Sladká svoboda

• slovenský

Sladká sloboda

Komedie

USA, 1986, 102 min

Výborná komedie v režii Alana ALDY mě nemohla nechat chladnou. Bavila jsem se výborně, protože Alan ALDA se nabál ukázat, že si americká filmová tvorba nějakými "přehmaty" v historii nedělá těžkou hlavu. Toto zjištění dost vysvětluje, proč jsou v některých histor.filmech v produkci USA nějaké neomluvitelné "libovolné kreace".(9.5.2009)

Alda se vždy něčeho dotkne a pak rychle od toho běží na druhou stranu. Je tu moc linií, které se neskládají v celek. Stereotypní vztah dvou stárnoucích profesorů je opepřen příjezdem filmových hvězd, jenže když má dojít k vyvrcholení všech peripetíí, Alda to vyřeší odrhovačkou a Caineho vyprávěním. Přitom by stačilo to míchání dvojic propracovat, jenže do toho všeho tu máme vztah Michaela k matce a naprosto zbytečné kočkování kaskadérů s komparsem. I Bob Hoskins je tu navíc. Sladká svoboda je sled více či méně povedených scének na téma život na maloměstě kontra svět filmu. Scénář za dvě hvězdičky, ta třetí za Caineho a jeho etudy s helikopterou, šermem a autem.(23.11.2010)

Tak kolem 70%. V podstatě lehká nezávazná komedie, kterou si napsal, zrežíroval a zahrál Alan Alda, k čemuž si přizval několik dalších hvězd, které věci dost prospěly. O rozporech mezi autory scénářů resp. jejich předloh a vandalismu režisérů už psal Karel Čapek, dané téma je zřejmě věčné a zřejmě i nevyčerpatelné.(9.12.2012)

Boj za historickou pravdivost, "oživlý sen o dávné slávě našich předků", s hudbou která neublíží. Po úvodu s ne úplně dokonale vypointovanými scénami se s prvním natáčecím dnem, přítomností M.Pfeiffer a skvěle napsaným rolím pro ni a M.Cainea i tenhle film pohne dopředu. Na pomoc pak přispěchají i formotvorné detaily - pokládání trávníku a nasazování paruky. Jak poznamenala už NinadeL, osnova evokuje mj. český, o 6 let starší Trhák, ke kterému navíc přidává konflikt historie s filmovou produkcí, přestože Alan s Michelle nejsou Abrhám se Zagorkou a blešek se tu nikdo nezastane, o kvalitně rozpracované postavě produkčního nemluvě. Nechybí zde ovšem svatá trojice úspěšného filmu: popřít autoritu, ničit majetek a hlavně svlíkačky. Pocta komparsistům.(11.2.2012)

Klasický boj autora knihy, lpějícího na charakterech a historických faktech s filmaři, upřednostňujícími efektnost a komerčnost, podle Alana Aldy. Ač se z plakátů může zdát, že půjde o řachandu, není to pravda. Jde o jemnou satiru na Hollywood a podbízivost jednoduchému (možná že nejen) americkému divákovi. Vše s lehkostí, nadsázkou a jemným inteligentním humorem. 85%.(11.4.2010)

• - Alan Alda, který hraje hlavní roli, film režíroval podle vlastního scénáře. (M.B)