Svatba jako rituál a hlavní "postava" filmu. Děj filmu rámuje úvodní ceremoniál a smrt paní domu a končí náhodnou smrtí při autonehodě dvou epizodních postav. Jinak se ve filmu "nic" neděje. Jen se v něm setkávají svatebčané a v celém tom hemžení se odehrávají různé mikropříběhy, aniž by se však nějaké draly do popředí. V podstatě jde o mozaiku mnoha osob na jednom uzavřeném prostoru v jeden konkrétní čas. (kobejn)

Malarkey

Svatba je dialogově vydařený film. Vlastně je to ale to jediné, co dokáže nabídnout. Příběh žádný, emoce k postavám nulové. To všechno ale zachraňuje právě samotný text. Je to vlastně taková jednohubka, která určitě není obyčejná, ale svým způsobem originální. Určitě je to i pro ty, co ještě svatbu nikdy nezažili, ať už jako návštěvník nebo jako její hlavní předmět. Ale jedno shlédnutí bohatě stačilo, znova bych to určitě nedal. S dialogy se totiž chvílemi pojila šílená nuda, protože film vlastně od začátku do konce nikam nedospěl. Nebo vlastně dospěl, ke svatbě, ale to je opravdu všechno. ()

gudaulin

Zkusili jste někdy vzít mikroskop a pozorovat hemžení mikroorganismů na sklíčku? Altman vlastně činí totéž a na ploše jednoho honosného sídla v době svatebního obřadu, který má spojit dva zazobané rodinné klany, podrobuje zkoumání lidský živočišný druh v určité situaci a epoše. S neskrývanou ironií odkrývá vzájemné vazby, vztahy a motivace. Altmanovy filmy bývají nedějové a jeho postavy neusilují o divákovu přízeň a citovou angažovanost. Svatba je satira založená na dialozích, které dohromady poskytují nejen zprávu o dvou rodinách a společenských vztazích ve zbohatlických famíliích, ale i o vztahu dobové morálky v USA 70. let. Pro mě se jedná o jeden z nejzajímavějších Altmanových snímků, i když vzhledem k nedějovosti a pomalému tempu není pro každého. Celkový dojem: 90 %. ()

Radko

Družba obšťastnil družičku. Švagriná sa spila na mol. Svedkovia kamsi zmizli. Starejší chaoticky organizoval. Jesť bolo čo. Aj piť. Tancovali ani z divých vajec. "Ty a počul si?: "Nevesta je vraj tehotná s bratom ženícha!". Takéto a podobné výroky je možné počuť o mnohých svadbách, vo veľa prípadoch sa tieto rodinné veľkostretnutia menia na hádky brutálnych rozmerov, zväčša motivované bitvami o majetok. Prípadne nastupuje aj okázalé, slávnostné ignorovanie niektorých hostí, čiernych ovcí rodiny a podobne. Režisér uchopil chaotickú spleť rodinných vlákien do fragmentárne dialógovo útržkovite pospájaného filmu, kde jediným spojivkom je samotná svadba, držiaca účinkujúcich na jednom mieste v jednej dobe. Odlišné rodiny, milostné vzplanutia, problémy s tehotenstvom, vyšinutosť, smrť - všetko sa rieši v typicky altmanovsky zaľudnenej koláži, plnej humorno-tragických tónov. ()

Vančura

Fascinující, jak může film, který má přes dvě hodiny, být v podstatě celý o hovnu. Viděno na ČT2 v příšerném českém dabingu. Och bože, musím se do budoucna naučit v telce lépe vyvarovat podobným kravinám - je tisíc lepších způsobů, jak zabít tolik času. ()

Anderton

Jedna z mnohých postáv Svatby niekedy na začiatku spomenie vtipnú historku z filmu, ktorý nazve príjemnou konverzačkou. Altman nás tak akoby trochu podvratne lákal na svoj film. Mohol by som teraz napísať mnoho vtipným postrehov z filmu Svatba, znamenalo by to potom, že som filmová postava, môj život je film a niekto ma pri ňom sníma? :) Svatba sa tvári zo začiatku skutočne ako konverzačná komédia, ale kto pozná Altmana vie, že postupom času atmosféra začne hustnúť a na povrch sa začnú predierať temné stránky ľudskej duše. Altman je tak glosátorom, psychológom a kritikom, ale možno ešte viac jednotlivca, ako spoločnosti, aj keď tu máme postáv neúrekom. Keďže je to stále konverzačka, tak som mal trochu väčší problém s dĺžkou filmu, vyše dve hodiny boli trochu príliš. To napríklad chápe Woody Allen, ktorého filmy vám môže Svatba trochu pripomenúť nielen účasťou Mii Farrow. Určite si počas života Altman rád pokecal aj s Hanekem. ()

