Spisovatel Michael Burgess předal práva na svůj bestseller o americké revoluci. Do městečka přicházejí filmaři, aby natočili filmovou adaptaci a události dostanou najednou rychlý spád. Režisér a producent neustále mění scénář, Michaelova matka věří, že je v její kuchyni ďábel, problémy s přítelkyní a svérázná kráska Faith, to všechno udělá Michaelovi ze života blázinec. (oficiální text distributora)

gudaulin

Příjemný film, bohužel ale z kategorie těch, které v paměti příliš dlouho neutkví. Alan Alda v hlavní roli i na postu režiséra míří do vlastních řad, když si dělá legraci z povrchnosti, s jakou přistupují američtí filmaři k historickým faktům a reálným událostem. Bohužel smutná realita často i velmi výrazně převyšuje tu celkem krotkou satiru, která mohla být výrazně ostřejší i vtipnější. Slušně zahráno, ale jak říkám, je to celkem neškodná bezzubá záležitost, která nevyvolá u potrefených žádné podrážděné reakce. Celkový dojem: 60 %. ()

Jara.Cimrman.jr

"Kdyby se s ním nevyspala, lidi zapálej kina." Prznění historie patří k základním dovednostem hollywoodských produkcí a proto mne musí těšit snímek, ve kterém historik, v boji za záchranu zachování dějinných skutečností, neváhá tasit šavli, vytáhnout z rukávu taktiku diplomacie a v rozhodujících chvílích otočit děla proti směru natáčení. Jedná se o pohodově vtipnou záležitost, ve které je Alan Alda tradičně zábavným průvodcem, Michelle Pfeiffer hravě zvládá přechody mezi sebevědomou herečkou a postavou cudně klopící oči a Michael Caine tomu dodává charisma filmové hvězdy, která si skutečně umí užít život. Toto povedené kousnutí do hollywoodské zadnice je častým návštěvníkem mého přehrávače a bude jím i nadále. ()

sportovec

Alda je oprávněně znám jako nevšední dramatický umělec ztělesňující svou Múzu jako obzvlášť moudrou a vzdělanou dámu, která své až nesnesitelně působící přednosti dokáže prohřívat a zlidšťovat až vichřičně uličnickým smyslem pro humor. Nemilosrdný glosátor odvrácených tváří soudobé americké skutečnosti si ve SVOBODĚ všímá povrchnosti a hlouposti továrny na sny v "Holých vodách", jak si mekku světového hraného filmu přejmenoval kdysi Jiří Voskovec. Nápaditý příběh nekonvenčního milostného čtverce z exteriérového natáčení látky z amerických dějin je zarámován do úsměvného nadhledu hned několika roztomile praštěných protagonistů. Neméně mile a vlastně až blízce působí i americké maloměsto, kterého se od našich poměrů zas tak moc neliší. Schopnost ukazovat velikány z jejich lidských vlastností a sdělovat až třaskavinové skutečnosti jako úsměvná pohlazení nikdy nevede u tohoto v soukromí příkladného muže ani v jeho herecké, ani v režisérské poloze k zpovrchňování tématu, obcházení nesnadných míst či zlehčování toho, co je méně lichotivé. Přidáme-li k tomuto ohňostroji kladů ještě schopnost sebeironie a až živočišnou potřebu vlastně neustálého sebeshazování, dotváříme tak anatomii formy i obsahu tohoto nezapomenutelného vědoucího úsměvu, jemuž opravdu nic lidského není cizí s jednou podmínkou - že to pobaví jak publikum, tak autora a aktéra. ()

D.Moore

Alan Alda si vzal na paškál (nejen) filmaře překrucující historické události a dopadlo to skvěle. Sladká svoboda baví jeho typickým humorem - jemným, citlivým i ironickým a tu a tam i nečekaně "odvázaným". Když má Alda navíc schopné komediální protihráče (Hoskins, Caine a další), je radost se na to dívat. Já jsem smíchy nejvíce prskal při scénách Alda+Caine šermující a Alda+Caine v autě... No a projížďka na horské dráze spolu s finální bitevní scénou také neměly chybu.___P.S. Co chybu mělo, a to velkou, bylo české vydání DVD. Zmršenina v mnoha směrech. Film si totiž můžete buď pustit s odporným dabingem nebo v originálu s CZ titulky, které jsou ovšem určeny neslyšícím, a tak se dozvídáte užitečné informace jako --zvoní telefon-- nebo --bujarý jásot a veselí--. O podivném obraze radši nemluvě. ()

sud

Klasický boj autora knihy, lpějícího na charakterech a historických faktech s filmaři, upřednostňujícími efektnost a komerčnost, podle Alana Aldy. Ač se z plakátů může zdát, že půjde o řachandu, není to pravda. Jde o jemnou satiru na Hollywood a podbízivost jednoduchému (možná že nejen) americkému divákovi. Vše s lehkostí, nadsázkou a jemným inteligentním humorem. 85%. ()

• Alan Alda, který hraje hlavní roli, film režíroval podle vlastního scénáře. (M.B)