poster

Bernard a Doris

 • USA

  Bernard and Doris

Komedie / Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2006, 98 min

Režie:

Bob Balaban

Hudba:

Alex Wurman

Střih:

Andy Keir

Scénografie:

Franckie Diago

Kostýmy:

Joseph G. Aulisi
(další profese)
 • genetique
  ***

  Zaujímavé rozpoltenia medzi kvalitami filmu udržovali film len v strednom prúde kvality. Herci boli šarmantný a na pohľad dokonalí, výberom Susan a Ralpha tvorcovia trafili strunu na tom pravom mieste. Škoda však, že profilový a charakterový materiál, ktorí mohli herci využiť ich nemohol posunúť ďalej. Zaujímavejšia bola rola Bernarda, ktorého psychologické rozpoloženie postavy malo viac zaujímavých zákutí. Ako komédia film funguje len v tom smere, že film nie je vnímaný ako nejaká srdcervúca dráma, je to proste len taký vlažný závan životného príbehu, v ktorom sa nič také dramatické nedeje a to bol hlavný kameň úrazu. Film totiž pláva stále v pokojných vodách, chýbalo mi ostrejšie vystupňovanie atmosféry, dokonca aj záver si udržiaval pomerne nezáživné tempo. Jediné, na čo sa upierali moje zmysly bol závet a záverečný titulkový epilóg. Buďme teda radi, že bol nakoniec film tak primerane krátky. 65%.(1.5.2009)

 • Padme_Anakin
  ****

  Susan Sarandon a Ralph Fiennes, oba úžasní, v pozoruhodném příběhu dvou zvláštních identit, které si k sobě najdou cestu a spojí je neobvyklé přátelství. Ona se zlatou lžičkou v ústech při narození, zatížená hlubokým zklamáním, on naprostý nuzák se spoustou problémů. A nemohu nezmínit hudební podestýlku, jedním slovem úchvatná.(11.10.2018)

 • Yardie
  ***

  Čekal jsem mnohem více. Je to slabších 60%, resp. lepších 50%. Film je dost nudný, vleklý a v podstatě téměř bez děje - lépe řečeno, děj a hlavní zápletka, emoce apod. jsou naprosto osekány, takže ve výsledku je to jakoby o ničem. Film zachraňují výkony hlavních dvou protagonistů, skvělá hudba a jakési kouzlo filmu, protože i přes mé výtky to ve mě zanechalo zvláštní nepopsatelný pocit. Každopádně velké zklamání. Howgh!(6.2.2011)

 • sona123
  ****

  O hvězdičku víc za Ralpha, který si svoji roli užil, zejména ke konci (koukám, že je to profláknuté už v obsahu, takže bez obalu - míním tím jeho roli homosexuálního majordoma). Pokud jsem poslední dobou pochybovala o jeho herectví, již tak nečiním...protože Ralph je tu báječný jak na začátku - trochu staromódní, s báječně ohlým hřbetem - tak na konci, s namalovanýma očima, v pestrobarevném županu a náušnicí v uchu. Film je uváděn krásnými titulky a báječným songem. Proč jsem o něm vlastně neslyšela víc? Co mu chybělo? Málo reklamy? Za shlédnutí rozhodně stojí.(9.5.2010)

 • Malarkey
  ****

  Říkal jsem si, že tenhle film nebude nic zvláštního. Jen klasické nevýrazné komediální drama, kterých jsou tuny, ale docela dost mě to překvapilo. Vztah mezi Bernardem a Doris, tedy mezi bohatou paničkou a jejím služebníkem, mě dost překvapil. Není to, na první pohled, nic zázračného, ale je to prostě o problémech, kteří ty dva ve svém nitru mohou řešit. A já si myslím, že v rámci života to bylo moc hezky natočené. Představte si, že někoho potkáte a během chvíle si uvědomíte, že na něj čekáte celý život. Ta harmonie mezi dvěma lidmi, ta se nepotká každý den, ale právě jednou za život a přesně tohle se stalo u Bernarda a Doris, kteří k sobě prostě patřili. Zvláštní na tom všem je, jak jim to lidé z jejich okolí nikdy nepřáli. Ale co, to jsou holt lidé. Na nich se nikdy nic hezkého najít nedá.(23.5.2011)