poster

Osamělá plavba

 • Sovětský svaz

  Odinočnoje plavanije

 • Sovětský svaz

  Одиночное плавание

 • Sovětský svaz

  Odinochnoe plavanie

 • anglický

  The Detached Mission

Akční / Drama

Sovětský svaz, 1985, 96 min

 • Subjektiv
  **

  Mohl to být docela průměrný válečný film o bandě teroristů stvořených americkými průmyslníky. Krásně z něj dýchá atmosféra konce studené války, taková doufající nedůvěra. Američané tak již nejsou bezpodmínečně zlí a zkažení, s jedním se dokonce sovětští mariňáci kámoší. Propaganda je přítomna v míře snesitelné a snad i menší než na druhé straně Velké louže. Žel je vidět, že sověti měli s podobným filmem málo zkušeností. Akční scény jsou tristní, nehodí se k nim hudba a triky jsou velmi viditelně levné. Ovšem to vše je nic v porovnání s vadou poslední... Pozvat si do filmu anglofonní herce byl nápad dobrý. Nechat je mluvit anglicky byl nápad dobrý. Ale proč proboha je pak přemázli ruským simultánním překladem? To bylo opravdové peklo. Snad je někde verze, které tuhle zhůvěřilost neprovedli... Já ji ale neměl.(23.2.2009)

 • Big Bear
  **

  Tak tohle bylo hodně naivní a dnes už i velmi úsměvné. Tím myslím hlavně tu zápletku s žoldáckými gangstery najmutými z řad byznysmenů a ke konci účast amerického trosečníka :-). Jinak ale věřím, že postupné oteplování vztahů za cold war někteří američtí zbrojaři nesli těžce... Dnes se už ví, že za ono oteplování mohlo hlavně finanční vykrvácení ruské strany, kterou náklady za zbrojení málem zdecimovaly... Co ve filmu zaujme je množství lokací. Netuším, zda to bylo točeno někde na Kubě, ale pokud se film dějově odehrával na Floridě, i to tam tak vypadalo. Nepřátelské lodě a letectvo nejsou žádné přemalované migy s bílými hvězdami, ale opravdické Crusadery, F14, B52 atd... I ta USS Nimitz byla pravá. Divák má možnost díky vojenskému prostředí nahlédnout do útrob fregat sovětské flotily, ale podívá se zblízka i na vrtulník Kamov 27 atd... Srovnávat tenhle film s Rambem, to je tedy hodně velká odvaha... Dnes bych tento film doporučil jen tomu, kdo se zajímá o vojenskou námořní techniku osmdesátých let. Dvě okřídlené hlavice. * *(22.10.2013)

 • MM_Ramone
  *

  Už produkčné logo na začiatku tohto snímku, Mosfiľm, mi jasne naznačilo, čo ma čaká. Nehanebná propaganda soviestského socialistického zriadenia. V tom som sa nemýlil. Trocha ma však prekvapila forma, ktorou to je podané. Akýsi režisér Michail Tumanišvili sa pokusil natočiť odpoveď na filmových hrdinov typu John Rambo či James Bond. Ku nim sa mu však týmto jeho výtvorom nepodarilo ani len priblížiť. "Osamelá plavba" je úbohá karikatúra amerických akčných filmov v strohom, nepresvedčivom, až groteskne smiešnom ruskom prevedení. Niečo podobné sa len tak nevidí. Dokonalá stupidita. *(28.1.2010)

 • Martin741
  ***

  - "Jestli v nasich vztazich s Rusy nastane uvolneni, budeme muset prudce snizit vyrobu nejdulezitejsich strategickych systemu vesmirnych, pozemnich a taky namornich. Nejvetsi korporace Zeme prijdou o zakazky, ztraty dosahnou stovek miliard dolaru. A jedna se predevsim o nase ztraty, o nas biznis. - Muzete byt konkretnejsi? - Jiste. Tohle jsou nejdulezitejsi programy, ktere budeme muset zastavit, pokud se nasi prezidenti domluvi na budoucich schuzkach. Za 1. Spracovatelske firmy zastavi veskere pokusy s protiraketovymi kosmickymi zbranemi. Za druhe. Bude zmrazena vyrobna linka novych strategickych bombarderu V1 neviditelneho letounu Stealth. A nakonec : zastavime vyrobu atomovych ponorek typu Ohio. Vite, na kolik to prijde? Skrachuje 130 klicovych podniku, ztraty ze zmrazeni jmenovanych projektu a programu cini 460 miliard dolaru. Takova je cena za uvolneni". Filmova seria Rambo mala v 80. rokoch 20. storocia neskutocny uspech, a to nielen v USA, ale aj Zapadnej Europe. A tak sa sovietsky blok na cele so Sovietskym Zvazom /do sovietskeho bloku patrila aj CSSR - jo, fakt, nekecam/ rozhodol spolu s reziserom Tumanisvilim odpovedat a vznikol film Odinocnoje Plavanije ako sovietska odpoved na Ramba. V 80. rokoch mal tento film uspech, najma v byvalom ZSSR a ciastocene aj v byvalom sovietskom bloku. Z uhla pohladu roku 1985 to mozno bolo dobre, ale ked sa pozeram na film z uhla pohladu roku 2015, je to skor priemer nez kvalita. Bojove sceny su na urovni, to zase jo. 56 %(19.5.2015)

 • Cervenak
  ****

  Legendárna ruská odpoveď na Ramba, nad ktorou sa svojho času pohoršovala západná tlač ("A zakaždým, keď hrdina zabije Američana, diváci v moskovských kinách nadšene tlieskajú, kričia a dupocú!"). Udatný major Šatochin sa plaví na ostrov uprostred Tichého oceánu, kde majú tajnú základňu s jadrovými raketami "imperialistickí teroristi". Videl som to ešte vtedy v 80. rokoch, ale dodnes si spomínam na tie gejzíry krvi po zásahoch projektilmi z Šatochinovho guľometu či Američanovo hrdlo prebodnuté jeho šikovne hodeným nožom.(8.8.2008)

 • - Vo filme sa objavuje aj raritná československá zbraň – protitankový granát Pancéřovka vz. 27. [Zdroj: imfdb.org] (argus123)

 • - Osamělá plavba byla ruskou odpovědí na nezdolného borce Ramba, který o tři roky dříve pošimral svým rambo žabikuchem buranské policisty a národní gardu a ve stejném roce pohonil ruskou jednotku po vietnamské džungli. I když film je v podstatě úplně o něčem jiném, československá normalizační kina v rámci propagace tento film tímto způsobem prezentovala. (Rodriguez)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace