Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Spisovatel Michael Burgess předal práva na svůj bestseller o americké revoluci. Do městečka přicházejí filmaři, aby natočili filmovou adaptaci a události dostanou najednou rychlý spád. Režisér a producent neustále mění scénář, Michaelova matka věří, že je v její kuchyni ďábel, problémy s přítelkyní a svérázná kráska Faith, to všechno udělá Michaelovi ze života blázinec. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (46)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Alan Alda si vzal na paškál (nejen) filmaře překrucující historické události a dopadlo to skvěle. Sladká svoboda baví jeho typickým humorem - jemným, citlivým i ironickým a tu a tam i nečekaně "odvázaným". Když má Alda navíc schopné komediální protihráče (Hoskins, Caine a další), je radost se na to dívat. Já jsem smíchy nejvíce prskal při scénách Alda+Caine šermující a Alda+Caine v autě... No a projížďka na horské dráze spolu s finální bitevní scénou také neměly chybu.___P.S. Co chybu mělo, a to velkou, bylo české vydání DVD. Zmršenina v mnoha směrech. Film si totiž můžete buď pustit s odporným dabingem nebo v originálu s CZ titulky, které jsou ovšem určeny neslyšícím, a tak se dozvídáte užitečné informace jako --zvoní telefon-- nebo --bujarý jásot a veselí--. O podivném obraze radši nemluvě. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Kdyby se s ním nevyspala, lidi zapálej kina." Prznění historie patří k základním dovednostem hollywoodských produkcí a proto mne musí těšit snímek, ve kterém historik, v boji za záchranu zachování dějinných skutečností, neváhá tasit šavli, vytáhnout z rukávu taktiku diplomacie a v rozhodujících chvílích otočit děla proti směru natáčení. Jedná se o pohodově vtipnou záležitost, ve které je Alan Alda tradičně zábavným průvodcem, Michelle Pfeiffer hravě zvládá přechody mezi sebevědomou herečkou a postavou cudně klopící oči a Michael Caine tomu dodává charisma filmové hvězdy, která si skutečně umí užít život. Toto povedené kousnutí do hollywoodské zadnice je častým návštěvníkem mého přehrávače a bude jím i nadále. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Klasický boj autora knihy, lpějícího na charakterech a historických faktech s filmaři, upřednostňujícími efektnost a komerčnost, podle Alana Aldy. Ač se z plakátů může zdát, že půjde o řachandu, není to pravda. Jde o jemnou satiru na Hollywood a podbízivost jednoduchému (možná že nejen) americkému divákovi. Vše s lehkostí, nadsázkou a jemným inteligentním humorem. 85%. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Alda je oprávněně znám jako nevšední dramatický umělec ztělesňující svou Múzu jako obzvlášť moudrou a vzdělanou dámu, která své až nesnesitelně působící přednosti dokáže prohřívat a zlidšťovat až vichřičně uličnickým smyslem pro humor. Nemilosrdný glosátor odvrácených tváří soudobé americké skutečnosti si ve SVOBODĚ všímá povrchnosti a hlouposti továrny na sny v "Holých vodách", jak si mekku světového hraného filmu přejmenoval kdysi Jiří Voskovec. Nápaditý příběh nekonvenčního milostného čtverce z exteriérového natáčení látky z amerických dějin je zarámován do úsměvného nadhledu hned několika roztomile praštěných protagonistů. Neméně mile a vlastně až blízce působí i americké maloměsto, kterého se od našich poměrů zas tak moc neliší. Schopnost ukazovat velikány z jejich lidských vlastností a sdělovat až třaskavinové skutečnosti jako úsměvná pohlazení nikdy nevede u tohoto v soukromí příkladného muže ani v jeho herecké, ani v režisérské poloze k zpovrchňování tématu, obcházení nesnadných míst či zlehčování toho, co je méně lichotivé. Přidáme-li k tomuto ohňostroji kladů ještě schopnost sebeironie a až živočišnou potřebu vlastně neustálého sebeshazování, dotváříme tak anatomii formy i obsahu tohoto nezapomenutelného vědoucího úsměvu, jemuž opravdu nic lidského není cizí s jednou podmínkou - že to pobaví jak publikum, tak autora a aktéra. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Příjemný film, bohužel ale z kategorie těch, které v paměti příliš dlouho neutkví. Alan Alda v hlavní roli i na postu režiséra míří do vlastních řad, když si dělá legraci z povrchnosti, s jakou přistupují američtí filmaři k historickým faktům a reálným událostem. Bohužel smutná realita často i velmi výrazně převyšuje tu celkem krotkou satiru, která mohla být výrazně ostřejší i vtipnější. Slušně zahráno, ale jak říkám, je to celkem neškodná bezzubá záležitost, která nevyvolá u potrefených žádné podrážděné reakce. Celkový dojem: 60 %. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (1)

  • Alan Alda, který hraje hlavní roli, film režíroval podle vlastního scénáře. (M.B)

Reklama

Reklama