Silnyje duchom

• Sovětský svaz

Silnye dukhom

Dobrodružný / Válečný

Sovětský svaz, 1967, 192 min

Skutečný příběh sovětského rozvědčíka Nikolaje Kuzněcovova v době 2. světové války.(22.2.2005)

Dej filmu sa odohráva v Ukrajinskom meste Rovno (Rivne) z ktorého si Nemci v roku 1941 urobili centrum reichskommissariátu okupovanej Ukrajiny. Tu bolo zmasakrovaných tisíce Židov. Film je historický úplne presný a zobrazuje nám skutočné udalosti skutočných ľudí. Medzi nimi vynikal Nikolajev Kuznecov. Išlo o mimoriadnu a veľmi zaujímavú osobnosť, jazykovo veľmi zdatnú. On sa infiltroval do nemeckého prostredia, ako ich dôstojník nadporučík Wilhelm Siebert, aby túto úlohu zvládol a mohol riadiť odbojový oddiel v tyle nemeckej armády, podstúpil aj pobyt v zajateckom tábore pre nemeckých vojnových zajatcov v Krasnogorsku. Tu študoval život a zvyky nemeckých dôstojníkov.Po svojej smrti v roku 5.11.1944 bol vyznamenaný titulom Hrdina Sovietskeho zväzu za mimoriadnu odvahu, keď osobne eliminoval 11 nemeckých generálov a vysokých úradníkov z okupačnej nemeckej správy na Ukrajine. Môj osobný názor je, že táto téma nebola dostatočne rozvinutá a viac sa film venuje propagande, ktorá miestami nebola takmer pozerateľná, škoda lebo téma mala obrovský potenciál.(22.1.2017)