si dělá legraci z povrchnosti, s jakou přistupují američtí filmaři k historickým faktům a reálným událostem. Bohužel smutná realita často i velmi výrazně převyšuje tu celkem krotkou satiru, která mohla být výrazně ostřejší i vtipnější. Slušně zahráno, ale jak říkám, je to celkem neškodná bezzubá záležitost, která nevyvolá u potrefených žádné podrážděné reakce. Celkový dojem: 60 %. ()

sportovec

Alda je oprávněně znám jako nevšední dramatický umělec ztělesňující svou Múzu jako obzvlášť moudrou a vzdělanou dámu, která své až nesnesitelně působící přednosti dokáže prohřívat a zlidšťovat až vichřičně uličnickým smyslem pro humor. Nemilosrdný glosátor odvrácených tváří soudobé americké skutečnosti si ve SVOBODĚ všímá povrchnosti a hlouposti továrny na sny v "Holých vodách", jak si mekku světového hraného filmu přejmenoval kdysi Jiří Voskovec. Nápaditý příběh nekonvenčního milostného čtverce z exteriérového natáčení látky z amerických dějin je zarámován do úsměvného nadhledu hned několika roztomile praštěných protagonistů. Neméně mile a vlastně až blízce působí i americké maloměsto, kterého se od našich poměrů zas tak moc neliší. Schopnost ukazovat velikány z jejich lidských vlastností a sdělovat až třaskavinové skutečnosti jako úsměvná pohlazení nikdy nevede u tohoto v soukromí příkladného muže ani v jeho herecké, ani v režisérské poloze k zpovrchňování tématu, obcházení nesnadných míst či zlehčování toho, co je méně lichotivé. Přidáme-li k tomuto ohňostroji kladů ještě schopnost sebeironie a až živočišnou potřebu vlastně neustálého sebeshazování, dotváříme tak anatomii formy i obsahu tohoto nezapomenutelného vědoucího úsměvu, jemuž opravdu nic lidského není cizí s jednou podmínkou - že to pobaví jak publikum, tak autora a aktéra. ()

sud

Klasický boj autora knihy, lpějícího na charakterech a historických faktech s filmaři, upřednostňujícími efektnost a komerčnost, podle Alana Aldy. Ač se z plakátů může zdát, že půjde o řachandu, není to pravda. Jde o jemnou satiru na Hollywood a podbízivost jednoduchému (možná že nejen) americkému divákovi. Vše s lehkostí, nadsázkou a jemným inteligentním humorem. 85%. ()

D.Moore

Alan Alda si vzal na paškál (nejen) filmaře překrucující historické události a dopadlo to skvěle. Sladká svoboda baví jeho typickým humorem - jemným, citlivým i ironickým a tu a tam i nečekaně "odvázaným". Když má Alda navíc schopné komediální protihráče (Hoskins, Caine a další), je radost se na to dívat. Já jsem smíchy nejvíce prskal při scénách Alda+Caine šermující a Alda+Caine v autě... No a projížďka na horské dráze spolu s finální bitevní scénou také neměly chybu.___P.S. Co chybu mělo, a to velkou, bylo české vydání DVD. Zmršenina v mnoha směrech. Film si totiž můžete buď pustit s odporným dabingem nebo v originálu s CZ titulky, které jsou ovšem určeny neslyšícím, a tak se dozvídáte užitečné informace jako --zvoní telefon-- nebo --bujarý jásot a veselí--. O podivném obraze radši nemluvě. ()

petaspur

To je geniální pohled na úctu amerických filmařů k historii. Snaha autora knihy zachránit za každou cenu co nejvíce historických pravd na úkor audiovizuální stránky filmu je velmi zábavná. Alan Alda je skvělý, Michelle Pfeiffer je krásná a boj s filmaři nemá chybu. Mohu jenom doporučit. ()