Slarque

Altmanův kolektivní portrét jedněch zazobaných svatebčanů je sžíravou satirou na život vyšších kruhů. Svatba, na kterou nikdo nezapomene (tedy aspoň z těch, co ji přežili). Herce víceméně neznám, jenom Miu Farrow a Geraldinu Chaplin, Johna Malkoviche v jeho první filmové roličce jsem nepoznal. Zajímavější je poslední herecká role režiséra Johna Cromwella, který tu představoval oddávajícího biskupa. ()

dopitak

Můj třetí Altman, po O.C.&Stigsovi a westernu s Warrenem Beattym. Ačkoliv děj příliš nespěchá, a už tempo samotné svatby v úvodu dává tušit, že rychle se posouvat rozhodně nebudeme, v součtu všeho se mi to moc líbilo. Nebudu zastírat, že je to díky úžasu, vyvolanému původním dabingem z Barrandova (Mistr Zdenek Sirový). Ve filmu se objevuje téměř padesát mluvících postav (na dabingforu to napočítali na 48 herců) a každá má svého dabéra, a panečku jakého: Adamová, Holý, Besser, Gaierová, Štěpánková, Vránová, Drbohlavová, Řanda, Kreuzmannová, Švormová, Švehlík, Galatíková, Bohdanová a pětatřicet dalších skvělých. Schválně jsem v předním výčtu vynechal Milana Macha... jak tenhle člověk dokázal namluvit zamilovaného tlouštíka Mackenzie Goddarda, to neuvěříte! Ta nádherná hra s barvou hlasu, příkladná ukázka toho, jak má vypadat dabér. Samozřejmě, v dnešní době, kdy se penzum nadabovaného materiálu sto násobilo, to není dosažitelné, na druhou stranu není právě tohle důvod, proč PŘESTAT HROMADNĚ DABOVAT? A film - poctivý šlápanec do lidského mraveniště, v němž se v jedinou chvíli odehrává mnoho osobních příběhů, a my díky filmu můžeme být u toho. ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (s pôvodným kinodabingom): ČT 2 = 25.3.2013, réžia českého znenia (ÚPF 1981) = ZDENEK SIROVÝ - Altman konečne aj s pôvodným dabingom a pre normálnych divákov, nie iba pre "intelektuálov"! Ďakujem ČT. (26.3.2013) ()

radektejkal

Altmanovy filmy ze sedmdesátých let představují specifický žánr; a myslím si, že v podobné kvalitě to dosud nikdo nezopakoval. Všechny splňují parametry dokumentu i grotesky, je to tedy jakýsí groteskní dokument či dokumentární groteska. A svatba je také téma vhodné pro oba subžánry, a také se v nich často vyskytuje. Altman a jeho scénáristé přesně dodržují strukturu svatebního rituálu, kolem něhož navěsili všechny příběhy/gagy, které znali či slyšeli či je právě napadly, že by se mohly přitom stát. Pozn. 1: Nedávno mi mezi partiemi kulečníku povídal jeden, jak byl na svatbě (ještě daleko okázalejší v Indii. Také jsem se přitom smál, i když jiným věcem, ale smích byl stejný. Pozn. 2: Altmana toto téma hodně lákalo, o jeho komplement - rozvod - už asi nestál; tam se vyskytují gagy jiného typu. Pozn. 3: Malarkey *** připomíná, že i přes emotiví chování je tenhle film "bez emocí". I to odpovídá představě o "dokumentu". ()

Martin741

Dost slusna, aj ked iba priemerna konverzacka pocas jednej svadby. A neoslovili ma ani temne stranky ludskych dusi, ktore sa dostavali behom filmu na povrch. To si radsej pozriem napriklad Medusa Touch s Burtonom ...... 60 % ()

charge

Velice těžkopádný a zároveň dlouhý film, který je celý jen o nekonečném tlachání svatebčanů na zazobané svatební oslavě zámožných rodin kdesi ve státech, nic co by vtáhlo diváka do příběhu, děj se neustále přesouvá z jedné postavy na druhou, aniž by mě temperament kterékoliv vyloženě zaujal. Po celou dobu akorát spolu řeší vyložené nezáživnosti, kdo koho podvádí, vztahy, kritizování, pomlouvání, namlouvání, úmrtí, životní etudy, organizace, nebo přípravy. O komedii se zde snad nedá vůbec mluvit. Ani starý barrandovský dabing s tímto dílem mnoho nesvedl, píseň "Nebeské světlo", která zde zazněla v češtině, byla skoro až otravná. Nic k čemu se třeba vracet. 30% ()

andrii

Svatební párty servíruje (navenek) "přímo" ukázkové menu konvenční etikety jednotlivých hostí, jejichž hogo fogo pozlátko postupně sloupáváme a odhalujeme pokrytecky snobské a obskurní charaktery požitkářského chtíče mikrosvěta figur a figurek na oné groteskní svatební "šachovnici." Tvář pokleslosti a punc prázdnoty probublávají v mravně závadné společenské smetánce. ()

