• Aelita
  ****

  110. ulice New Yorku jako hranice dvou světů - rozdílných i podobných. Na jedné straně bílý zločin italské mafie, na druhé černý zločin Harlemu. Tři černoši namíchnou mafii i policii a octnou se tak mezi dvěma ohni - policisti i mafiáni se předhání, kdo je chytí a potrestá jako první. Ovšem vše je složitější a pomyslná 110. ulice rozděluje nejen mafii a policajty, bělochy a černochy, ale často i lidi uvnitř těchto skupin. Podobně jako film "V žáru noci" i tento snímek ukazuje nechtěnou spolupráci černého a bílého, mladého a starého, čerstvého a znaveného, idealistického a rozčarovaného policisty. Je překvapivé, jak pomalu a jak rychle se mění společenské a osobní konvence. ___ Je to zrovna jeden z těch filmů, na kterých vyrůstali Tarantino a Rodriguez. ___ Ač je natočený v roce 1977, film má zcela moderní vizuální stránku. Není čemu se divit - je to první celovečerní film natočený za použití tzv. self-blimped (sound-proofed) kamery pro synchronizovaný záznam zvuku (sync sound), což zesílilo původnost (autenticitu) komornějších scén. ___ Skvělý jazzový soundtrack navíc.(17.9.2011)

 • Superpero
  ****

  Drsná kriminálka o ukradení mafiánských prachů a následném honu na lupiče. V tom hraje prim mafie. Ústřední policejní duo působí hodně unaveně, vyřeší vlastně vcelku hovno a mafie je všude dříve. Celé se to odehrává v nejhnusnějších koutech Harlemu plném pasáků a dealerů, takže žádný sluníčkový film. Nejsympatičtější postava byl asi velitel lupičů.(16.12.2015)

 • Radko
  ****

  Jednoduchý dej plný násilia a nenásilne včlenených scén, v ktorých aktéri deja svojimi činmi a slovami výrazne sociálne komentujú pomery vo veľkomeste a jeho černošskej štvrti. Pomery ovláda mafia. Platí si skúsených detektívov aj menšie obslužné šarže polície. Tie obstarávajú nadprácu pre organizovaný zločin tak efektívne, že často vie informácie prv zločinecký boss než vyšetrovatelia konkrétnej kauzy. Lúpež peňazí predstavuje pre troch drobných zlodejov zhmotnený sen o konci nedôstojného žitia. Konkurovať mafii poprepletanej s políciou ale vôbec nie je ľahké. New York, po nahliadnutí do jeho útrob, plného kriminality, odpudzujúcich nočných barov a skorumpovanej i násilníckej polície, mlátiacej zadržaných černochov, nevyzerá ako lákavé miesto na život. Poznámka: Problémy sužujúce americký megapolis sú rovnako uplatniteľné na väčšinu dnešných stredoeurópskych štátov. Polícia robí len ochrannú a vyšetrovaciu službu pre ekonomických špekulantov (= finančné skupiny a investori), ktorí riadia štát cez nastrčených politikov. Konanie polície je voči Cigánom často násilnícke, na čo upozornila aj ombudsmanka v prípade násilníckeho zásahu kukláčov v cigánskej osade na východe Slovenska.(9.6.2014)

 • JFL
  ****

  "Across 110th Street" sice na svou dobu byla v zásadě jen zručně natočená žánrovka, ale dnes až překvapí svým stylem a intenzitou. Vyprávění o trojici černošských zlodějíčků, kteří přepadli mafiány a nyní se ocitají na útěku před gaunery i policií, je pojaté jako dynamický městský thriller natáčený v reálných prostředích New Yorku. Již úvodní sekvence sestávající ze záběrů velkoměsta postupně se přibližujících z ptačí perspektivy až na úroveň konkrétních ulic v divácích vyvolají autentickou impresi americké metropole coby živoucího organismu sestávajícího z ošuntělých domů a pulzujících ulic. Výsledný dojem navíc bravurně dokresluje titulní soulový song, jehož slova shrnují vnitřní pocity většiny zdejších postav, bez ohledu na to, na které straně zákona stojí. Ačkoli dnes v americkém filmu těžce hledali takto lokálně ukotvený film, který by pouze nevyužíval pár výrazných dominant, ale vyloženě zdůrazňoval a tematizoval své dějiště, ve své době vlastně nebylo "Across 110th Street" žádným velkým unikátem. Naopak nejen kina, ale i dobová televize oplývaly podobně autenticky urbánními tituly, ostatně režisér tohoto filmu jinak pracoval na seriálech jako "Ironside", "The Streets of San Francisco" či "Starsky a Hutch". Lze pak říci, že dobová filmová a televizní produkce nebyly zdaleka tak odloučené jako v osmdesátých či devadesátých letech, ale naopak se nejen co do fluktuace tvůrců, ale i prolínání stylů vzájemně obohacovaly. "Across 110th Street" svou řemeslnou bravurou, jež kulminuje ve famózním finále na střechách, i komplexně pojatým motivem rasového, sociálního a existenčního pnutí v Harlemu představuje jeden z naprostých vrcholů kategorie blaxploitation a současně ozřejmuje dobovou popularitu tohoto žánru, ale i městských kriminálních thrillerů jako takových. Právě provázanost žánrových prvků s výrazným tematizováním velkoměstského prostředí a aktuálních nálad zaručovala silnou identifikaci hlavní cílové skupiny, městského obyvatelstva.(18.5.2014)

 • woody
  ****

  Násilná 70's kriminálka s obrovskými bouráky, padouchy rozstřílenými samopalem, kultovním úvodním songem (Tarantino použil v Jackie Brown) a černochy pobíhajícími po newyorských střechách v pestrobarevných pimpovských oblečcích ... Má to svoje neodolatelné kouzlo a navíc je to - na béčkovou kriminálku - poměrně novátorsky natočené s mnoha stylovými vychytávkami. A nesmím zapomenout zmínit fešáckého Anthony Franciosa jako úlisného mafiánského bosse. Vizte geniální titulkovou sekvenci.(8.5.2011)

 • - Anthony Quinn bol aj producentom filmu. (Svadbos)

 • - Titulní píseň "Across 110th Street" od Bobbyho Womacka se objevila také ve filmech Jackie Brown (1997) a Americký gangster (2007). (GigaPudding)

 • - Samopaly použité vo filme sú značky Smith and Wesson Model 76, 9 mm. (beso74)