Bernard a Doris

Scénografie:

Franckie Diago

Kostýmy:

Joseph G. Aulisi

Film zalozeny na skutecnych udalostech a na nekterych ne :). Toto biograficke drama popisuje vztah homosexualniho alkoholickeho sluhy Bernarda Laffertyho (Ralph Fiennes) k multimilionarce Doris Duke (Susan Sarandon). Oba dva hlavi herci ve svych rolich exeluji, zvlast Fiennes se vyziva v roli extravagatniho sluhy. Tento pekny filmecek v produkci HBO dokresleju i vyborna hudba.(31.8.2008)

Velmi příjemný film s vynikající ústřední dvojicí. Bohužel na kvalitu podobně laděného Řidiče slečny Daisy (příbuzného spíše dějovou linkou) nebo Grey Gradens (též z produkce HBO, s velmi podobnou náladou, kvalitním obsazením a hudebním doprovodem, který chvílemi láme srdce) Bernard a Doris nedosáhli. Možná trochu promarněná příležitost, hlavně na straně scénáristy.(5.2.2011)

Říkal jsem si, že tenhle film nebude nic zvláštního. Jen klasické nevýrazné komediální drama, kterých jsou tuny, ale docela dost mě to překvapilo. Vztah mezi Bernardem a Doris, tedy mezi bohatou paničkou a jejím služebníkem, mě dost překvapil. Není to, na první pohled, nic zázračného, ale je to prostě o problémech, kteří ty dva ve svém nitru mohou řešit. A já si myslím, že v rámci života to bylo moc hezky natočené. Představte si, že někoho potkáte a během chvíle si uvědomíte, že na něj čekáte celý život. Ta harmonie mezi dvěma lidmi, ta se nepotká každý den, ale právě jednou za život a přesně tohle se stalo u Bernarda a Doris, kteří k sobě prostě patřili. Zvláštní na tom všem je, jak jim to lidé z jejich okolí nikdy nepřáli. Ale co, to jsou holt lidé. Na nich se nikdy nic hezkého najít nedá.(23.5.2011)

Čekal jsem mnohem více. Je to slabších 60%, resp. lepších 50%. Film je dost nudný, vleklý a v podstatě téměř bez děje - lépe řečeno, děj a hlavní zápletka, emoce apod. jsou naprosto osekány, takže ve výsledku je to jakoby o ničem. Film zachraňují výkony hlavních dvou protagonistů, skvělá hudba a jakési kouzlo filmu, protože i přes mé výtky to ve mě zanechalo zvláštní nepopsatelný pocit. Každopádně velké zklamání. Howgh!(6.2.2011)

----- "Některé z následujících událostí vycházejí ze skutečnosti. A jiné ne." ----- Trochu vlažné - příběhu chybí výraznější tah na branku a jako celek nepůsobí nijak zvlášť přesvědčivě. Možná proto, že skutečné záměry komorníka Bernarda Laffertyho mi zůstaly víceméně utajené: Buďto byl naprosto oddaným a nezištným přítelem ... nebo neobyčejně prohnaným darebákem - můžete si vybrat ... ----- !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Téměř po celou stopáž jsem se přikláněla k první variantě - nicméně izolace, do které se Doris Dukeová nechala vmanipulovat v době své nemoci, mi byla natolik proti srsti, že jsem milého komorníka začala silně nesnášet, ať už byly jeho motivy jakékoli. P.S.: Hodnotím pouze film - řekla bych, že pravdu o vztahu "Bernarda a Doris" si můžeme jenom domýšlet.(20.1.2012)