Han22

Podle popisu, některých komentářů a režiséra Altmana jsem si byl jistý, že tu bude další nudná, nesnesitelná, bezpříběhová mozaika. A on se z toho vyklubal po dlouhé době první snesitelný Altmanův film. Je to opravdu bezpříběhová mozaika - sledujeme asi 20 různých účastníků svatby a jejich dialogy. Nicméně je to tentokrát hozené napůl do komedie, plné bizarních situací a zajímavých postaviček a i když jsem se příliš nesmál, minimálně jsem se moc nenudil a místy i docela bavil. Popletený kněz, pitomí detektivové, mrtvá babička či dceruška co neumí promluvit a vyklube se z ní největší coura (výborná Farrowová). Hodně tomu pomohl i vynikající starý dabing plný českých hvězd, které celou tu dramedii pozvedly o něco výš. 3*, ale znovu bych si to nepustil, já radši filmy s nějakým dějem. ()

bohemia_regent

Nádherný smutně komický živočichopis, který jako by odkazoval na české filmy Miloše Formana, Ivana Passera ad. tvůrců z o deset a více let staršího období naší nové vlny. (A při celkovém pohledu na už uzavřené dílo Roberta Altmana, které má podstatně vyšší ambice, než pouhou snahu o komerční úspěch, bych docela věřil, že je klidně mohl znát.) Rozdíl je v tom, že zatímco česká nová vlna ironizuje buranství typického občana reálného socialismu, Altman se zaměřuje na buranství amerických vyšších a vyšších středních vrstev se všemi jeho průvodními jevy, jako je snaha o okázalost, snobismus a přesvědčení, že za peníze je možné mít všechno. Ale základ obojího - humor založený na trapnosti - zůstává stejný. Z mnoha vynikajících hereckých výkonů na sebe obzvlášť upozorní Vittorio Gassman a Geraldine Chaplinová a mile potěší přítomnost (a to v průběhu celého filmu, přestože její postava krátce po začátku umírá) jedné z největších hereckých legend němého filmu Lilian Gishové. ()

zahadum

Čo všetko sa môže a nemôže stať na jednej svadbe....naprosto bláznivé a pri tom v pozadí desivo smutná komédia založenej hlavne na skvelých konverzačných chuťovkách. ()

Heroine

Až do konce se mi nepodařilo udělat si v postavách pořádek. Hodně to bylo způsobené tím, že jsou si v tomhle filmu některé ženy strašně podobné, a když každá z nich dostane minimální prostor, postavy se potom pletou. Jinak má film silně loserovskou atmosféru, myslím že přesně takovou, jakou měl mít. Znova mne na 100% utvrdil v tom, že svatby jsou směšná hrůza. Jinak mne to celkem bavilo, akorát mne štvala Mia Farrow, a její postava, která se zdála na hranici mentálního zdraví, což nevím jestli byl záměr. Většina herců byla jinak výborných, a kdyby to snad bylo ještě trochu přehlednější, bylo by to i na vyšší hodnocení. ()

Hrabovo

Já vám nevím, je to komedie a zasmějete se za dvě hodiny třikrát, je tam pro drama všechno potřebné, a přece vás to nebere. Nějak se to táhne, nějak je to nevěrohodné, nějak to není ono. Snad je to tím, že nikdo kromě pitomé sestry nevěsty (Mia Farrow je zde úžasná) nevzbuzuje žádné skutečné emoce, ani pozitivní, ani negativní. Nelíbilo se mi to v době, kdy byl film u nás promítán, nepromluvilo to ke mně ani ve stáří. Škoda. ()

Jehan

Altmanovsky standardní kaleidoskopicky pojaté panoptikum. V paměti mi utkvěl zejména s gustem přehrávaný patos V. Gassmana a šílená kreace M. Farrow před tím, ještě šílenějším, obrazem. Asi bych se na to měl mrknout znovu. :-) ()