Pod střechami Paříže

René Clair

Georges Raulet

Kostýmy:

René Hubert

„Nic se nebojte.“ – „Já se nebojím!“ – „Když se nebojíte, tak se svlečte.“ Přelétavý rumunský holky nebrat! Pod střechami Paříže je milá jednohubka, po většinu času příjemná, pohodová, úsměvná, atmosférická, plná zpěvu a vůbec hudby (ta se tu často používá i pro „skrytí“ některých dialogů, kterých tu opravdu není mnoho). Nechybí zde také střet opravdového přátelství a lásky, krimi zápletka, několik zábavných scén (např. konverzace přes postel, féroví lotři nabízející nože, zabavování osobních věcí na policii) a pro mě nečekaně hořkosladký (či smířlivý?) konec. Vidím to na slušné 4*.(11.5.2015)

René Clair půvabným způsobem vypráví hravý příběh odehrávající se pod střechami pařížských domů - v hospůdkách, mansardách i na uliících. Mezi dva stále se haštěřící kamarády se připlete atraktivní Pola. Pod střechami Paříže je jeden z prvních zvukových francouzských filmů. Ve filmu se mluví ale jen částečně, ve většině scén si Clair vystačil jen s řečí těla a kamery. Zvuk používá na svou dobu značně sofistikovaným způsobem a nejen jako technologickou novinku bez většího zamyšlení...(18.5.2006)

Příjemný snímek s francouzským šarmem a typicky clairovskou sousedskou poetikou, který inovativně pracuje se zvukem i obrazem (hlavně pohledy od oken). Jenže slibně se vyvíjející příběh se zvrhne v podivné a zmatené me- lodrama, které za srdce nechytne a ke konci spíše nudí.(6.1.2009)

Člověk tu atmosféru Paříže úplně cítil.(1.1.2010)

5/10 Podle meho odhadu tak asi 30% zvukovy film - podobne jak se predelavala Tonka Sibenice. Tady jsou postynchrony ale vymakanejsi - teda kdyz se zpiva, coz se deje k velke neradosti jednoho pana ve filmu i me, skoro porad. Pribeh z chudinske ctvrti hlavni francouzske dediny pripomene jak Romea a Julii, tak predznamenava noir filmy. Divatelne, ale naivni.(20.1.2009)

• - Jedná se o režisérův první zvukový film, využívá písně, zvukové efekty a ruchy z ulice (vytvořené ve studiu). (Pavlínka9)