Vládci loutek

The Puppet Masters

Vládcovia bábok

Sci-Fi / Horor

USA, 1994, 109 min

Tenhle film mi utkvěl tím, že má velmi dynamický rozjezd. Knihu jsem četl už dávno a jen si pamatuju, že filmaři - zřejmě z finančních důvodů - přesadili děj do současnosti, což ničemu nevadilo, a jinak se jí poměrně věrně drželi. Být to televizní film (režisér nezapře svoje televizní kořeny, ale nepředvedlo se ani trio později prvoligových scénáristů), byla by to příjemně akční podívaná, oni to ale museli strčit do kin. Donald Sutherland pak upomene na podobnou INVAZI LUPIČů TĚL, kde si taky zahrál jednu z hlavních rolí.(16.2.2006)

Přestože je to vlastně remake remaku adaptace románu, který vychází z jinýho románu, myslím že je docela zdařilý. Rozhodně mnohem lepší, než Fakulta s Elijahem Woodem, která je ze stejnýho ranku. Tohle je podle knížky Roberta Heinleina, ale téma kdy mimozemšťani ovládnou plíživě svět je a bylo tak často využíváno, že vlastně dnes ani není jasné, kdo ho první užil. Toto zpracování se mi líbilo. Nejde tu moc o triky, ani kdovíjaký exteriéry a i když hlavní postavy toho moc inteligentního nenamluví, je to zábava. Podobná zábava, jako Chobotnice s Treatem Williamsem. Obě to jsou běčka jak nohy, ale zábavný. A Donals Sutherland hraje dobře všechno, takže i tohle.(15.2.2006)

Videl som to až teraz, keď sa zamyslím, že to je z 1994, tak schopný možno so zavretými očami aj 4* Sci-Fi hororik, ale keď si zasa spomeniem čo dokázali už v 1979 s Alienom, tak ma to zráža na 3* bez ďalšieho rozmýšlania. Slušné a tak dobre priemerné. Nenudil som sa, ale ani to nebol jeden s tých filmov, čo by ma nepustil sa ani vyčurať.(1.8.2007)

• tron

„Čakala si E.T. – Mimozemšťana?“ Pamätám si, že z VLÁDCOV BÁBOK som bol sklamaný už keď som ako školák vychádzal z kina. Čakal som „poriadny“ sci-fi horor o odporných mimozemských parazitoch, ktorí sa vám prisajú na chrbát a zabodnú do vás žihadlo, ktorým vás ovládajú, takže vy už nie ste vy. Bohužiaľ, celkové spracovanie je lacné už po vizuálnej stránke – vyzerá ako o štipku drahšie televízne béčko. Slizkí chobotnicoví paraziti sú síce parádni, ale keďže sú 90% času ukrytí pod ľudským oblečením, nezostalo zúfalým tvorcom nič iné, len tvoriť nie „fyzické“, ale psychologické napätie. A to im vyšlo tak, že im to nevyšlo. Chvíľku to určitú atmosféru má, ale práve nízky rozpočet má za následok, že hoci pred kamerou postávajú relatívne dobrí herci (Keith David, Donald Sutherland, Will Patton, Yaphet Kotto), kulisy dýchajú televíznou inscenáciou, o akčné scény rozhodne nejde a ústredný mladý pár je slabučký (prísne krívajúci Sutherland hrá otca fádneho ústredného hrdinu, teda v podstate len podpornú roličku). Zaujala ma len hŕstka pôsobivejších scén (strieľanie do detí, útek z televízneho štúdia). Inak bieda. Vtedy (prvá polovica 90. rokov 20. storočia) i dnes (august 2010). P.S. Hoci snímka pripomína staršie filmové adaptácie podobného „infekčného sci-fi“ INVÁZIA ZLODEJOV TIEL Jacka Finneyho (napr. verziu z roku 1978 tiež so Sutherlandom), túto v skutočnosti napísal spisovateľ Robert A. Heinlein (VESMÍRNA PECHOTA). Scenár napísali vtedy ešte nehviezdni David S. Goyer, Terry Rossio a Ted Elliot (neskôr BLADE 1 – 3 či PIRÁTI KARIBIKU 1 - 4). P.S. Rozpoznať mimozemšťana podľa rozopnutej podprsenky je originálne. Kino Považan 1995(24.10.2004)

Filmový prepis románu od Roberta Heinleina.Priemerný sci-fi film,ale slizký a odporný cudzinci boli skvelý.Nie je to síce verná adaptácia románu,ale dá sa.Najdu sa aj nejaké akčné scény,niektoré aj dosť násilné.Ale ten Sutherland mi v tomto filme nejako nepasoval.Nič proti nemu nemám,ale hral naozaj slabo.Takže pre fanúšikov sci-fi určite dobrý film,určite stojí za to so ho pozrieť.(12.4.2009)