Poplach v cirkuse

Alarm at the Circus

Krimi / Drama / Dobrodružný

Východní Německo, 1954, 86 min

• ripo

Zajímavý dobrodružný film DEFY byl natočen na podkladě skutečných událostí. Scénárista Hans Kubisch píše o práci na filmu: „Chtěli jsme vytvořit berlínský film, takový film, v němž by byly osudy jednotlivých chlapců ukázány v současné neblahé situaci v určité části města. Procházíte-li ulicemi západního Berlína s otevřenýma očima, najdete je všude. Nedorostlé, skoro ještě děti, ale pestře oblečené a s cigaretami v ústech. Jsou snad už od přírody práce se štítícími tvory? Nechtějí pracovat? Jistě, i takoví jsou mezi nimi. Ale většina z nich nemůže žádnou práci najít. Cesta ze školní lavice vede přímo na bursu práce. A pak začínají hledat jakýkoliv výdělek, nějakou příležitost k získání peněz. Aspoň několik marek. Proto dělají všecko, i kradou. Pionýrské oddělení FDJ nás upozornilo na případ, o kterém se psalo v novinách. Skupina mládenců měla pod vedením profesionálního zločince ukrást vzácné koně ze znárodněného cirkusu Barlay pro majitele západoberlinského baru. Všechno bylo dobře připraveno, banda měla pomocníka v cirkuse a krádež by se patrně byla zdařila, kdyby — a to vůdci bandy a muži z podsvětí nepojali do svého plánu — nebyla lidová policie rychlejší. Zasáhla a celou bandu zneškodnila. Až na vůdce jsou dnes všichni účastníci přepadu opět na svobodě. Naše justice správně rozpoznala, že byli jen svedeni k tomuto zločinu. Chopili jsme se hned této pobídky a začali jsme studovat dostupný materiál. Gerhard Klein, režisér filmu, pracoval od začátku s námi. Přátelsky nám pomohla berlínská lidová policie již při této práci, stejně jako později při natáčení filmu. Tak vznikl v poměrně krátkém čase ve velmi dobré spolupráci všech zúčastněných literární podklad filmu. Našli jsme v tomto skutečném případu látku pro příběh, jaký nám všem tanul na mysli. Je ovšem samozřejmé, že jsme nelíčili všecko do puntíku přesně tak, jak se ve skutečnosti odehrálo." Autoři chtěli vytvořit dobrodružný film, a je možno říci, že se jim to podařilo. Jejich film je napínavý a vzrušující, aniž ztrácí ostrý a správnou myšlenkou řízený pohled na skutečnost dnešního Berlína, dnešního života mladých Němců ze západního sektoru. Filmový přehled 3/1956(10.12.2009)