Sladká svoboda

• slovenský

Sladká sloboda

Komedie

USA, 1986, 102 min

Alan Alda si vzal na paškál (nejen) filmaře překrucující historické události a dopadlo to skvěle. Sladká svoboda baví jeho typickým humorem - jemným, citlivým i ironickým a tu a tam i nečekaně "odvázaným". Když má Alda navíc schopné komediální protihráče (Hoskins, Caine a další), je radost se na to dívat. Já jsem smíchy nejvíce prskal při scénách Alda+Caine šermující a Alda+Caine v autě... No a projížďka na horské dráze spolu s finální bitevní scénou také neměly chybu.___P.S. Co chybu mělo, a to velkou, bylo české vydání DVD. Zmršenina v mnoha směrech. Film si totiž můžete buď pustit s odporným dabingem nebo v originálu s CZ titulky, které jsou ovšem určeny neslyšícím, a tak se dozvídáte užitečné informace jako --zvoní telefon-- nebo --bujarý jásot a veselí--. O podivném obraze radši nemluvě.(22.5.2010)

Výborná komedie v režii Alana ALDY mě nemohla nechat chladnou. Bavila jsem se výborně, protože Alan ALDA se nabál ukázat, že si americká filmová tvorba nějakými "přehmaty" v historii nedělá těžkou hlavu. Toto zjištění dost vysvětluje, proč jsou v některých histor.filmech v produkci USA nějaké neomluvitelné "libovolné kreace".(9.5.2009)

Klasický boj autora knihy, lpějícího na charakterech a historických faktech s filmaři, upřednostňujícími efektnost a komerčnost, podle Alana Aldy. Ač se z plakátů může zdát, že půjde o řachandu, není to pravda. Jde o jemnou satiru na Hollywood a podbízivost jednoduchému (možná že nejen) americkému divákovi. Vše s lehkostí, nadsázkou a jemným inteligentním humorem. 85%.(11.4.2010)

Alda je oprávněně znám jako nevšední dramatický umělec ztělesňující svou Múzu jako obzvlášť moudrou a vzdělanou dámu, která své až nesnesitelně působící přednosti dokáže prohřívat a zlidšťovat až vichřičně uličnickým smyslem pro humor. Nemilosrdný glosátor odvrácených tváří soudobé americké skutečnosti si ve SVOBODĚ všímá povrchnosti a hlouposti továrny na sny v "Holých vodách", jak si mekku světového hraného filmu přejmenoval kdysi Jiří Voskovec. Nápaditý příběh nekonvenčního milostného čtverce z exteriérového natáčení látky z amerických dějin je zarámován do úsměvného nadhledu hned několika roztomile praštěných protagonistů. Neméně mile a vlastně až blízce působí i americké maloměsto, kterého se od našich poměrů zas tak moc neliší. Schopnost ukazovat velikány z jejich lidských vlastností a sdělovat až třaskavinové skutečnosti jako úsměvná pohlazení nikdy nevede u tohoto v soukromí příkladného muže ani v jeho herecké, ani v režisérské poloze k zpovrchňování tématu, obcházení nesnadných míst či zlehčování toho, co je méně lichotivé. Přidáme-li k tomuto ohňostroji kladů ještě schopnost sebeironie a až živočišnou potřebu vlastně neustálého sebeshazování, dotváříme tak anatomii formy i obsahu tohoto nezapomenutelného vědoucího úsměvu, jemuž opravdu nic lidského není cizí s jednou podmínkou - že to pobaví jak publikum, tak autora a aktéra.(15.6.2009)

Tak kolem 70%. V podstatě lehká nezávazná komedie, kterou si napsal, zrežíroval a zahrál Alan Alda, k čemuž si přizval několik dalších hvězd, které věci dost prospěly. O rozporech mezi autory scénářů resp. jejich předloh a vandalismu režisérů už psal Karel Čapek, dané téma je zřejmě věčné a zřejmě i nevyčerpatelné.(9.12.2012)

• - Alan Alda, který hraje hlavní roli, film režíroval podle vlastního scénáře. (M.B)