Aky

Tak kolem 70%. V podstatě lehká nezávazná komedie, kterou si napsal, zrežíroval a zahrál Alan Alda, k čemuž si přizval několik dalších hvězd, které věci dost prospěly. O rozporech mezi autory scénářů resp. jejich předloh a vandalismu režisérů už psal Karel Čapek, dané téma je zřejmě věčné a zřejmě i nevyčerpatelné. ()

eLeR

Vždy som to tušila, že dostať akúkoľvek knihu na plátno nie je žiadna sranda. Príjemný film s výbornými hláškami. 3,5* (Filmová výzva 2016 - Enšpígl) ()

dopitak

Pohodička 100% made by Alan Alda. Výborný dabing made by Brno (na Junáka si musíte zvykat, ale po pár minutách je ok a ještě oceníte, jak skvěle se Zdeněk Alanovi trefuje do pusy, výborný je též J. R. Janský/Caine). Rychlý rozjezd mě naopak potěšil, v prostředku film trochu ztrácí na tempu, ale dobře mířené vtipy a typický aldovský humor muže, který nejraději stojí na kraji místnosti a jen se kření (známe ho už z M.A.S.H.e) nedá divákovi usnout. Očekávaný konec milé letní komedii sluší. ()

Lordkolol

3.8/5 - Příjemná Aldovská zábava. Skvělé obsazení, vidět šermovat Alana Aldu s Michaelem Cainem je požitek! Nádherná Michelle Pfeiffer. ()

Lacike

Tentokrát si Alda strihol klasickú komédiu o natáčaní filmu v malomeste. Nedávno som videl podobný film od Mameta State and Main a ten mi pripadal o trochu zábavnejší. Ale stále mám pocit, že sa tento vďačný námet nejak filmárom nedarí poriadne vyťažiť. Tie neustále rozpory medzi umením o ktoré sa pokúša scenárista, alebo v tomto prípade autor knižnej predlohy (Alda), ktorému ide o historickú vernosť a komerciou o ktorú sa snaží režisér (Saul Rubinek). A tak sa celý film preťahujú o priazeň hlavných hercov, ktorí majú rozhodujúce slovo. Občas sa nájde celkom vtipná scéna. Paradoxne ale skôr tá v ktorej sa Aldova postava háda so svojou matkou a vtipných situácii z natáčania je tu pomenej. Aj tie romantické línie fungujú na pol plynu. Herecky ma tiež nikto nestrhol a všetci predvádzajú figúrky, ktoré už hrali aj x-krát predtým a lepšie, takže ako celok je to priemer na jedno pozretie. 5/10. ()

liquido26

Vtipná pohodová komedie z pera Alana Aldy, který tu i hraje hlavní roli. Škoda, že nerežíroval víc filmů, protože tento střet historie a Hollywoodu se mu povedl. ()

kareen

To se jeden nadře, aby přesvědčil zabedněné filmaře, že v historickém filmu nejde ani tak o to, kdo si to s kým rozdá, jako spíš o věrné dobové reálie a hlavně přesná fakta. Své o tom ví historik Alan Alda, jehož knihu nabídnutou k zfilmování scénárista úplně přepsal, aby to vyhovovalo "vkusu" mladých diváků, protože to jsou přeci hlavní návštěvníci kin. A tak spisovateli nezbývá nic jiného než režisérovi za zády podkuřovat hercům, aby se přidali na jeho stranu a vůbec používat různé lsti, aby film dopadl alespoň trochu podle jeho představ .A aby toho nebylo málo, tak mu život ztěžuje jeho bláznivá matka a také problémy s přítelkyní. Komedie režiséra Alana Aldy je postavená na inteligentním satirickém humoru a dobrých hereckých výkonech, kde kromě hlavního propagonisty exceluje také Michael Caine. Nevím, jak se strefování do filmových nešvarů líbilo potrefeným husám v Hollywoodu, ale já se dobře bavila. ()

Orlau32

Výborná komedie v režii Alana ALDY mě nemohla nechat chladnou. Bavila jsem se výborně, protože Alan ALDA se nabál ukázat, že si americká filmová tvorba nějakými "přehmaty" v historii nedělá těžkou hlavu. Toto zjištění dost vysvětluje, proč jsou v některých histor.filmech v produkci USA nějaké neomluvitelné "libovolné kreace". ()

Želik

Presne toto nemám rada, prekrúcanie histórie, zvlášť v amerických filmoch. Ale pri tejto filmovačke som sa zabavila. ()